MojAndroid

PocketBook Aqua je prvá vodeodolná čítačka s e-ink technológiou displeja, ktorá by mohla zaujať viacerých záujemcov o elektronickú čítačku. Vďaka konštrukcii odolnej voči vode si s ňou budete môcť čítať svoje obľúbené knižné tituly aj vo vani alebo na plavárni, či kúpalisku. Problém nebudú ani vlhké prostredia, ktoré by mohli bežné čítačky poškodiť.

Konštrukcia

Zariadenie dáva používateľovi veľmi lacný dojem zo spracovania kvôli nie veľmi dobrej plastovej konštrukcii po celom zariadení. Hmotnosť je 170g. PocketBook Aqua sa svojim spracovaním a dizajnom od svojej konkurencie veľmi nelíši, no s čím by mohol skutočne zaujať, je jeho vodeodolnosť. Ide totižto o prvú vodeodolnú čítačku, ktorú môžete bez akýchkoľvek problémov nechať vo vode v hĺbke jedného metra až na 30 minút, čo je výborná správa pre všetkých, čo si radi čítajú napríklad vo vani alebo niekde na kúpalisku. Zariadenie spĺňa normy certifikácie IP57.

PocketBook Aqua ma hneď v začiatkoch používania sklamal svojim tlačidlom pre zapnutie a vypnutie. To na stlačenie nereaguje úplne podľa mojich predstáv, čo môže pri jeho používaní predstavovať pre niekoho problém. Na zapnutie PocketBook Aqua tak budete musieť vynaložiť trochu viac úsilia ako by bolo nutné.

_DSC7998.Still002

Pod displejom sa nachádzajú ďalšie 4 tlačidla. Označené sú nenápadnými znakmi, ktoré naznačujú na čo slúžia. Sprava sú to tlačidlá pre návrat na domovskú obrazovku, posun nahor, posun nadol a vyvolanie kontextového menu. Tieto na stlačenie reagujú tiež až po silnejšom zatlačení, aspoň si však môžete byť istí, že pri používaní nedôjde k ich náhodnému stlačeniu.

_DSC7998.Still010

 

Inak je čítačka s hmotnosťou 170 gramov veľmi pohodlná a kompaktná. Bez akýchkoľvek problémov ju v jednej ruke udržíte aj dlhšiu dobu, čo je pre čítačku určite veľmi dôležité. Celkovo na mňa PocketBook Aqua pôsobila ako dobre spracovaná čítačka, samozrejme až na už vyššie spomínané nedostatky.

Software

Používateľské prostredie čítačky môže pre niekoho na prvý pohľad pôsobiť neprehľadne, no dá sa naň veľmi rýchlo zvyknúť. Na úvodnej obrazovke nájdete stiahnuté knižné tituly, ktoré môžete hneď začať čítať. Ďalšie môžete do zariadenia kúpiť cez obchod Book Store alebo ich nahrať manuálne z počítača. Vstavaný obchod má len veľmi úzky výber kníh, takže by som sa obrátil na kupovanie kníh cez niektorý z e-shopov.

_DSC7998.Still003

Priamo v čítačke sa môžete prihlásiť do Dropboxu, knihy následne stačí pridať do „DropBox PocketBook“ súboru v počítači a automaticky sa stiahnu do vnútornej pamäte čítačky. Nemal som žiadne problémy s prihlasovaním do DropBoxu aj napriek dvojfaktorovej autentifikácii. Iné možnosti prenášania kníh do pamäte sú napríklad aj cez microUSB kábel alebo e-mail. Toto je zoznam všetkých podporovaných formátov: PDF, EPUB, TXT, FB2, FB2.zip, RTF, HTML, HTM, CHM, DJVU, DOC, DOCX, TCR, PRC, TCR, MOBI, ACSM. Podporovaný je aj JPEG formát; cez aplikáciu fotky sa dajú prehliadať fotografie uložené v pamäti, čo môže byť veľká výhoda oproti Amazon Kindle. Predinštalované sú aj viaceré iné aplikácie: Prehliadač, Kalkulačka, Kalendár, Šach, Karty, RRS novinky, Sudoku a iné.

