MojAndroid

Ako je už v súčasnosti skoro pravidlom, Elon Musk sa znova objavuje na popredných stránkach novín. Ani v tomto konkrétnom prípade to nie je z dobrého dôvodu. Naposledy sme vás informovali, že jeho Starlink vôbec nespĺňa stanované finančné ciele. Momentálne sa v médiách skloňuje jeho meno najmä preto, lebo podľa všetkého schválne predlžuje načítavanie externých linkov, ktoré odkazujú na iné sociálne siete. O jeho najnovšom počínaní skrz platformu X informuje internetový portál TheVerge.

Je bojkot konkurenta dobrá stratégia?

Pokiaľ v týchto dňoch zavítate na platformu X (v minulosti Twitter), môžete si všimnúť, že po prekliknutí na niektoré externé linky musíte dlhšie počkať. Nejde o žiadnu náhodnú chybu v kóde, ale o zvláštnu marketingovú stratégiu. Problém s načítavaním sa totižto týka hlavne platforiem a sociálnych sietí, s ktorými má samotný Elon Musk problém. Patria tam hlavne služby spoločnosti Meta, Substack a Blue Sky. V priemere ich načítavanie trvá až šesťdesiatkrát dlhšie ako načítanie iných stránok.

Porovnanie časov načítavania | Zdroj: TheMarkup

Za normálnych okolností by vám presun na inú webovú adresu nemal zabrať dlhšie ako približne tridsať milisekúnd. V týchto prípadoch však čakať budete možno až dva a pol sekundy. Internetový portál TheMarkup zmeral jednotlivé časy a dokonca vymyslel vlastný nástroj na ich meranie. Ten si môžete aj sami vyskúšať. Ide o veľmi jednoznačný bojkot konkurentov, ktorý by teoreticky mohol porušovať aj protimonopolné zákony EÚ, ktoré začnú platiť v marci 2024.

Vôbec nejde o prvý incident

Pre platformu X je podobná stratégia častým riešením. Rovnaký prípad sa riešil v auguste tohto roku, keď bol takýto “trest” udelený denníkom ako The Washington Post a Reuters. Vtedy išlo až o dvojnásobok času na načítanie ako teraz. Platformy, na ktoré verejne Elon Musk útočil, mali až päť sekundové zdržanie. Zo štúdie Google z roku 2017 vyplýva, že už po jednej sekunde až 32 % čitateľov opúšťa stránku. Dnes sme totiž zvyknutý na veľmi rýchly prístup k informáciám a trpezlivosť sa z ľudí vytráca.

Iný incident sa zas týkal odstránenia akýchkoľvek reakcií pri príspevkoch o platforme Substack. Táto americká služba poskytuje infraštruktúru na odosielanie newsletterov. Po tejto udalosti sa vyjadrili, že “spisovatelia nemôžu budovať udržateľné podniky, ak ich spojenie s publikom závisí od nespoľahlivých platforiem.”  Podľa nich Musk dokázal, že je “ochotný urobiť zmeny, ktoré nie sú priateľské voči ľuďom používajúcim tieto služby.” 

X
X
Developer: X Corp.
Price: Free
  • X Screenshot
  • X Screenshot
  • X Screenshot
  • X Screenshot
  • X Screenshot

Náš tip
Bude WhatsApp jedinou četovacou aplikáciou na všetko?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+