MojAndroid

Xiaomi iba nedávno predstavilo svoj nový modelový rad Xiaomi 12S. Ten sa vyznačuje fotoaparátmi, ktoré sú vylepšené starou známou značkou Leica. Tá dávnejšie pomáhala zlepšovať farebné podanie fotografií na modeloch od čínskeho giganta Huawei. Fotoaplikácia zo série Xiaomi 12S sa však dostala do voľného priestranstva a bolo ju možné nainštalovať na viacero ďalších, starších Xiaomi smartfónov. Podľa webu Xiaomiui si to však výrobca nemohol dovoliť nechať bez povšimnutia.

Sprístupnenie fotoaplikácie Xiaomi berie ako porušenie autorských práv

V posledných dňoch sa na stránke CoolAPK (čínska alternatíva APKMirror) začal objavovať APK súbor fotoaplikácie pre smartfóny Xiaomi, ktorá je modifikovaná spoločnosťou Leica. Nainštalovať ju bolo možné na viacero Xiaomi smartfónov, ktoré brandingom Leica nedisponujú. Je teda očividné, že sa čínsky gigant snažil tomu zabrániť a zachovať farebné dolaďovanie od firmy Leica iba na ich najnovšom modelovom rade.

coolapk obchod s aplikáciami Xiaomi
CoolAPK sa už v obchode s aplikáciami od Xiaomi nenachádza | Zdroj: Xiaomiui.net

Pochopiteľne tak ide iba o softvérové úpravy, ktoré sú exkluzívne pre sériu smartfónov Xiaomi 12S. Zdá sa, že vývojári už zmenili politiku svojho systému a používateľovi bude zabránené získať APK súbory systémových aplikácií. Dobrou správou však je, že samotný Google meniť nič neplánuje. Android by mal ostať voľne prístupný pre koncového používateľa, aby si ho mohol prípadne prispôsobiť a robiť modifikácie. Zaujímavé je, že Xiaomi incident aktuálne rieši s políciou a vytvorenie kópie ich aplikácie považuje za porušenie autorských práv.

Náš tip
Asus ROG Phone 6 a 6 Pro oficiálne: Privítajte najvýkonnejšie Android smartfóny
6.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+