MojAndroid

Xiaomi Mi A1 bol prvým smartfónov od tohto čínskeho giganta, ktorý zapadal do programu Android One. Telefón bol predstavený v priebehu roka 2017 a oslavuje už teda svoj piaty rok od oficiálneho odhalenia, Vďaka šikovným vývojárom je teraz naň možné nainštalovať najnovší operačný systém Android 13 aj dlhšie po skončení softvérovej podpory zo strany výrobcu. Informuje o tom web GizmoChina.

Xiaomi Mi A1 má stále neoficiálnu podporu softvéru

Na Xiaomi Mi A1 je možné nainštalovať veľké množstvo alternatívnych ROM, keďže komunita sa o tento model dlhodobo dôkladne stará. Zariadenie je poháňané procesorom Qualcomm Snapdragon 625, ktorý vývoj custom ROMiek len uľahčuje. Model prišiel na trh so systémom Android 7. Pokiaľ ide o alternatívne ROM, ktoré sú postavené na Androide 13, k dispozícii je Spark OS, PixelPlusUI, PixelExperience či ArrowOS.

Xiaomi Mi A1
Xiaomi Mi A1 | Zdroj: Slavo Dzuričko

Prvá spomínaná je postavená na AOSP s prídavnými funkciami a možnosťami prispôsobenia. Prichádza s Pixel launcherom. PixelPlusUI je potom inšpirované viacerými nadstavbami od rozličných výrobcov smartfónov a zároveň je skvelo optimalizovaná. Poteší fakt, že vývojári ju pravidelne aktualizujú a vydávajú mesačné bezpečnostné záplaty.

Xiaomi Mi A1
Xiaomi Mi A1 | Zdroj: Slavo Dzuričko

PixelExperience prichádza s predinštalovanými Google aplikáciami a pozadiami, ikonami, štýlom písma a zapínacou animáciou z telefónov Google Pixel. Ide o stabilnú ROM postavenú na AOSP. ArrowOS je na záver ďalšou skvelou AOSP možnosťou, tentokrát však bez Google aplikácií. V prípade potreby si ich budete musieť doinštalovať ručne.

Xiaomi Mi A1
Xiaomi Mi A1 | Zdroj: Slavo Dzuričko

Pred inštaláciou alternatívnej ROM na Xiaomi Mi A1 by ste si mali uvedomiť, že asi prídete o niektoré funkcie, ako o tie z predvolenej aplikácie fotoaparátu, VoLTE (Voice over LTE), FM Rádio a ďalšie vymoženosti, ktoré boli v základe súčasťou pôvodného operačného systému. Skvelými alternatívami sú fotoaplikácie Open Camera či Google Camera.

Náš tip
Ďalšia vlna aktualizácií. Android 13 dostávajú tieto Samsungy

24.11.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+