MojAndroid

Pri kúpe nového smartfónu existuje viacero spôsobov, akými sa môžete zbaviť toho starého. Snáď najpopulárnejší je predaj na internetových bazároch. Taktiež môžete zariadenie nechať upadnúť do zabudnutia v šuplíku alebo ho predať firmám, ktoré ponúkajú výkup starých mobilov.

Posledná z možností je na Slovensku asi najmenej populárna. Avšak ide o pomerne jednoduchý proces, ktorý vás nebude stať veľa času a námahy, no dá vám možnosť trochu si privyrobiť. Staré zariadenie prinesiete na pobočku alebo ho len odovzdáte kuriérovi a po kontrole a vyčíslení ceny vám firma pošle peniaze. Tá sa následne postará o osud telefónu. Buď mu nájde nového majiteľa, zrecykluje ho alebo dokonca ho môže umiestniť do múzea telefónov.

Nižšie sa dozviete, aké má výkup výhody a nevýhody v porovnaní s inými spôsobmi, ktorými sa starého mobilu môžete zbaviť. Ďalej si povieme, aké faktory určujú výslednú hodnotu telefónu, ako si zvoliť firmu, ktorej svoj starý telefón zveríte a nakoniec ako celý proces výkupu prebieha.

Výhody a nevýhody oproti iným možnostiam

Najjednoduchšou možnosťou je starý telefón strčiť do šuplíka a pri najbližšom veľkom upratovaní ho odniesť do elektroodpadu. Týmto spôsobom si síce ušetríte nervy a čas, no nevýhodou je, že môžete prísť aj o stovky eur.

Preto mnoho používateľov svoje staré zariadenie predáva na online bazároch. V tomto prípade je zas veľkou nevýhodou to, že telefón môžete predávať aj mesiace a že musíte komunikovať s potenciálnymi záujemcami, ktorí zvyknú byť (milo povedané) nároční. Je tam aj riziko, že po všetkom tom trápení ho nepredáte vôbec. Avšak pri troche šťastia sa vám môže vrátiť veľká časť sumy, ktorú ste za smartfón dali pri kúpe.

Samsung Galaxy Note 10 Lite obsah balenia
Zdroj: Milan Menšík

Zlatou strednou cestou je práve výkup starých mobilov. Nielenže sa telefónu zbavíte, ale jednoducho aj zarobíte. No žiaľ, bez negatív to nepôjde. Problémom je, že nie každá spoločnosť ponúka výkup všetkých značiek alebo všetkých známych smartfónov, najmä niekoľko rokov starých. Taktiež väčšinou od firmy dostane menej, ako by ste za smartfón vedeli získať na online bazári.

Výslednú hodnotu telefónu ovplyvňuje viacero faktorov

Keďže celý proces výkupu je veľmi jednoduchý, teoreticky nemusíte vedieť absolútne nič o svojom smartfóne. Je však dobré poznať niekoľko základných informácií a mať prehľad o tom, akú približnú hodnotu má smartfón teraz a podľa čoho výkupné spoločnosti určia sumu, ktorú vám po prijatí zariadenia vyplatia.

Aký je to model a v akej verzii?

Hneď na začiatku je najdôležitejšie zistiť, od akého výrobcu smartfón je a o aký model ide. Na moderných smartfónov túto informáciu nájdete v nastaveniach systému alebo na krabici. Väčšina zariadení sa vyrába vo viacerých verziách s rôznymi kapacitami RAM a vnútorného úložiska, pričom čím väčšia kapacita, tým väčšiu hodnotu smartfón má. To, aký variant máte vy, zistíte taktiež na krabici alebo v nastaveniach systému, zväčša tam, kde ste našli aj názov smartfónu.

Je zariadenie nové alebo použité?

Prvým faktorom pri určovaní hodnoty je vek zariadenia. Za čisto nový smartfón dostanete oveľa viac, ako za niekoľko mesiacov alebo rokov používaný model. Samozrejme, čím starší mobil je, tým menšiu hodnotu má.

Je ešte v záruke, prípadne máte doklad o kúpe?

Niektoré spoločnosti dávajú „bonusové body” smartfónom, ktoré sú ešte v záruke. Iné zas od vás budú vyžadovať doklad o kúpe. Každopádne je dobré vedieť, kedy približne ste zariadenie kupovali. Záručná doba trvá podľa zákona 24 mesiacov.

Za koľko ste ho kúpili? Akú má hodnotu teraz?

Štartovacím bodom pri určovaní hodnoty môže byť pôvodná cena zariadenia, ktorú ste zaplatili pri kúpe. Avšak majte na pamäti, že rovnaký model bol pravdepodobne dostupný vo viacerých e-shopoch za veľmi rozdielne ceny.

Pred začatím procesu výkupu je taktiež dobré poznať, za koľko ostatní predávajú rovnaký model na bazároch alebo za koľko sa predáva nové, ak sa ešte oficiálne predáva. Týmto získate lepšiu predstavu, koľko môžete výkupom získať alebo zistiť, či sa vám vôbec oplatí celý proces podstúpiť.

Máte k nemu kompletné balenie?

V niektorých prípadoch je plusom odovzdanie aj kompletného balenia, čiže originálnej krabice so všetkým, čo v nej pri kúpe bolo.

V akom je stave? Je plne funkčné a vyzerá ako nové? Alebo je obité, poškriabané alebo inak poškodené?