Čítanie kníh je celkom pohodlné a v prípade nenáročnejších formátov aj rýchle. Medzi stránkami sa posúvate dotykom prsta na displeji alebo tlačidlami pod ním. Prepínať sa môžete aj z obsahu alebo posuvníkom v spodnej časti displeja. V knihe môžete pridávať aj záložky, ku ktorým sa dá neskôr rýchlo vrátiť z menu. Samozrejmosťou sú už aj nastavenia písma, odsadenia textu od okrajov, riadkovania, či možnosť vyznačený text označiť, vyhľadať v Googli, pridať k nemu poznámku, použiť slovník, či zdieľať ho svojim okolím. Čítanie aj väčších PDF je možné, no pripravte sa na pomalšie reakcie pri posúvaní textu, či jeho približovaní.

Displej

Displej je vyrobený e-ink technológiou, čo znamená, že svetlo nesvieti priamo z displeja ako pri klasických displejoch, ale sa od neho odráža. Na čítanie pri svetle je to neporovnateľne lepšie než hocijaký svietiaci displej. Najmä pre váš zrak bude takýto displej nepochybne šetrnejší. Čo však PocketBook Aqua ale chýba, je podsvietenie, takže v tme nebudete vôbec nič vidieť. Rozlíšenie tohto 6 palcového displeja je 600 x 800 pixelov, čo mu dáva hustotu pixelov 166 ppi. Text má akceptovateľnú ostrosť.

Konkurencia

Amazon Kindle Paperwhite sa predáva za veľmi podobnú cenu — €110. Má ale ostrejší displej, lepšie zapínacie tlačidlo, menšie rozmery, intuitívnejšie používateľské prostredie a celý Amazon obchod s (anglickými) e-knihami. Kindle Paperwhite má aj podsvietenie displeja. Kindle zariadenia majú aj vstavaný celý oficiálny Anglický Oxford slovník.

_DSC7998.Still009

 

_DSC7998.Still007

Aj ak nepočítam Kindle Paperwhite, na trhu je tiež za porovnateľnú cenu PocketBook Lux, ktorý má, rovnako ako Kindle Paperwhite, podsvietenie displeja. PocketBook Lux ale voči Kindle Paperwhite nemá tak kvalitné podsvietenie displeja, je oveľa pomalší pri listovní strán a má používateľské rozhranie, ktoré môže pre niekoho pôsobiť chaoticky.

_DSC7998.Still008
Porovnanie displejov. Naľavo Kindle Paperwhite, napravo PocketBook Aqua.

_DSC7998.Still006

Záverečné hodnotenie

PocketBook Aqua je nepochybne veľmi zaujímavou čítačkou, ktorá nás zaujala predovšetkým svojou odolnosťou voči vode. Nielenže ju vďaka tomu môžete používať napríklad vo vani alebo v bazéne, ale problémom nebude ani prípadne zmoknutie vonku alebo práca vo vlhkom prostredí. Je teda už len na vás, či je táto vlastnosť pre vás rozhodujúca alebo nie. V ostatných smeroch ide o úplne obyčajnú čítačku, ktorá si poradí aj s čítaním PDF a ostatných bežne dostupných formátov. Čo mi tu však skutočne chýbalo, bolo podsvietenie, kvôli ktorému je čítačka nepoužiteľná bez ďalšieho zdroja svetla. Cena čítačky PocketBook Aqua sa pohybuje na úrovni približne 120 eur, čo nie je práve najmenej, a v tejto cenovej relácii nájdete aj viacero alternatív napríklad už aj s podsvietením, či lepším displejom. Spomínal som ich už aj vyššie.

10.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+