MojAndroid

Miracast je nový štandard bezdrôtovej komunikácie, ktorý umožní streamovanie obrazu, videa a hudby priamo do televízorov alebo iných kompatibilných zariadení. O Miracaste sme písali ešte koncom júla, kedy NVIDIA potvrdila, že tento nový štandard bude podporovať. Vtedy sme ešte netušili, koľko bude trvať kým sa spustí certifikácia zariadení. Vyzerá to ale tak, že dnešným dňom sa čakanie skončilo. WiFi aliancia, ktorá nový štandard vyvíja, totiž dnes oznámila, že spustila certifikačný program Miracast.

Prvými spotrebiteľskými produktami, ktoré boli certifikované už od spustenia testovania pre výrobcom, sú LG Optimus G a Samsung Galaxy SIII. Ďalšie majú nasledovať a keďže NVIDIA sa netají tým, že nový štandard podporuje, určite nebudú vynechané ani zariadenia s procesormi NVIDIA Tegra 3, ako HTC One X, nové Asus Transformer tablety a ďalšie. V podstate každé zariadenie môže byť certifikované ako Miracast (stačí na to aktualizácia softvéru) a predpokladá sa, že do štyroch rokov by mohlo byť vyrobených viac ako miliarda Miracast certifikovaných zariadení. Už teraz Samsung vyrába televízory Echo-P série, ktoré Miracast podporujú. Kým sa nový štandard stane dostatočne rozšíreným medzi všetkými produktami, bude k dispozícii aj špeciálne príslušenstvo, ktoré napríklad pripojíte do HDMI portu. To umožní prenos obrazu z vášho Miracst certifikovaného notebooku, tabletu či smartfónu aj do necertifikovaného monitora alebo televízora.

Miracast využíva pripojenie WiFi Direct pre prenos videa a zvuku z jedného zariadenia do druhého, bez potreby existencie akéhokoľvek káblového pripojenia alebo pripojenia do lokálnej WiFi siete. Android od verzie 4.0 podporuje pripojenie WiFi Direct už natívne a v budúcnosti by s ďalšími verziami mohla pribudnúť aj podpora pre Miracast. Niekoľko praktických ukážok, ako sa bude dať nový štandard využiť si môžete pozrieť aj na videách nižšie.

Zdroj: androidandme

20.9.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+