MojAndroid

Spoločnosť HMD Global oživila značku Nokia vlani, keď predstavila prvú generáciu smartfónov hneď z niekoľkých radov. Od začiatku bolo jasné, že hoci chce HMD uspokojiť potreby všetkých skupín používateľov, najväčšmi bude bodovať v strednej triede zariadení. Presne sem patrí nová Nokia 7 Plus. Tá ponúka už na prvý pohľad atraktívny dizajn, no poteší aj zaujímavý hardvér. Vo svojej cenovej kategórii má však nová Nokia skutočne veľa konkurencie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Rozumný základ

Nokia 7 Plus prichádza v jednoduchom elegantnom balení, kde nájdeme všetko potrebné. Výrobca tu nerobil žiadne kompromisy a dokonca potešil aj dodatočným príslušenstvom. Okrem nabíjačky a USB kábla tak nájdeme v balení aj základné, ale aspoň štuplíkové slúchadlá, ako aj silikónové priezračné puzdro. Zaujímavosťou je skutočná kopa dokumentácie s príručkami vo všetkých možných jazykoch.

Konštrukcia a dizajn: Kde je sklo?

Nokia 7 Plus sa v mori nových Android zariadení určite nestratí. Miesto klasického sendviču sklo-kov-sklo sa výrobca vydal inou cestou. Konštrukcia telefónu je prevažne hliníková. Zadný kryt má špeciálny povrch s keramickým zakončením, no v skutočnosti je zadná strana na pocit matná a nie tak šmykľavá. V kontraste s tým je lesklý medený rám, ako aj predná sklenená strana.

Nokia 7 Plus

Tej dominuje displej so zahnutými rohmi a pomerne úzkym rámikom. V hornej časti nájdeme iba reproduktor pre hovory, šošovku fotoaparátu a logo značky Nokia. My sme mali na testovanie k dispozícii čierno-medený model, pričom táto kombinácia farieb spolu hrala veľmi pekne. Okolo displeja je veľmi elegantný medený akcent, ktorý prechádza do čierneho rámiku, ktorý sa zasa mení na hlavný medený rámik.

Ten uchováva všetky základné prvky ovládania. Vpravo sú to veľmi slušné tlačidlá napájania a dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Hore, našťastie, nájdeme 3,5mm jack pre slúchadlá, vľavo je to zásuvka na SIM karty/microSD kartu, dole je to zasa USB-C port a mriežka pre reproduktor, ako aj drobná mriežka pre mikrofón.

Nokia 7 Plus

Robustná a na prvý pohľad odolná konštrukcia sa vymyká súčasným štandardom. Ak sa vám priečia moderné sklenené konštrukcie telefónov, tu si zrejme prídete na svoje. Zadná strana je na dotyk príjemná, telefón sa v ruke šmýka oveľa menej ako súčasné modely so sklenenou zadnou stranou. Okrem toho nezachytáva odtlačky prstov, no uvidíte tu mastné šmuhy, ktoré zotriete trošku ťažšie ako zo skla. Hore v strede zadnej strany figuruje mierne vystúpený pliešok s dvojitou kamerou, napravo je dvojitý dual-tone blesk a trošku nižšie nájdeme skener odtlačkov, logo výrobcu a celkom dole je to informácia o tom, že telefón je zapojený do programu Android One.

Nokia 7 Plus

Všetky drobné prvky dizajnu majú spomínaný medený akcent a v kombinácii s hlavnou čiernou farbou vyzerajú skutočne štýlovo. Hoci zadný kryt telefónu je po stranách príjemne zahnutý, na telefóne cítiť aj hrany. To môže niektorým používateľom prekážať, no nám sa páči, že pri používaní telefónu cítite v ruke prémiovú konštrukciu a zmysel pre detail, s ktorým bol telefón vytvorený. Hrany nie sú tak ostré, že by nás pri používaní obmedzovali a dodávajú telefónu originálny charakter.

Nokia 7 Plus

Z prednej strany je však telefón pomerne nevýrazný, no to nie je žiadna výnimka. S vypnutým displejom je predná strana skutočne čierna a hoci telefón nedisponuje AMOLED panelom, vypnutý displej je skutočne veľmi tmavý.

Nokia 7 Plus tak ponúka na dnešnú dobu pomerne netradičné spracovanie, ktoré si ale určite nájde svojich fanúšikov. Hliníková konštrukcia telefónu má svoje výhody, medzi ktoré patrí určite aj odolnosť pri pádoch a nešetrnom zaobchádzaní. Tu stavil výrobca aj na robustnosť celého zariadenia. S rozmermi 158.4 x 75.6 x 8 mm a hmotnosťou 183 gramov nejde o žiadneho drobca a nemusíte sa obávať, že by ste telefón necítili vo vrecku.

Skener odtlačkov: Jednoduchý a spoľahlivý

V cenovej kategórii okolo 400 EUR by už absencia skeneru odtlačkov bola nepredstaviteľná. Nokia 7 Plus ponúka čítačku na zadnej strane pod fotoaparátom. Toto umiestnenie je pohodlné a dokonca sme si skener vôbec nemýlili s fotoaparátom. Samotná čítačka je veľmi presná, s rozpoznaním nášho prsta nemala žiadne problémy ani pri menšej vlhkosti či nečistote.

Nokia 7 Plus

Čítačka ale nepatrí medzi najrýchlejšie, no to je v tomto segmente akceptovateľné. Odomknutie tak nie je úplne okamžité, ale čakať nebudete musieť dlho. Žiadne extra funkcie však od čítačky nečakajte, teda aspoň do chvíle, kým ich neponúkne čistý Android.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
30.5.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+