MojAndroid

Rýchlosť nabíjania batérií smartfónov je jedným z parametrov, ktoré v posledných rokoch prešiel najväčšou evolúciou. Čínska spoločnosť Xiaomi je v  rýchlosti nabíjania jedným z najväčších priekopníkov v posledných rokoch a tento rok chce jej hranice posunúť ešte ďalej. Podľa portálu GizmoChina už v budúcom polroku predstaví smartfón, ktorého batéria sa bude nabíjať rýchlym nabíjaním s výkonom 200 W.

Bude prvým smartfónom s 200 W nabíjaním nástupca Xiaomi Mi 10 Ultra?

Podľa portálu to tvrdí nemenovaný čínsky leaker, ktorý má zdroje blízke spoločnosti Xiaomi. Bohužiaľ nepotvrdil presnejší dátum predstavenia a ani názov modelu, ktorý by mal 200 W nabíjanie priniesť. Pravdepodobne by to mohol byť pripravovaný model Xiaomi Mi 11 Ultra. Práve jeho predchodca Xiaomi Mi 10 Ultra bol prvým smartfónom so 120 W nabíjaním.

Xiaomi Mi 10 Ultra titulka
Xiaomi Mi 10 Ultra | Zdroj: Mi.com

Podľa testu portálu GizChina z konca minulého roku je Xiaomi Mi 10 Ultra smartfónom s najrýchlejším nabíjaním na súčasnom trhu. Batériu s kapacitou 4500 mAh v ich teste nabil na 100 % za 21 minút. Druhý skončil rok starý model Realme X50 Pro 5G, ktorý nabil batériu s kapacitou 4200 mAh na 100 % za 33 minút.

Na trhu je v súčasnosti viacero technológií rýchleho nabíjania

Smartfóny sa dlhú dobu nabíjali dnes už pomalým nabíjaním s výkonom 10 W. Rýchlosť nabíjania ako zmenil príchod konektoru USB-C a technológia Quick Charge od spoločnosti Qualcomm, ktorej čipsety využíva väčšina modelov. V súčasnosti Qualcomm ponúka výrobcom vo svojich najvyšších čipsetoch túto technológiu vo verzii Quick Charge 4+.

 

Veľa čínskych výrobcov si ale vyvíja svoje vlastné technológie nabíjania, aby nemuseli byť závislí na technológii Qualcommu. Príkladom je populárna značka OnePlus, ktorá vo svojich smartfónoch využíva vlastnú technológiu Warp Charge. V jej najnovšej vlajkovej lodi OnePlus 8T má výkon 65 W.

OnePlus 8T spodok
OnePlus 8T | Zdroj: Miroslav Schwamberg

OnePlus 8T


Rýchle nabíjanie s výkonom 65 W respektíve 66 W ponúkajú aj vlajkové modely značiek Realme a Huawei. Túto hranicu prekonal až spomínaný smartfón Xiaomi Mi 10 Ultra, ktorý bol dlhé mesiace jediným modelom s 120 W nabíjaním. V tomto parametre sa mu  teraz vyrovnal herný smartfón nubia Red Magic 6 Pro, ktorý bol predstavený koncom minulého týždňa.

Náš tip
NCZI: Boli sme napadnutí, IT expert si myslí niečo iné
9.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+