MojAndroid

Čínska firma Visionox pripravila prvé komerčné riešenie pre umiestnenie selfie kamier pod displej. Oznámila tiež začatie masovej výroby, takže je pravdepodobné, že prvý smartfón s takouto kamerou uvidíme v roku 2021.

Spomeniete si, kedy prišli prvé výrezy v obrazovke a s ktorým smartfónom? Bol to nezvyčajný a u nás nedostupný smartfón Essential Phone, od otca Androidu Andyho Rubina v roku 2017. Neskôr sa touto myšlienkou inšpiroval Apple a o pár mesiacov neskôr priniesol svoj prvý mobil s výrezom iPhone X. Od vtedy nastal doslova boom s výrezmi.

Našlo sa pár výrobcov, ktorí chceli ísť proti prúdu alebo skúšať iné riešenia. Tak prišiel Asus Zenfone 6 s otočným fotoaparátom, Xiaomi Mi Mix 3 s manuálne výsuvným fotoaparátom, OnePlus 7 Pro s automaticky výsuvným fotoaparátom a aj Samsung Galaxy S10, ktorý predstavil tzv. dieru v displeji.

oppo selfie kamera pod displejom Visionox
Pred rokom ukázalo Oppo ako by mohla fungovať selfie kamera pod displejom.

Riešenie od čínskej firmy Visionox

Už asi rok nachádzame na internete rôzne úniky, dohady a rendery riešení kamier pod displejom. Avšak firmy čelia veľkým výzvam pri takomto riešení – ako uložiť kameru pod displej a neznížiť jej kvalitu? Ako budú komponentý usporiadané? Aká bude hrúbka takého zariadenia? Odpovede na tieto otázky zistíme, až keď bude verejný aspoň prototyp takého zariadenia. Medzičasom sa však ukazuje čínska firma Visionox a ich riešenie, píše TalkAndroid.

Ak si otvoríte tento tweet (kliknutím na biele miesto pri texte), uvidíte ešte jedno video, ktoré v praxi ukazuje prvý smartfón s týmto riešením. Najprv vidíte bežný smartfón bez selfie kamery a následne po otvorení aplikácie kamera, si môžete všimnúť, že na obrazovke vidíte prst, ktorým osoba máva nad obrazovkou.

Ak si odmyslíme obavy o súkromie (keďže Visionox je čínskou firmou), tak myšlienka smartfónu bez výrezu, vysúvacej kamery alebo diery v obrazovke znie skvelo. Bude zaujímavé sledovať, kto z výrobcov príde s takýmto zariadením ako prvý (osobne to vidím buď na Samsung alebo experimentálne prototypy v štýle Oppo alebo Vivo, no prekvapiť môže aj Xiaomi).

12.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+