MojAndroid

Zaujíma vás, ktorý slovenský mobilný operátor má najlepšiu sieť? Možno vám dá odpoveď posledné hodnotenie analytickej spoločnosti Opensignal. Podľa jej meraní má momentálne najlepšiu sieť Slovak Telekom, ktorý celkovo vyhral v 11 z 15 kategórií meraných vlastností mobilnej siete. Pozrieme sa teda na tie najpodstatnejšie.

Slovenskí operátori
Všetkých 15 kategórií | Zdroj: opensignal.com

Rýchlosť sťahovania a nahrávania

Operátor Orange vyhral v celkovej rýchlosti sťahovania cez 5G sieť, v ktorej dosiahol rýchlosť 148,2 Mbps, čo je o 12,9 Mbps viac než v prípade konkurenčného Slovak Telekomu. V kategórii Download Speed ​​Experience (používateľská rýchlosť sťahovania) si však Orange musel so Slovak Telekomom  rozdeliť prvenstvo, keďže táto dvojica má štatisticky rovnaké skóre (51,5 – 52,5 Mbps).

Slovenskí operátori
Rýchlosť sťahovania v 5G sieti | Zdroj: opensignal.com

Čo sa týka nárastu oproti minulému roku, tak Telekomu sa podarilo dosiahnuť nárast až o 18,7 Mbps (56,8 %), zatiaľ čo používatelia Orangeu zaznamenali nárast o 11,1 Mbps (26,9 %). V náraste celkovej rýchlosti sťahovania cez 5G vidia najväčší rozdiel používatelia operátora O2. Celkovo až 3,5-násobné zvýšenie. Slovak Telekom a Orange zaznamenali rovnako pôsobivé 2,6- a 2,8-násobné zvýšenie.

Slovenskí operátori
Rýchlosť nahrávania v 5G sieti | Zdroj: opensignal.com

Slovak Telekomu sa darilo v teste nahrávania (upload). V používateľskej kategórií Upload Speed ​​Experience získal prvé miesto so skóre 14 Mbps, čo je o 2,2 Mbps pred Orangeom, ktorý skončil na druhom mieste. Slovak Telekom si odnáša aj prvé ocenenie v celkovej rýchlosti nahrávanie cez 5G sieť ​​so skóre 37,3 Mbps. O2 obsadilo druhé miesto so skóre  29,7 Mbps  a Orange tretie miesto so skóre 25,3 Mbps.

Orange je najlepší v celkovom pokrytí

Orange vyhral ocenenie Availability (dostupnosť) už druhýkrát. Orange má skóre 97,7 %, čo je približne o 1,9 percentuálneho bodu pred O2 a Slovak Telekomom, ktorí sa delia o druhé miesto so štatisticky podobným skóre 95,5 – 96. 2 %. Operátor 4ka je na štvrtom mieste so skóre 86,9 %. Skóre Orangeu znamená, že používatelia v sieti Orangeu trávia 97,7 % času s aktívnym 3G a lepším pripojením. V samostatnom meraní 5G pokrytia však skončil za Telekomom a O2, ktorí sa delia o prvé miesto.

Slovenskí operátori
Celkové pokrytie | Zdroj: opensignal.com

Telekom má najkonzistentnejšiu kvalitu

Slovak Telekom získal opäť  aj ocenenie kategórií Core Consistent Quality a Excellent Consistent Quality, keď zvíťazil so skóre 95,2 % a 89,5 %. O2 zostáva na druhom mieste v kategórii Core Consistent Quality s 1,2 percentuálneho bodu pod Telekomom. Orange a 4ka nasledujú na treťom a štvrtom mieste. V kategórii Excellent Consistent Quality dosiahol Orange skóre 87,8 %. O2 je na treťom mieste a 4ka opäť posledná.

Slovenskí operátori
Kategória Excellent Consistent Quality | Zdroj: opensignal.com

Slovak Telekom vyhral aj cenu Voice App Experience a Games Experience. Slovak Telekom sa v minulosti delil o ocenenie Games Experience s Orangeom, no teraz je víťazom so skóre 83,1 zo 100 bodov. Orange a O2 sa delia o druhé miesto. Slovak Telekom sa umiestnil na prvom mieste aj v kategórii Voice App Experience so skóre 82,3 bodov, čo je 0,7 bodu nad druhým Orangeom.

Náš tip
Xiaomi bráni inštalácii známych aplikácií. Čo je dôvodom?
27.5.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+