MojAndroid

Byť online už neznamená, že sa musíte zdržiavať iba na jednom konkrétnom mieste. Pokrok v technológiách sprístupnil rýchle internetové pripojenie skutočne pre všetkých, a to nielen tým, čo sú v dosahu telefónneho kábla alebo optiky. Rýchly 3G a 4G internet má dnes vo svojom mobile drvivá väčšina Slovákov, ktorí tak môžu byť v podstate kdekoľvek online.  Technologicky napredujú nielen mobilné, ale aj pevné možnosti internetového pripojenia. Výhody a cenovú politiku jednotlivých možností sa vám pokúsime priblížiť nižšie.

Optické pripojenie

Pripojenie pomocou optického kábla patrí dnes k tým najrýchlejším, čo sa rýchlosti sťahovania aj odozvy týka. Vďaka tomu je tento typ konektivity vhodný pre všetky činnosti, a teda aj pre tých najnáročnejších domácich aj firemných zákazníkov. Či už hráčov, ktorí vyžadujú nízke odozvy pri pripojení, alebo sťahovačov, ktorí si potrpia na rýchle prenosy dát.

S rýchlosťou a spoľahlivosťou sa spájajú aj ďalšie benefity. Zakúpením optického internetu môžete nielen surfovať s rýchlosťami rádovo desiatok či stoviek megabajtov, ale aj bezproblémovo sledovať digitálnu televíziu. Tá prináša predovšetkým oveľa väčšiu interaktivitu v podobe funkcionalít, ako je archív vysielania, videopožičovňa, elektronický programový sprievodca, a samozrejmosťou je aj dostatok staníc v HD rozlíšení. Optické služby sú dnes k dispozícii za pomerne rozumné ceny. Napríklad optický internet Fibernet je v Orangei dostupný od 11,99 € mesačne a ponúka rýchlosť sťahovania 250 Mbps.

Nevýhodou optického internetu je, že dnes stále nie je dostupný pre všetkých – k dispozícii je primárne vo väčších mestách. Proces výstavby siete je náročnejší a pomalší ako pri iných technológiách. Aj preto môže ešte chvíľu trvať, ak vôbec, kým sa dostane až k vám. Našťastie, aj k optickému internetu existuje takmer rovnocenná alternatíva.

Pevný 4G internet

Je skvelou možnosťou  pre ľudí, ktorí bývajú alebo trávia čas na miestach, kde optické pripojenie ešte nie je. Vhodnou alternatívou je pripojenie prostredníctvom 4G siete, ktoré dnes oproti pevnému DSL internetu ponúka najmä bezproblémovú dostupnosť aj v odľahlejších oblastiach alebo tam, kde nie je možné využívať rýchlejšie programy DSL.

K dispozícii je prakticky kdekoľvek v pokrytí 4G siete. Prenosové rýchlosti a odozva sú pritom porovnateľné s káblovým pripojením a pohybujú sa na úrovni desiatok megabitov za sekundu. Surfovať sa s ním dá v domácnosti na akomkoľvek zariadení ako pri bežnom pevnom internete. V ponuke Orangeu nájdete tento typ internetu pod názvom Domáci 4G internet v dvoch variantoch s rýchlosťami 15 a 30 Mbit/s a dnes je dostupný pre viac ako 80 % obyvateľov, teda vo väčšine miest a obcí na Slovensku.

Nevýhoda je, že množstvo prenesených dát operátor obmedzuje. Po prenesení “predplatených” dát môžete aj naďalej surfovať bez ďalších poplatkov, ale len rýchlosťou 128 Kbps, resp. 256 Kbps (pri programe Premium 300 GB).

Mobilné dáta

Vďaka internetu v mobile zostanete v kontakte so svojimi blízkymi kdekoľvek v pokrytí mobilných sietí, aj mimo domova. Najväčšou výhodou je teda mobilita, či už v rámci 2G, 3G alebo 4G siete a v pokrytí 3G alebo 4G aj rýchlosť. Tá môže dosahovať teoretické maximum až 225 Mbps pre download, resp. 50 Mbps pre upload.

Na mobile alebo tablete môžete sledovať obľúbené Youtube videá, zdieľať zážitky na sociálnych sieťach, streamovať hudbu, či vyriešiť veľkú časť pracovnej agendy. Ani po prečerpaní predplatených dát nezostávate bez prístupu k internetu a môžete ho spravidla donekonečna využívať pomalšou rýchlosťou. Za príplatok si môžete túto rýchlosť spravidla navýšiť.

Orange v rámci paušálov ponúka niekoľko programov mobilného internetu, ktoré sa líšia najmä množstvom predplatených dát. Práve to je zároveň aj najväčšie mínus internetu v mobile. Množstvom dát sa totižto nemôže rovnať iným typom internetu, ponúka však často nevyhnutnú mobilitu.

Vychytávka na cesty

Ako sa postarať o zábavu v aute počas dlhých ciest? Sprístupnite celej posádke internet a cesta bude ubiehať rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Vďaka WiFi internetu do auta, môžu pasažieri počúvať hudbu, pozerať videá, či filmy, prípadne sa môžu venovať vybavovaniu pracovnej agendy. To všetko z pohodlia auta s WiFi routerom, ktorý zapojíte priamo do zásuvky v aute. Internet tak majú k dispozícii všetci pasažieri. Výhodou internetu do auta je v porovnaní s  bežným mobilným internetom najmä výhodnejšia cena.

Orange v rámci služby Internet do auta ponúka WiFI zariadenie pre zdieľanie 4G internetu v aute a dátovú SIM kartu s vybraným programom. Na výber máte opäť niekoľko balíkov, ktoré sa líšia množstvom dát a cenami. Začínajú na veľmi prijateľnej úrovni 8 €.

* Článok bol vytvorený v spolupráci s Orange.

30.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+