MojAndroid

Na internete nájdete v dnešnej dobe už všetko. Myslíme tým všetko – VŠETKO. Podaktorí z nás sú už dospelí a tým sa v dnešnom vydaní venovať nebudeme. Sú však medzi nami aj deti, na ktoré by sme predsa len mali v súvislosti s internetom trochu dohliadať. Vlastný mobil či tablet a prístup na internet má totiž skutočne dnes drvivá väčšina z nich – a s tým súvisí aj ich voľný pohyb na internete. V spolupráci so spoločnosťou ESET sme pre vás prichystali niekoľko rád, ako deťom pomôcť s ich prvými krokmi na internete.

ESET_Bezpecnost_deti_7

Partner tohto videa je ESET

Spoločnosť ESET predstavila niekoľko nástrojov na to, ako zmierniť stres rodičov. Jedným z prvých krokov môže byť to, že si s dieťaťom sadnete nad založením jeho prvého vytúženého účtu. Či už ide o mail alebo sociálne siete. V mladšom veku detí odporúčame, aby ste ako rodič boli stále adminom týchto účtov a zároveň deťom vysvetlili potrebu vytvoriť si silné heslo – abc, prípadne 123 nie je práve najvhodnejšia kombinácia. Dôležitou záležitosťou je tiež používanie zámku, alebo skrátka súkromného režimu na sociálnych sieťach. To znamená, že či už fotografie alebo statusy by mali spravidla ostávať zdieľané len s kamarátmi a nie ako verejné statusy. Čo raz na internete zverejnia, nikdy dočista nezmažú.

ESET_Bezpecnost_deti_2

Dieťaťu môžete tiež spomenúť, že ak mu niekto posiela správy, ktoré nie sú celkom v poriadku, kde od neho chcú fotky, alebo sa podozrivo vypytujú, malo by vám o tom pre istotu povedať. Tiež nie je na škodu vysvetliť mu, že pridávať si neznámych ľudí ako kamarátov na sociálnych sieťach len tak, sa vo facebookovom svete mladších detí skrátka nerobí. Niekto vám takto – a pritom celkom legálne, môže očumovať vašu rodinku.

ESET_Bezpecnost_deti_1

Ďalšou tehličkou v základnej ochrane sú nastavenia internetového prehliadača, kde ako správca môžete zablokovať prístup k stránkam s nevhodným obsahom pre mladšie deti. Rovno si však môžete aj priamo nainštalovať antivírusový program ESET Smart Security. Ten vlastní okrem iného aj rodičovský zámok, ktorý nežiadúci obsah na internete zablokuje.

ESET_Bezpecnost_deti

Okrem toho ponúka rodičom možnosť filtrovať prístup až k 20 preddefinovaným kategóriám internetových stránok. Jeho súčasťou je aj silná technológia Anti-Theft, ktorá vám pomôže nájsť stratený, alebo ukradnutý notebook. Umožňuje vám napríklad sledovať jeho polohu, či poslať nálezcovi správu na monitor. Ak by ste ESET Smart Security chceli vyskúšať, môžete si na www.eset.sk stiahnuť 30 dňovú skúšobnú verziu úplne zdarma.

ESET_Bezpecnost_deti_6

No a je tu ešte jedna perlička. Skontrolujte sem-tam históriu prezeraných stránok na webe. Ak bude zmazaná, môže vám to všeličo napovedať…

Okrem ESET Smart Security pre desktopy prináša spoločnosť ESET aj beta verziu pre aplikáciu ESET Parental Control pre Android. Tá sa dá stiahnuť zdarma v obchode Google Play a jej cieľom je pomocou moderných technológií a friendly dizajnu uľahčiť rodičom ochrániť ich deti pred nevhodným internetovým obsahom.

Verzia: 1.8.12.0
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.8.12.0
Aktuálna cena: Zdarma

Appka obsahuje viacero pokročilejších funkcií: Napríklad:

  • Na základe veku detí posúdi Aplikačný ochranca vhodnosť danej aplikácie. Tie nevhodné pre danú vekovú skupinu môžu byť automaticky zablokované.
  • Pre zvolené aplikácie môžete nastaviť časové limity. Hranie v digitálnej forme by malo byť totiž vyvážené aj “ozajstným” ľudským kontaktom či časom stráveným s rodinou a športom.

ESET_Bezpecnost_deti_8

  • Webový ochranca porovnáva a blokuje webové stránky na základe databáz, čím chráni pred internetovými hrozbami.
  • Veľmi užitočnou funkcionalitou je aj funkcia overenia lokácie svojho dieťaťa. Rodič sa tak môže dozvedieť, kde sa jeho dieťa nachádza vďaka polohe jeho telefónu.

ESET_Bezpecnost_deti_10

Všetky spomínané úkony sa potom vášmu dieťaťu zobrazujú na smartfóne v nasledujúcej podobe. V prípade, že chce otvoriť niečo, čo nie je povolené, zobrazí sa mu upozornenie. V závere spomenieme ešte web kameru, ktorá môže tiež spôsobiť mnoho nepríjemností. Malvér, ktorý niečo také dokáže nie je žiadna novinka a určite nejde o zriedkavý jav. Ak chcete mať 100% istotu, že vás alebo vaše deti niekto nesleduje, najlepšie je tomu zabrániť fyzicky a teda prelepiť ju, alebo si môžete zakúpiť zasúvacie pásiky na to určené a počas video hovoru ich jednoducho odsuniete.

ESET_Bezpecnost_deti_4

Internet, to je obrovský zdroj informácií. Dobrých aj zlých. Nie je to len bahno, ale nie je to ani zelená lúka. Netreba teda nechávať deti, aby sa tu učili robiť prvé kroky samé. Otvorene sa s deťmi rozprávajte a pýtajte, ČO a PREČO navštevujú. Aspoň trochu dôvery môže predsa len zmierniť celé napätie okolo internetu a mobilu v rukách vášho dieťaťa.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+