MojAndroid

Rýchlosť nabíjania batérií smartfónov je jedným z parametrov, ktoré v posledných rokoch prešiel najväčšou evolúciou. Čínska spoločnosť Xiaomi je v  rýchlosti nabíjania jedným z najväčších priekopníkov v posledných rokoch a tento rok chce jej hranice posunúť ešte ďalej. Podľa portálu GizmoChina už v budúcom polroku predstaví smartfón, ktorého batéria sa bude nabíjať rýchlym nabíjaním s výkonom 200 W.

Bude prvým smartfónom s 200 W nabíjaním nástupca Xiaomi Mi 10 Ultra?

Podľa portálu to tvrdí nemenovaný čínsky leaker, ktorý má zdroje blízke spoločnosti Xiaomi. Bohužiaľ nepotvrdil presnejší dátum predstavenia a ani názov modelu, ktorý by mal 200 W nabíjanie priniesť. Pravdepodobne by to mohol byť pripravovaný model Xiaomi Mi 11 Ultra. Práve jeho predchodca Xiaomi Mi 10 Ultra bol prvým smartfónom so 120 W nabíjaním.

Xiaomi Mi 10 Ultra titulka
Xiaomi Mi 10 Ultra | Zdroj: Mi.com

Podľa testu portálu GizChina z konca minulého roku je Xiaomi Mi 10 Ultra smartfónom s najrýchlejším nabíjaním na súčasnom trhu. Batériu s kapacitou 4500 mAh v ich teste nabil na 100 % za 21 minút. Druhý skončil rok starý model Realme X50 Pro 5G, ktorý nabil batériu s kapacitou 4200 mAh na 100 % za 33 minút.

Na trhu je v súčasnosti viacero technológií rýchleho nabíjania

Smartfóny sa dlhú dobu nabíjali dnes už pomalým nabíjaním s výkonom 10 W. Rýchlosť nabíjania ako zmenil príchod konektoru USB-C a technológia Quick Charge od spoločnosti Qualcomm, ktorej čipsety využíva väčšina modelov. V súčasnosti Qualcomm ponúka výrobcom vo svojich najvyšších čipsetoch túto technológiu vo verzii Quick Charge 4+.

 

Veľa čínskych výrobcov si ale vyvíja svoje vlastné technológie nabíjania, aby nemuseli byť závislí na technológii Qualcommu. Príkladom je populárna značka OnePlus, ktorá vo svojich smartfónoch využíva vlastnú technológiu Warp Charge. V jej najnovšej vlajkovej lodi OnePlus 8T má výkon 65 W.

OnePlus 8T spodok
OnePlus 8T | Zdroj: Miroslav Schwamberg

OnePlus 8T


Rýchle nabíjanie s výkonom 65 W respektíve 66 W ponúkajú aj vlajkové modely značiek Realme a Huawei. Túto hranicu prekonal až spomínaný smartfón Xiaomi Mi 10 Ultra, ktorý bol dlhé mesiace jediným modelom s 120 W nabíjaním. V tomto parametre sa mu  teraz vyrovnal herný smartfón nubia Red Magic 6 Pro, ktorý bol predstavený koncom minulého týždňa.

Náš tip
NCZI: Boli sme napadnutí, IT expert si myslí niečo iné
9.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

10 odpovedí na “Xiaomi má v druhej polovici roka predstaviť smartfón s 200 W nabíjaním”

          • Budem vychádzať zo skutočného života ktorý žije väčšina. Ráno vstanem a začína sa pracovný kolobeh. Telefonáty mail občas niečo na webe. Prídem domov venujem sa rodine. Večer si idem ľahnúť telefón má cca 30% a ide na nabíjačku. Nehovoriac o nabíjačke v práci v aute a doma. Chápem že občas môžu nastať situácie keď človek potrebuje rýchlo nabiť telefón ale tých je naozaj minimum. Preto sa pýtam na čo to v reálnom živote bude.

            • Ono si treba ujasniť, že 200W nabíjanie (zatiaľ) nebude “pre väčšinu”. Bude to podporovať 1, možno 2 modely, a pravdepodobne pôjde o TOP high-end zariadenia s vysokou cenovkou. Treba dodať, že pravdepodobne pôjde aj o zariadenia s pomerne veľkou batériou (5000 mAh+), ktorých nabitie zaberá viac času…
              No a teraz k reálnemu využitiu:
              – Napr. taká GPS, ktorá spotrebuje pomerne veľké množstvo batérie -> vystúpim z auta / vrátim sa z túry, prídem dom, pichnem telefón na nabíjačku a za 5 minút môže pokračovať so 100% batériou.
              – Zabudnem dať večer nabiť telefón? Nevadí, ráno skôr ako si umyjem zuby mám 100% batériu.
              Takýchto príkladov (a mnoho ďalších) z bežného života zažil každý hneď niekoľko, a možno ešte viac. Ako píše kolega vyššie, je to určitý smer pokroku, pokiaľ neprídu nové, lepšie batérie s dlhšou výdržou…

              Samozrejme, nikto Vás nenúti mobil takto nabíjať. 200W nabíjačka môže byť rezerva pre “prípad núdze”. Ale dnes sa tieto nabíjačky dajú využiť napr. aj k napájaniu NB. Plus, dnes telefóny disponujú tzv. “inteligentným nabíjaním”, kedy sa plný výkon nabíjačky do telefónu ani nepúšťa…

        • ty mi vysvetlí načo si ľudia kupujú každý rok NOVÝ MOBIL, keď väčšina ľudí nevyužije 99% funkcií ktoré mali doteraz v starom mobile ??
          Jedine preto aby ZAPLATILI VÝVOJ A VÝSKUM pre to 1% šikovných ktorí to OZAJ POTREBUJÚ A VYUŽIJÚ !!

  1. hlavne ma taketo rychle nabijanie extremny (negativny) vplyv na zivotnost baterie. Ak zacne nabijanie baterie ked ma ona napatie 3.5V tak pri 200W do nej nabijacka pumpuje cca 57A. To je na mobilovu bateriu uz riadne vela. Podobne prudy sa vyuzivaju pri modelarskych bateriach ale tie su x-krat vacsie (fyzicky) a su na to prisposobene.
    Takze marketingovo to znie super, na obcasne pouzitie – OK, ale vacsina ludi to bude vyuzivat ked to bude mat – vsak preco nie?
    Zivotnost bateria sa vyrazne skrati a nastane cas na novy mobil. Cize je vlastne vsetko v poriadku (z hladiska vyrobcu – viac preda).

Pridaj komentár

+