MojAndroid

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) zisťoval dostupnosť prístupu k internetu a k ďalším elektronickým komunikačným službám vo vlakoch na Slovensku. Vykonané merania preukázali, že steny železničných vozňov spôsobujú pomerne veľký útlm signálov mobilných sietí. Pokrytie vnútorných priestorov železničných vozňov signálom je možné riešiť použitím opakovačov (alebo tzv. pikobuniek) na zosilnenie signálu alebo poskytnutím pripojenia prostredníctvom WiFi pre cestujúcich. RÚ požiadal poskytovateľov osobnej dopravy na železnici o vyjadrenie, ako toto riešia alebo plánujú riešiť. Poskytovatelia osobnej dopravy na železnici spoločnosti Arriva vlaky, LEO Express, RegioJet a Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informovali RÚ, že vychádzajú v ústrety cestujúcim a poskytujú im bezplatné pripojenie prostredníctvom WiFi. Pripojenie pre poskytovateľov osobnej dopravy na železnici zabezpečujú mobilní operátori.

Vlak-WiFi-ZSSK-2

Český telekomunikačný úrad (ČTÚ) vykonal meranie útlmu stien železničných vozňov pre signály mobilných sietí. ČTÚ detailne testoval 9 najpoužívanejších typov železničných vozňov. Staršie typy vozňov prepúšťajú signál lepšie, ako zmodernizované alebo nové typy. RÚ požiadal Dopravný úrad o stanovisko, či je vzhľadom na používané vozne možné výsledky meraní využiť aj na území Slovenska. Podľa vyjadrenia Dopravného úradu je výsledky týchto meraní možné využiť aj na území Slovenska. RÚ z tohto dôvodu a z dôvodu šetrenia výdavkov nevykonal vlastné meranie a využil výsledky meraní ČTÚ.

VE7g.vlak_spolocnosti_regiojet

Podľa vyjadrenia spoločnosti Arriva vlaky, spoločnosť získava externé pripojenie prostredníctvom sady HSPA/LTE modemov a využíva pokrytie viacerých mobilných operátorov súčasne, čím je teoreticky zaistená dostatočná priepustnosť spojenia aj pre využívanie služieb typu VoIP (hlas prostredníctvom IP protokolu). RegioJet informoval RÚ, že v ich vlakoch používa železničné vozne s dostatočným podielom sklenených a priepustných plôch a nezaznamenali väčšie problémy cestujúcich s príjmom mobilného hlasového a dátového signálu mobilných operátorov. Okrem toho poskytujú bezplatné WiFi pripojenie, ktoré nedávno upgradovali a je silnejšie a stabilnejšie. Na Slovensku aktuálne evidujú v priemere cca 5 GB stiahnutých dát denne prepočítaných na jeden železničný vozeň. ZSSK informovala, že vozne, ktoré meral ČTÚ, nevlastní. Na Slovensku jazdia len vybrané typy vo vlakoch, ktoré sú zostavené z vozňov Českých dráh. ZSSK v súčasnosti disponuje so 140 železničnými vozňami s WiFi. Majú 2 alebo 3 uplinky na vozeň. Výnimkou, kde WiFi nie je, sú nočné vlaky. V bežný pracovný deň sa cestujúci pripájajú na 7 až 9 tisíc zariadeniach. Cestujúci si môžu nájsť presné informácie o vozňoch s WiFi pripojením na webe spoločnosti. ZSSK okrem toho informovala, že v spolupráci so spoločnosťou Slovak Telekom, a.s. testovali využívanie opakovačov na zosilnenie signálu mobilnej siete vo vlakoch ZSSK.

Zdroj: TS

27.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Mário Vozár

  Blbost trasa zilina kosice nie je vobec plne pokryta o napr okolo strbi nejde ani wifi ani data pred vrutkami to iste

  • DjPatress

   A ty si odkiaľ prišiel? Dané úseky Žilina – Vrútky – Kraľovany sa nachadzajú v horskom, lesnatom prostredí, tým pádom je pochopiteľné že signál je slabý, tak isto to je aj v úseku Liptovský Mikuláš – Štrba – Poprad Tatry .. a časť trate Poprad Tatry po Spišskú Novú Ves, neočakavaj preto zázraky v týchto úsekoch, ak chceš plne pokrytie signálom celú cestu tak chod do Holandska, tam máš všade len rovinu žiadne hory, ani lesy .. peace

   • peterpan

    nielen PP-SNV ale net nejde hlavne v usekoch SNV-Margecany Kysak na viacerych usekoch kedze vlak prechadza cez velke udolia a pomerne vysoke kopce.. napr na useku margecany -kysak my este ani raz nesiel net.. a za margecanami v smere na poprad pravidelne nie je signal na net az po spisske vlachy cca+- ..takze zatial co sa druhi nervacia vo vagonoch a krutia hlavami nechapavo ze preco zase nejde net ,ja sa len v duchu usmievam a myslim si svoje.. :)

 • Róbert Palša

  Niekoľko krát som cestoval vo vozni ZSSR s WIFI a môžem povedať že signál na WIFI bol výborný lenže pripojenie na internet hlavne v plnšom vozni bolo mizerné. Jednoducho treba pripojiť viac vysielačov pretože toto nestačí. :(

  • Dano3266

   Skús prvú triedu tá je poloprázdna a rýchlosť netu vpohode, v normálnom vozni si nezasurfuješ keď si mládež začne listovať “fejsbúky”

  • staci root a wifikill, a mas cele wifi vo vozni pre seba ;)

  • Timotej Gruchalák

   že ZSSR :DDDDDD Ľudia už sa zamyslite aké chujoviny zo seba vypúšťate

 • No minuly tyzden som siel PU-BA a signal wifi bol v poriadku. Problem bol ze wifi bolo bez pripojenia na internet :D Opacnym smerom zasa nebolo wifi ziadne.

 • gapa torino

  lebo Slovensko , vsetko sa zacne a nic nedokonci

+