Výslednú sumu, ktorú dostanete, výrazne ovplyvňuje stav smartfónu. Či už ide o funkčnosť tlačidiel, pripojenia na Wi-Fi alebo fotoaparátov, každá pokazená funkcia ťahá jeho hodnotu dole. Dôraz sa kladie aj na vonkajšie poškodenie, ako škrabance alebo rozbité sklo.

Sony Xperia Z5 rozbitá zadná strana
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ako si vybrať zo spoločností, ktoré výkup starých mobilov ponúkajú?

Keďže situácia na trhu sa môže zo dňa na deň zmeniť, je ťažké odporučiť konkrétne firmy. Namiesto toho vám však môžeme poskytnúť všeobecné tipy, na ktoré by ste pri výbere mali myslieť. Konkrétne firmy, ktoré výkup starých mobilov momentálne ponúkajú, nájdete rýchlo a jednoducho pomocou Googlu.

Urobte si prehľad. Ktoré firmy váš model vykupujú a koľko zaň ponúkajú?

V prvom rade je dobré skontrolovať, ktoré firmy váš model odkupujú. Na ich webových stránkach väčšinou nájdete zoznam modelov, ktoré momentálne vykupujú alebo vyhľadávacie pole, kde jednoducho napíšete názov vášho smartfónu a stránka už vám povie, či je možné ho odkúpiť alebo nie.

Ak máte čas a chuť, alebo vám v prvom rade ide o získanie čo najväčšej sumy, môžete si spraviť prehľad o tom, koľko približne by ste od jednotlivých firiem za svoje zariadenie dostali. Niektoré spoločnosti majú na webe aj kalkulačku, ktorá vám po zodpovedaní niekoľkých otázok vypočíta približnú hodnotu zariadenia.

Chcete smartfón odovzdať osobne ale poštou?

Väčšina firiem ponúka obe možnosti, čiže výber je už len na vás. Ak s výkupom nemáte skúsenosti alebo vám to s počítačmi a smartfónmi až tak nejde, odporúčame výkup vyriešiť osobne. Ak takúto možnosť z akéhokoľvek dôvodu nemáte, môžete smartfón odovzdať poštou. Zvyčajne dopravu zabezpečuje spoločnosť a taktiež hradí náklady s ňou spojené.

Pozor na podvodníkov. Firmu si pred predajom overte

Potom už je potrebné len preveriť, či za vami zvolenou firmou nestoja podvodníci. Tento krok je dôležitý najmä ak ste sa predaj rozhodli riešiť na diaľku, s pomocou kuriéra. Na Googli je fajn skontrolovať recenzie, čím viac pozitívnych, tým lepšie samozrejme. Niektoré firmy ich však veľa nemajú a je pomerne jednoduché ich sfalšovať, preto asi jediným overovacím faktorom ostáva kúpno-predajná zmluva. Určite sa vyvarujte firmám, ktoré vám predtým, ako zariadenie zoberú, nedajú žiadnu podpísať. O to viac v prípade, že mobil predávate na diaľku.

Samsung Galaxy S20 FE

S inzerátmi o výkupe opatrne

Na internetových bazároch sa zvyknú objavovať aj inzeráty o výkupe. V tomto prípade pozor, aby ste nenarazili na podvodníkov. Ak vám žiadna zo spoločností nevyhovuje a rozhodli ste sa mobil odpredať touto cestou, urobte tak osobne. Pri odoslaní zariadenia kuriérom vám nikto nezaručuje, že kupujúci dodrží svoje slovo a pošle vám za mobil peniaze. Pri predaji cez legitímne firmy by ste v prípade problémov mali aspoň kúpno-predajnú zmluvu s údajmi spoločnosti, s ktorou by ste sa mohli obrátiť na políciu. No bez nej a akýchkoľvek údajov predajcu by sa páchateľ hľadal ťažšie.

Taktiež dávajte pozor na prehnane štedré ponuky. Všetci by sme radi zarobili čo najviac, no buďte realistickí. Napríklad ak predávate trojročné zariadenie, ktoré ako nové stálo 200 eur, z výkupu zaňho určite viac ako 70 eur nedostanete. Podvodníci vám môžu sľúbiť viac, ale len preto, že vám žiadne peniaze neplánujú poslať. Pomocou tipov spomenutých vyššie viete približnú hodnotu mobilu ľahko určiť a následne budete vedieť zhodnotiť, ktoré ponuky sú primerané a ktoré podozrivé.

Výkup starých mobilov: Ako celý proces prebieha?

Konkrétny postup závisí od spoločnosti, ktorej ste sa telefón rozhodli predať, no princíp ostáva rovnaký.  Ak zariadenie plánujete odniesť osobne na pobočku, stačí ho zobrať spolu s originálnym balením, dokladom o kúpe a záručným listom (ak ich máte), a o zvyšku vás už budú informovať zamestnanci.

V prípade, že chcete, aby po zariadenie prišiel kuriér, musíte sa s danou spoločnosťou skontaktovať. Na jej webovej stránke na to nájdete špeciálny formulár alebo podstránku, kde je väčšinou potrebné vyplniť základné informácie o vás a vašom telefóne. Potom už len stačí vytlačiť a podpísať kúpno-predajnú zmluvu, spolu s mobilom ju bezpečne zabaliť, odovzdať kuriérovi a čakať na vyjadrenie firmy. Tá vám najneskôr do niekoľkých dní oznámi vyčíslenú hodnotu zariadenia a potom vám pošle peniaze.

Náš tip
Hľadáte lacný mobil? Toto je ponuka toho najlepšieho

9.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+