MojAndroid

Podvodníci opäť našli spôsob, ako vytiahnuť z nič netušiacich ľudí peniaze. Tentokrát si na to vybrali obľúbený český e-shop. Podvodné SMS správy v mene spoločnosti Alza.cz informujú o výhre, ktorá samozrejme nie je reálna. Spoločnosť o tom informovala na svojom Facebooku.

Obetiam útočníkov prichádzajú správy s informáciou, že vyhrali iPhone 12, prípadne iné drahšie zariadenie. Alza sa od týchto správ dištancuje a varuje pred nimi. Cieľom útočníkov je vylákať od obetí peniaze. Na tieto správy nereagujte a určite neklikajte na žiadne odkazy, ktoré sa v nich nachádzajú.

alza-sms-podvod

Rokmi overený SMS podvod

Štandardným postupom pri takýchto správach je, že obeť klikne na odkaz a dostane sa na stránku, ktorá obeť informuje, o tom, že výhru si môže prevziať po zadaní osobných a platobných údajov. Väčšinou je to z dôvodu, že útočníci pýtajú platbu za odoslanie neexistujúcej výhry a podobne.

Alza ďalej informuje, že od výhercov v súťažiach nikdy nechce platobné údaje. V prípade, ak má zákazník nejaké pochybnosti, môže sa obrátiť na zákaznícku linku. Alzy sme sa opýtali, či sa podvodné SMS správy šíria aj na Slovensku. U nás zatiaľ zaznamenané neboli.

Český e-shop sa pre portál MôjAndroid.sk vyjadril, že proti podvodníkom zvažuje zakročiť aj právne, pretože zneužili dobré meno spoločnosti. Potvrdil tiež, že behom uplynulých dní ho kontaktovalo viacero zákjazníkov, ktorým podvodná správa prišla.

Náš tip
Máte vlastný web? Pri najbližšej výzve na zaplatenie si dajte poriadny pozor!
18.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+