Už niekoľko rokov sa na technickej scéne hovorí o možnom dopade mobilných zariadení a ich žiarenia na mnohé ľudské choroby. 29 rokov starý výskum z Austrálie však zavrhuje všetky dohady a prináša vedecký dôkaz o vplyve SAR žiarenia na ľudský mozog.
Štúdia skúmala výskyt rakoviny mozgu na populácii Austrálčanov medzi rokmi 1982 a 2013. V roku 1982 používalo na tomto kontinente mobilný telefón 0% populácie, pričom v roku 2013 bol počet používateľov mobilných zariadení na úrovni 90%. Počas doby trvania výskumu sa percento ľudí s rakovinou v prípade žien nezmenilo, no u mužov minimálne narástlo (nedá sa to spojiť s používaním mobilov). Najväčší nárast rakoviny mozgu však vedci pozorovali v 70-tych rokoch minulého storočia, no to bolo ešte predtým, ako vôbec ľudia začali používať mobilné zariadenia.
Dáta z austrálskeho výskumu sedia s ostatnými štúdiami, ktoré vykonali vedci po celom svete. Austrália je však v skúmaní rakoviny a jej príčin výnimočne presná, pretože majú zákon, ktorý definuje, že každý onkologický pacient musí byť zaregistrovaný v príslušnej databáze. Zatiaľ čo rakovinu mozgu nemožno spájať s mobilnými zariadeniami, stále platí, že ich nadmerné používanie prehrieva mozog. Ak teda patríte medzi tých, čo vydržia so smartfónom priloženým k hlave aj niekoľko hodín, vážne pouvažujte nad kúpou hands-free slúchadla, prípadne skúste niečo, čo naši predkovia - klasický rozhovor z očí do očí. :-)
Zdroj: CancerEpidemiology
Sponzori výskumu spoločnosť Tham-thoang a telekomunikační operátori Oinč a Otu majú teraz čisté svedomie, že ich ťažko zarobené peniaze nie sú na úkor zdravia ich zákazníkov :)
ale to je blbost, ziadne data nikdy nepotvrdili podozrenia, ze mobilne telefony by mohli sposobovat rakovinu. Uz len samotny princip fungovania mobilnych telefonov a to ake vlnenia a o ake vlnove dlzky sa jedna to proste nemoze sposobovat take drasticke zmeny v tele ako to niektori paranoici prezentuju
Správne! Drž krok s konzumnou dobou!
nechapem co tym myslis
Len si predstav, ako veľa peňazí získaš, ak by si predával 1,5 miliardy smartfónov ročne. Potom si k tomu pripočítaj všetky predaje tabletov, počítačov, notebookov, TV a mnoho ďalších spotrebičov. S tým sú spojené mnohé ďalšie odvetvia, napr. telekomunikácia, energetika, ťažba surovín a mnoho mnoho ďalšieho. A povedz mi, ako veľa peňazí sa v tom točí. A toto všetko, čo som ti povedal je len úplný vrcholček pyramídy
okej, takze vidim, ze nechapes, ako to funguje s vedeckymi clankami, tak ti to trochu objasnim.
Vedecke clanky takmer nikdy nepochadzaju od firiem a zamestnancov firiem, takmer vzdy sa jedna o akademikov, cize profesorov a pHd studentov. Tieto studie su tzv peer reviewed pred tym nez su zverejnene do odbornych ‘casopisov’. Tento konkretny clanok bol zverejneny v Cancer Epidemiology Journal.
Aby si chapal co je ten peer review proces. Ked niekto napise clanok a chce ho zverejnit v nejakom zurnali, ten clanok najprv prejdu nezavisli odbornici v oblasti z inych univerzit. Prejdu metodologiu, overia data pripadne zopakuju merania a podobne. Do daneho vedeckeho ‘casopisu’ sa tak maju dostat iba overene vedecke clanky. Samozrejme obcas sa nieco ani kontrolou neodhali a samozrejme nie vsetky vedecke zurnaly su poctive, niektore sa tvaria odborne, pritom nie su a zverejnuju bludy.
V pripade tohto vyskumu, ze ci elektronika sposobuje rakovinu mozgu je to velmi jednoduche a mozes si tie data dokonca overit aj ty. Vysvetlim ti, ako sa tento vyskum robil (mimochodom uz podobny vyskum robili viacere organizacie po celom svete).
V prvom rade to nebol ‘vyskum’ tak ako si ho ty predstavujes. Je to uplne primitivne a dosiel by si na to aj ty sam, ze ako si overit, ci mobily sposobuju nador na mozgu; Telefony sa masivne zacali pouzivat iba takych poslednych 15 rokov. Aj rozne ine wireless technologie. Ak teda mobilne telefony sposobuju rakovinu mozgu, tak pocet ludi s nadorom na mozgu musel za poslendych 15 rokov dramaticky narast oproti poctu ludi s nadorom na mozgu pred obdobim mobilov (trebars 29 rokov dozadu, co je prvy rok, ktory v tejto konkretnej australskej studii je brany do uvahy).
Asi uz chapes kam toto smeruje. Dotycny autor tohto clanku sa pozrel na mnozstvo pacientov diagnostikovanych s nadorom na mozgu kazdy jeden rok v obdobi 1982 – 2013.
Pre kazdy jeden rok urobil nasledovny vypocet: pocet ludi s nadorom mozgu / Celkova populacia australie
Tak dostanes percentualne vyjadrenie, ako pravdepodobne je, ze Australcan moze dostat rakovinu mozgu. Potrebujeme percenta, nie celkovy pocet pacientov s nadorom, pretoze pocet obyvatelov sa meni a cim vacsia je populacia, tym viac ludi bude mat nador, ale percentualne sa nezmeni pomer ludi ktori maju nador a ktori nie.
