MojAndroid

Tento týždeň sa fanúšikovia značky Xiaomi po mesiacoch špekulácií konečne dočkali modelu Xiaomi Mi A2 (a jeho odľahčenej verzie Mi A2 Lite). Prvá generácia tejto rady Mi A1 slávila veľký úspech aj na našom trhu vďaka čistému systému Android One a dobrému pomeru parametrov a cene. Nová generácia je rovnako postavená na Android One, má lepšie parametre a cenovku okolo 250 Eur. Priamym konkurentom na trhu by jej mala byť skoro polroka stará Nokia 7 Plus, ktorá má rovnako čistý Android One a rovnaký procesor. Ktorý z týchto dvoch smartfónov by si mal slovenský zákazník vybrať? To by mohlo prezradiť nasledujúce porovnanie.

Náš tip
Toto je TOP 5 funkcií nového Android One smartfónu Xiaomi Mi A2

Dizajn a konštrukcia

Obidva telefóny majú hlinkové telo s krycím sklom Goriila Glass. Nokia 7 Plus má navyše medený lem. Xiaomi Mi A2 má už na prvý pohľad viac zaoblené rohy než Nokia. Zatiaľ čo umiestnenie snímača odtlačkov na zadnej strane je u oboch smartfónov rovnaké, duálny fotoaparát má Xiaomi v ľavom hornom a Nokia v strede na snímačom odtlačkom. Rozdielne je aj umiestnenie LED blesku, ktoré je u Xiaomi medzi šošovkami fotoaparátu a u Nokie vedľa fotoaparátu. Zatiaľ čo tradičný USB-C konektor nájdeme u oboch telefónov na spodnej strane, na vrchnej má 3,5 mm jack len Nokia.

Umiestnenie power tlačítka a tlačidiel hlasitosti majú oba telefóny rovnaké. Aj keď je hodnotenie dizajnu subjektívna vec, dizajn Nokie hlavne vďaka medenému lemu po stranách a okolo fotoaparátu a snímača pôsobí oveľa originálnejšie a sviežejšie. Rozmery Xiaomi Mi A2 sú 158,7 x 75,4 x 7,3 milimetrov a Nokie 7 Plus 158,4 x 75,6 x 8 milimetrov. Xiaomi je aj vďaka menšej kapacite batérie ľahší o 17 gramov (166 gramov). Ani jeden telefón nemá zvýšenú odolnosť voči vode a prachu.

Displej, výkon a pamäť

IPS displeje oboch smartfónov majú zhodné rozlíšenie 2160 x 1080 pixelov, pomer strán 18:9 a praktický aj uhlopriečku (5,99 vs 6 palcov). Rozdiel nenájdeme ani v použitom čipsete. Oba telefóny majú rovnaký osemjadrový procesor Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 s grafickým jadrom Adreno 512.

Vo veľkosti pamäte ale vyhráva Xiaomi Mi A2. Nokia ponúka len variantu s 4 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte. U Xiaomi je viacero variantov až do 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte. Plusom pre Nokiu je, že jej narozdiel od Xiaomi nechýba micro SD slot(Do 256 GB) aj keď v podobe druhého slotu pre SIM kartu.

Fotoaparát a audio

Duálny fotoaparát Xiaomi Mi A2 má 12 a 20 megapixelový snímač so svetelnosťou F/1.8 v oboch prípadoch. Veľkosť pixelov je 1.25 µm u prvého snímača a 1.0 µm u druhého. Nokia 7 Plus má jeden 12 megapixelový snímač so f/1.8 a veľkosťou pixelov 1.4 µm. Druhý 13 megapixelový telesnímač so svetelnosťou f/2.6 a veľkosťou pixelov 1.0 µm slúži k dvojnásobnému optickému zoomu. Nokia 7 Plus

Výhodou Nokie je použitie Zeiss optiky a elektronickej stabilizácie obrazu (EIS), takže vo výsledku by mala poskytnúť o niečo kvalitnejšie fotografie a videa. Selfie kamera má u Xiaomi Mi A2 20 megapixelov a svetelnosť f/2.2. U Nokie je to 16 megapixelov so svetelnosťou f/2.0.  Oba telefóny majú dnes stále menej používané FM rádio. Prehrať si ho u Xiaomi Mi A2 budete môcť len cez USB-C konektor, zatiaľ čo u Nokie 7 Plus nájdeme aj klasický 3,5 mm jack. Pre pripojenie bluetooth slúchadiel majú obidva telefóny prítomné Bluetooth 5.0

Konektivita, zabezpečenie a batéria

Okrem spomínaného Bluetooth 5.0 majú obidva telefóny podporu Wi-fi ac, LTE, GPS, GLONASS aj čínskeho BeiDou. Xiaomi má taktiež dnes už skoro historický infraport pre ovládanie TV a iných spotrebičov. Naopak mu ale chýba NFC, ktoré Nokia 7 Plus má.

Oba telefóny podporujú odomknutie pomocou snímača odtlačkov. Vo výdrži by mala byť jasným víťazom Nokia 7 Plus s batériou o kapacite 3800 mAh. U Xiaomi Mi A2 je kapacita batérie len 3000 mAh. Oba telefóny ide dobíjať rýchlonabíjaním, v prípade Xiaomi  je to 10W/ 5V/2A a u Nokie 7 Plus až 18W/9V/2A.

Systém a cena

Oba telefóny majú čistý Android One vo verzii 8.1 Oreo. Tu žiaden výrazný rozdiel nenájdeme. Ten ale nastáva pri cene. Zatiaľ čo Nokia 7 Plus stojí aj po polroku v oficiálnej distribúcii o 100 Eur drahší než má byť oficiálna distribúcia Xiaomi Mi A2.

Verdikt

Z pohľadu multimédií (fotoaparát a audio), kapacity batérie a možno aj dizajnu je pre zákazníka prvou voľbou Nokia 7 Plus. V ostatných parametrov a hlavne predajnej cene ale vyhráva Xiaomi Mi A2. A práve cena je u tohto typu smartfónov väčšinou rozhodujúcim faktorom.

27.7.2018
Zdroj: AndroidAuthority

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+