MojAndroid

Spoločnosť Xiaomi už niekoľko rokov patrí medzi piatich najpredávanejších výrobcov smartfónov a ukazuje to aj jej posledná štvrťročná finančná správa. Tú zosumarizoval portál GSMArena.

Xiaomi si drží svoju pozíciu na globálnom trhu

Xiaomi sa v prvom štvrťroku 2023 umiestnilo medzi najpredávanejšími výrobcami na 3.mieste s trhovým podielom 11,3 %. Lepší boli len Apple a Samsung, ktorí dodali medzi januárom a marcom takmer dvojnásobný počet smartfónov .Spoločnosť Xiaomi mala od januára do marca 2023 594,8 milióna aktívnych používateľov smartfónov mesačne a v čase zverejnenia oznámenia sa jej podarilo dosiahnuť míľnik 600 miliónov.

Xiaomi 13
Xiaomi 13 je aktuálnou vlajkovou loďou spoločnosti na globálnom trhu | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na svojom domácom trhu si spoločnosť štvrťročne polepšila o 22,2 % z hľadiska predaných kusov. Preskočilo ju však čínske vivo a Xiaomi sa tým posunulo na 4. miesto. Prvý bol Apple a Oppo druhé. Predaje smartfónov dosiahli celosvetovo tržby necelých 4,6 miliárd eur vďaka 30,4 miliónom dodaných zariadení. Celkové príjmy spoločnosti s ostatnými produktami boli boli 7,8 miliárd eur a čistý zisk bol 422 miliárd eur.

Xiaomi sa darí aj na trhu smart televízorov

Ak však započítame výdavky súvisiace s vývojom elektromobilov, ktoré chce Xiaomi začať predávať budúci rok, tak v skutočnosti bol zisk 145 miliónov eur. Xiaomi samozrejme produkuje aj IoT zariadenia pre domácnosti. Počet takýchto pripojených zariadení vzrástol na 618 miliónov, pričom 12,3 milióna používateľov má v domácnosti 5 a viac takýchto zariadení.

Príjmy z inteligentných veľkých domácich spotrebičov, ako sú chladničky, klimatizácie a práčky, medziročne vzrástli o 60 %. Bolo dodaných aj 2,8 milióna smart televízorov, vďaka čomu patrí Xiaomi medzi päť najpredávanejších výrobcov na tomto trhu. Xiaomi taktiež potvrdilo, že plánuje pri svojich výrobných procesoch znížiť emisie skleníkových plynov aspoň o 70 % do roku 2030 a 98 % do roku 2040.

Náš tip
Ktorý operátor má najlepšiu mobilnú sieť na Slovensku?
28.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+