MojAndroid

Jedným z najčastejších dôvodov nehôd na cestách je nepozornosť vodiča spôsobená mobilným telefónom. Neustály dopyt po našej pozornosti na sociálnych sieťach, chatovacích kanáloch a podobne si vyžiadal to, aby sa už aj zákony pozreli na túto problematiku prísnejším pohľadom.

Vo Francúzsku to došlo až tak ďaleko, že súd rozhodol, že žiaden vodič v premávke nemôže používať (teda držať v rukách) mobilný telefón. Najzaujímavejšia je však nová definícia “premávky”. Sem totiž podľa nového zákona spadajú aj situácie, kedy je auto dokonca zaparkované či odtiahnuté. V preklade, auto nemusí byť ani v pohybe! Ak bude vodič v premávke prichytený so smartfónom v ruke, dostane pokutu a spolu s ňou mu “udelia” 3 trestné body v rámci tamojšieho bodového systému na dobu troch rokov.

Náš tip
Android Auto: Infotainment systém budúcnosti | RECENZIA + NÁVOD

Ak chce vodič používať smartfón, môže tak urobiť v lokalitách na tento účel prispôsobených. Francúzsko v tejto súvislosti spravilo teda veľmi zásadnú zmenu. Doteraz mohli vodiči napríklad odparkovať pri kraji cesty a vykonať hovor či písať. Aktuálne budú môcť zákaz používania telefónov porušiť len tí, ktorí majú auto zablokované na ceste, prípadne ak je auto napríklad v búračke.

Na problémy sa snažia reagovať napríklad výrobcovia softvérovdo smartfónov, ktorí sem pridávajú tzv. Car Mode, Moto Assist či Do not Disturb while driving režimy. Ďalšími pomocníkmi sú Android Auto či Apple Car Play, ktoré obsah smartfónu premietajú na displej auta. Obsah je tu napríklad vo väčšom zobrazení, a prehľadnejší.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+