MojAndroid

Aplikácia VivaVideo je jedným z najpopulárnejších nástrojov na úpravu krátkych videí, ktorý vďaka sociálnym sieťam naberá čoraz viac používateľov. Editor videí je v Obchode Play zadarmo, avšak v prípade tejto aplikácie to až tak zadarmo nie je. Z dôvodu podozrivej aktivity bola aplikácia VivaVideo podrobená analýze spoločnosťou Secure-D, ktorá ukázala veľmi zaujímavé zistenie.

Algoritmy spoločnosti Secure-D pomohli v aplikácii VivaVideo odhaliť obrovský počet transakcií v hodnote 27 miliónov dolárov

Vzhľadom na podozrivú aktivitu v aplikácii, bola aplikácia VivaVideo preskúmaná spoločnosťou Secure-D. Testované boli dva smartfóny, konkrétne Samsung Galaxy S7 a Samsung Galaxy J1 Ace. Celá analýza aplikácie priniesla niekoľko zaujímavých zistení

Prvým zistením boli pokusy o neoprávnené transakcie. Tie sa pokúšala vykonať aplikácia VivaVideo vo verzii 7.3. Aplikácia si účtovala predplatné za službu KidZone, v sume približne 21 centov za deň. V aplikácii boli taktiež odhalené aj takzvané falošné kliknutia na reklamy. Tie odkazovali na stránky inzerentov, fingovali vykonanie platby a tým ich donútili vyplatiť provízie.

Aplikácia ďalej dokázala odhaliť, či zariadenie používa nejaký typ monitorovacej aplikácie. Ak bola taká aplikácia v smartfóne nainštalovaná, všetky podozrivé aktivity vykonávané na pozadí boli prerušené. Za pozornosť stojí aj obrovský počet nezmyselných povolení, ako napríklad prístup k polohe, prístup k histórii zariadenia alebo povolenie zatvárať aplikácie. Podľa informácií na portáli upstreamsystems.com, obsahuje VivaVideo aj malvér nazývaný Batmobi, ktorý bol v roku 2018 odhalený a zakázaný službou Google Play.

Ak máte aplikáciu VivaVideo v svojom smartfóne nainštalovanú, odporúčame vám ju čo najskôr odinštalovať, aby ste sa prípadným problémom vyhli včas. Taktiež vám odporúčame skontrolovať si históriu platieb, aby ste zistili, či ste sa obeťou nestali aj vy. Vo všeobecnosti odporúčame inštalovať len dôveryhodné aplikácie, ktoré nevyžadujú nezmyselné povolenia. Vyhnete sa tak prípadným nepríjemnostiam a možnej strate finančných prostriedkov.

Náš tip
Pozor na podvodné SMS od známeho e-shopu. Môžete prísť o peniaze

18.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+