MojAndroid

Čínska spoločnosť Xiaomi je jedným z najmladších výrobcov smartfónov na trhu, ale už niekoľko rokov aj jedným z najväčších. Úspech jej dodal finančnú stabilitu a sebavedomie, čo odzrkadľujú aj jej najnovšie plány do budúcnosti. Podľa portálu GizmoChina totiž údajne plánuje vyrobiť vlastný elektromobil.

Nič ešte nie je stopercentne potvrdené

Výrobca Xiaomi je u nás známy hlavne svojimi smartfónmi, smart náramkami, hodinkami, Bluetooth slúchadlami a elektrickými kolobežkami. Na čínskom trhu, ale aj u nás, predáva aj notebooky, smart televízory množstvo elektroniky do smart domácnosti, ale aj bežné produkty, ktoré nemajú s elektronikou nič spoločné. Plán vstúpiť na trh s elektromobilmi, tak nemusí byť až tak prekvapivý.

Xiaomi elektrický automobil
Zdroj: GizmoChina.com

Potvrdzujú ho zdroje čínskeho portálu iFengNews, ktoré neprezradili žiadne väčšie detaily. Tvrdia len, že je viacero možností výroby elektromobilu od Xiaomi a nič zatiaľ nie je stopercentne isté. Potvrdzuje ale, že na výrobu vlastného elektromobilu by mal dohliadať samotný CEO spoločnosti, Lei Jun. To by vzhľadom na jeho minulosť dávalo zmysel.

CEO Xiaomi sa v minulosti stretol s Elonom Muskom

Lei Jun v roku 2013 navštívil dvakrát USA a stretol sa aj šéfom spoločnosti Tesla, Elonom Muskom. Práve Tesla je automobilkou, ktorá rozbehla svojimi modelmi Tesla Model S, Tesla Model X a Tesla Model 3 trh s elektromobilmi. Jej riešenia a technológie v oblasti elektromobility inšpirovali a nakopli aj tradičné automobilky k vývoju vlastných elektromobilov. Z pohľadu autonómneho riadenia je Tesla dokonca ďaleko pred konkurenciou.

Zdroj: DriveTesla.sk

Xiaomi sa pri vývoji bude pravdepodobne inšpirovať práve touto americkou automobilkou. Čínsky výrobca by tak zvolil podobnú stratégiu ako pred niekoľkými rokmi v svojich smartfónoch. Pri nich sa inšpiroval americkou spoločnosťou Apple a jej iPhonmi.

Bude Xiaomi lacnejšou alternatívou elektromobilu od Applu?

Práve Apple je ďalší výrobca, ktorý už tiež dlhšiu dobu plánuje vstup na trh elektromobilov. Tejto téme sa podrobnejšie venovali kolegovia z MojElektromobil.sk. Dlhú dobu sa zdalo, že na jeho výrobe bude spolupracovať s juhokórejskou automobilkou Hyundai, ale nakoniec to vyzerá na konkurenčnú automobilku KIA.

Elektromobil od Xiaomi by tak mohol byť jeho lacnejšou alternatívou. Podobne to funguje aj s vlajkovými smartfónmi značky Xiaomi, ktoré majú kvalitný hardvér a odladený softvér, ale vďaka 5 % marži aj podstatne nižšiu cenu než iPhone. A samotný čínsky výrobca má už s elektromobilitou skúsenosti. Na čínskom trhu predáva okrem elektrických kolobežiek aj elektrické mopedy, ako napríklad Xiaomi Himo T1.

Náš tip
Akcia: 18 platených Android aplikácií a hier je teraz úplne zadarmo
22.2.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+