MojAndroid

Už niekoľko rokov sa na technickej scéne hovorí o možnom dopade mobilných zariadení a ich žiarenia na mnohé ľudské choroby. 29 rokov starý výskum z Austrálie však zavrhuje všetky dohady a prináša vedecký dôkaz o vplyve SAR žiarenia na ľudský mozog.

Náš tip
VIDEO | Čo sa stane, ak pred spánkom použijete mobil?

Štúdia skúmala výskyt rakoviny mozgu na populácii Austrálčanov medzi rokmi 1982 a 2013. V roku 1982 používalo na tomto kontinente mobilný telefón 0% populácie, pričom v roku 2013 bol počet používateľov mobilných zariadení na úrovni 90%. Počas doby trvania výskumu sa percento ľudí s rakovinou v prípade žien nezmenilo, no u mužov minimálne narástlo (nedá sa to spojiť s používaním mobilov). Najväčší nárast rakoviny mozgu však vedci pozorovali v 70-tych rokoch minulého storočia, no to bolo ešte predtým, ako vôbec ľudia začali používať mobilné zariadenia.

najdlhši telefonny hovor

Dáta z austrálskeho výskumu sedia s ostatnými štúdiami, ktoré vykonali vedci po celom svete. Austrália je však v skúmaní rakoviny a jej príčin výnimočne presná, pretože majú zákon, ktorý definuje, že každý onkologický pacient musí byť zaregistrovaný v príslušnej databáze. Zatiaľ čo rakovinu mozgu nemožno spájať s mobilnými zariadeniami, stále platí, že ich nadmerné používanie prehrieva mozog. Ak teda patríte medzi tých, čo vydržia so smartfónom priloženým k hlave aj niekoľko hodín, vážne pouvažujte nad kúpou hands-free slúchadla, prípadne skúste niečo, čo naši predkovia – klasický rozhovor z očí do očí. :-)

Zdroj: CancerEpidemiology

6.5.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+