Za poslednych 15 rokov sa mobily zacali vyuzivat v tak masivnom meritku, ze od roku 2000 do 2013, ak by mobily alebo wifi siete alebo podobne technologie sposobovali nador mozgu, tak toto percento pravdepodobnosti, ze australcan dostane rakovinu MUSELO VYRAZNE STUPNUT. To sa ale nestalo. Naopak, sanca ze priemerny australcan dostane mozgovy nador je priblizne rovnaka ako pred 30 rokmi.
Taketo studie po celom svete uz urobilo viacero univerzit. Nie je to prva taka studia. Vsetky tieto studie potvrdzuju, ze sa nezvysil pocet ludi s nadorom mozgu.
Najlepsie na tomto celom je fakt, ze si to vies overit aj sam, ked sa pozries na internet a pokusis sa vyhladat si statistiky nadoru na mozgu spred 30 rokov a dnes.
Dufam, ze som ti dostatocne ozrejmil proces ktorym taky vedecky clanok musi prejst predtym, nez je publikovany a taktiez dufam, ze som ti dostatocne vysvetlil, ako tato studia prebiehala. Dufam, ze som ta presvedcil o tom, ze metodologia tejto studie je naozaj spravna pri odhaleni otazky, ci mobilne telefony sposobuju rakovinu. Taktiez dufam, a velmi ta v tom podporujem, ze pojdes na internet a sam si tieto data overis, sam si skusis najst statistiky rakoviny mozgu a sam si zistis, ze nedoslo k ziadnemu narastu nadorov mozgu.
Ak je nieco nejasne z mojho vysvetlenia, velmi rad sa ti pokusim ozrejmit akekolvek nejasnosti.
Este chcem dodat jednu vec. Tu sme sa bavili o nadore na mozgu. Znamena tato studia, ze definitvne je vylucena akakolvek ina rakovina ako vedlajsi efekt technologii? (napr rakovina semennikov?). Nie. Tato studia definitivne nevylucuje ine typy rakovin. Osobne sice neviem, ci sa robili podobne studie aj pre ine typy rakovin, je mozne, ze ano, ale treba povedat aj to, ze ak mobily nesposobuju nadory na mozgu, je vcelku nepravdepodobne, ze by sposobovali nadory v inych castiach tela. Tato studia vsak nijako neriesi nadory v inych castiach tela, bola vyslovene zamerana na nadory mozgu.
Verim, ze sa budes odteraz pri podobnych clankoch menej casto uchylovat k nazoru o zlych technologickych firmach, ale zamerias sa radsej na metodologiu konkretnej studie o ktorej sa docitas a budes klast otazky, ci je dana metodologia dostatocne silna na to, aby sa z nej dal vyvodit taky zaver, aky vyvodzuje clanok. Casto sa stava na MojAndroid.sk, ale aj v inych mediach, ze sa zverejnuju studie s pochybnymi metodologiami, alebo sa v mediach casto zverejnuju zavery, ktore z danej studie vobec nevyplyvaju (novinari si vylozia vysledky studie po svojom).
Ďakujem za tvoj čas venovaný vysvetleniu, ktoré má pre mňa nulovú hodnotu. Každopádne očividne si ma nepochopil. Vôbec som nechcel spochybňovať túto aj iné štúdie. Len som chcel upriamiť pozornosť na iné veci a myslel som všetko všeobecne. Škoda že sme sa nepochopili.
Ja som ta pochopil. Naznacujes, ze ak by to zdraviu skodilo, tak sa to bude zatajovat, pretoze inak by cela ekonomika sla do zachoda. Alebo ze sa naschval v ludoch podporuje vedomie, ze technologia je zdrava, aby ju kupovali, lebo opat inak by bola ekonomika v kybli. Ja chapem co chces povedat. Ale to je iba konspiracna teoria, ktora za nezaklada na pravde. Ked sa konecne ukazalo, ze freony su skodlive, tak sa tie chladnicky prestali vyrabat, preslo sa na bezpecnejsiu technologiu… Toto sa udialo v oblasti techniky uz viackrat. Samotne technologicke firmy sa vacsinou snazia vyrabat produkty nezavadne pre uzivatelov, samozrejme vzdy su nejake vynimky. Ale na to sa vzdy dojde. Zober si napriklad porusovanie emisnych regulacii a software na oklamanie emisnych kontrol, ten nedavny skandal Volkswagenu. Doslo sa na to. Bol to velky medialny skandal. Myslis si, ze keby mobilne ziarenia sposobovali rakovinu mozgu alebo co a niekto by o tom vedel, ale snazil sa to ututlat, ze by na to neskor sa nedoslo tak ci onak? Tak ako na to dosli Volkswagenu? A to ani netrvalo tak dlho, par rokov, to je nic.
To už je lepšie. Ale trochu zle som to napísal. Príliš som to konkretizoval. Nechcel som tým povedať, že mobily zdraviu škodia. Iba som chcel poukázať na dnešnú konzumnú spoločnosť. A samozrejme, výrobcovia nám nebudú predávať výrobky, ktoré nás zabíjajú. V ich záujme je nás zachovať čo najdlhšie. Možno som všetko povedal príliš prehnane. Ale je to ideál, ku ktorému dnešná spoločnosť stabilne smeruje.
samozrejme ze chceme mat co najviac technologii. Technologie vsetko ulahcuju, su spolahlivejsie ako ludia atd. Vacsi problem s technologiami nez zdravotne potiaze vidim skor v tom, ze jedneho dna mozno uz nebude pre ludi (skoro)ziadna praca, s tym sa budu musiet vlady na celom svete vysporiadat.
Este k teme toto video odporucam: https://www.youtube.com/watch?v=wU5XkhUGzBs