MojAndroid

Výrobcovia všetkých smartfónov sa poslednou dobou snažia o čo najlepší pomer displeja ku prednej stene. Zmenšujú rámčeky, alebo ich úplne odstraňujú. Čo však s prednou kamerou, reproduktorom, alebo skenerom odtlačkov prstov? Za tie roky sa nazbieralo hneď niekoľko riešení praktických i menej praktických. My sme sa rozhodli zozbierať ich a opýtať sa vás, ktoré je pre vás najlepšie. Dopredu vám oznamujeme, že riešenie rámčekov ako Samsung sme sem nezaradili, hoci je tiež veľmi podarené.

Výrez v displeji

Bez diskusie najrozporuplnejšie riešenie. Za roky jeho existencie sa o ničom nediskutovalo viacej, než práve o ňom. Našli sa ľudia, ktorí si ho pochvaľovali. Iní ho však hrubo kritizovali. Môžeme si pripomenúť, že jediným známym výrobcom, ktorý výrez odmieta, je Samsung. Ten sa ho ani nechystá v blízkej dobe použiť. Podľa veľkosti a tvaru je tu pár základných typov, ktoré sa dajú jednoducho rozoznať:

  • malý výrez (Essential Phone, Honor 10, Huawei P20, OnePlus 6)
  • veľký výrez (Huawei Mate 20 Pro, LG G7 ThinQ, Honor Play)
  • výrez v tvare kvapky, tzv. “teardrop notch” (OnePlus 6T, Oppo A7, Honor 10 Lite)
  • hrubý výrez (Google Pixel 3 XL – v tomto si sám)

V každom prípade má veľkosť výrezu svoje opodstatnenie. Aj ten najviac škaredý výrez na Google Pixel 3 XL má svoj dôvod v stereo súprave reproduktorov. Na druhej strane je vždy vítanejší malý výrez. Aj preto prišlo toľko výrobcov za krátky čas s výrezom v tvare kvapky (tzv. teardrop notch). Svoj názor na toto riešenie nám môžete napísať do diskusie, my sa však presúva na ďalšie.

Spodná brada so selfie kamerou

Hoci staršie, no stále riešenie. S takým prišiel už dávnejšie model Xiaomi Mi Mix. Zatiaľ čo okolo väčšiny displeja sa tiahli minimálne rámčeky, brada bola pomerne veľká. Zmestila sa do nej aj predná kamera, čo však nútilo používateľa smartfón vždy pred fotením otočiť. Vlastnili ste smartfón s takto riešenou selfie kamerou? Otravovalo vás otáčanie pred fotením? Kľudne nám to píšte do diskusie pod článkom.

Vysúvacie komponenty

Tretie riešenie je jedno z tých najnovších. Ide o návrat do časov, kedy sa dalo hýbať niektorými časťami mobilov. Doposiaľ sa naň spoľahli len dve značky:

Otázkou pri takomto riešením je práve to, aké bude spoľahlivé a koľko toho vydrží. Oficiálne prísľuby značky Oppo ohľadom použití, ktoré mechanizmus vydrží, niekoľko násobne prevýšil Vivo. Má to ale svoj dôvod. Ide hlavne o to, že Find X má vo vysúvacom module ukryté všetky fotoaparáty. Vivo v malej vysúvacej časti ukrýva len selfie kameru. Ak sa vám toto riešenie zdá ako najlepšie, zahlasujte zaň v našej ankete. My ale ideme na ďalšie zo zoznamu.

Výsuvný mechanizmus

Toto je najnovšie zo všetkých riešení, ktoré už sú v prevádzke. Takisto ho vôbec nevyužíva veľa modelov:

Jediným problémom môže byť opäť spoľahlivosť. Aké nepríjemné musí byť, keď sa chcete odfotiť na prvom rande a váš výsuvný smartfón sa zasekne.

Je však pravda, že smartfóny z tejto kategórie dosiahli zatiaľ jedni z najlepších výsledkov v pomere displeja ku prednej stene. Ak by ste aj vy pri kúpe zvolili toto riešenie, napíšte nám dôvod. Presúvame sa na predposledný bod zoznamu.

Dierka pre selfie kameru v rohu displeja (Infinity-O displej)

Tomuto sa venujú médiá už dlhšiu dobu. Žiaden (otravný) výrez, žiadna veľká brada, žiadne zaseknuté mechanizmy. Znie to dokonale, však?  Na takomto riešení už istý čas pracuje Samsung aj Huawei. Vyvrcholením ich úsilia bude práve mesiac december. Ohlásilo sa ale aj Oppo a model R19, ktorý sme už videli aj na prvých obrázkoch.

Po čínsko-kórejskom súboji o prvenstvo by sme sa mohli už v priebehu pár týždňov pozerať na vysnívaný displej bez výrezu, alebo brady. Či to bude naozaj také skvelé, ako všetci čakajú, ukáže len čas. Ak sa vám toto riešenie páči, neváhajte mu dať svoj hlas v ankete.

Displej na prednej aj zadnej strane

Ak ste o tomto riešení ešte nepočuli, vôbec to nevadí. Použila ho okrem modelov firmy Yotaphone len Nubia X. Yotaphone sa sem neráta, pretože displej na zadnej strane nebol použitý so zámerom zmenšiť rámiky predného displeja. Nubia X je ale iná.

Zadný displej má síce menší rozmer a rozlíšenie, vďaka nemu sa vpredu nemusí nachádzať kamera. A čo viac, selfie si môžete robiť zadnou kamerou, čo prinesie oveľa väčšiu kvalitu. Poslednou výhodou je bezrámčekový displej, keďže selfie kameru smartfón nepotrebuje a čítačka je v displeji.

Ktoré z riešení sa vám pozdáva najviac? Ktoré bude podľa vás fungovať najlepšie a ktoré sa vám nepáči? Rozhodnite svojím hlasom v našej ankete, prípadne nám dôvod napíšte do diskusie pod článkom.

Ktoré riešenie sa vám páči najviac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

3.12.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+