MojAndroid

V dnešnej časti seriálu s Orangeom si povieme, ako sa pomocou svojho tabletu dostanete do cloudu. Ako byť stále online a mať všetky svoje súbory, dokumenty, fotografie, či videá vždy po ruke? Vďaka cloudu to už dnes nie je žiadny problém, stačí vám pripojenie do internetu a zariadenie s populárnym operačným systémom, akým Android nepochybne je. V cloude vlastne už dnes funguje mnoho z vás. Máte v ňom uložené svoje e-maily, súbory a dokumenty. Čo všetko sa vlastne dá robiť v cloude? To sa dozviete v tomto článku.

Orange - partner seriálu

Partnerom seriálu je Orange

Súbory kdekoľvek so sebou

Jedným z najčastejších využití Cloudu je ukladanie súborov. Pomocou služieb ako sú napríklad Dropbox, Box, Google Drive, či One Drive, je možné do online úložísk uložiť v podstate akýkoľvek druh súborov, ktoré sa následne synchronizujú naprieč všetkými zariadeniami, či už tabletmi, smartfónmi alebo počítačmi. Po nahraní na servery niektorej zo spomínaných alebo iných služieb je prístup k nim z iných zariadení už len otázkou nainštalovania tej správnej aplikácie. Väčšina dobre známych cloudových úložísk ponúka aplikáciu pre tablety a smartfóny s OS Android aj iOS, ale aj notebooky s Windowsom, Mac OS X, či Linuxom.

TIP: Na to, aby ste mohli pristupovať k dátam uloženým v cloude, budete potrebovať aj spoľahlivé internetové pripojenie v 3G alebo 4G sieti. Orange ponúka niekoľko balíkov s rôznym objemom predplatených dát, ktoré môžete získať napríklad k tabletu už od 1 eura.

S_tabletom_v_cloude_-_YouTube2

Dropbox – najznámejšia cloudová aplikácia, ktorá skutočne stojí za vyskúšanie. S prvou registráciou získate úložný priestor s veľkosťou 5 GB úplne zadarmo, pričom ďalšia dodatočná kapacita sa dá jednoducho dokúpiť. Dropbox ponúka výborného klienta na operačnom systéme Android, iOS, ale aj ostatných platformách, vďaka ktorému je zdieľanie súborov a prístup k nim maximálne pohodlný a jednoduchý.

Verzia: 88.2.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 88.2.2
Aktuálna cena: Zdarma

Google Drive – svoj vlastný cloud ponúka používateľom aj Google, tentokrát pod názvom Google Drive. Tento poskytuje 15 GB zdieľanú kapacitu pre súbory, dokumenty, e-maily, ale aj fotografie a videá. Ani jemu nechýba vlastný klient na viacerých platformách a pokročilá správa súborov. Oproti Dropboxu však nie je až tak dobre spracovaný, jeho výhodou sú však ceny, ktoré zaplatíte za dátové balíky.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

OneDrive – cloudový disk od Microsoftu poskytuje 7 GB voľného dátového priestoru, ktorý bude postačovať väčšine nenáročných používateľov. Aj tu sú samozrejmosťou rozširujúce dátové balíky, ktoré vám v prípade potreby umožnia kapacitu navýšiť o desiatky, či stovky gigabajtov.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Náš tip
Koľko stojí extra miesto v Dropbox, Drive, Box, OneDrive, Copy a Mega?

Streamujte hudbu online

Hudba neoddeliteľným spôsobom patrí k životu každého už od dávnych čias. Kedysi ste si ju mohli vypočuť len prostredníctvom vinylových platní, neskôr na magnetických páskach a CD. S pokrokom technológií sa však objavili už aj prvé MP3 prehrávače s flash pamäťou, ktorá dokázala pojať niekoľkonásobne viac skladieb ako predchádzajúce generácie hudobných nosičov. Hudbou budúcnosti je však cloud, ktorý už teraz vo veľkom využívajú milióny ľudí. Na výber máte niekoľko rôznych služieb, ako napríklad Spotify, Hudba Play, či Grooveshark a MusicJet od Orangeu. Tieto poskytujú prístup k miliónom skladieb kdekoľvek tam, kde máte prístup k internetu.

TIP: So službou Orange Hudba máte svoju hudbu v aplikácii MusicJet so sebou kdekoľvek a kedykoľvek. MusicJet nájdete aj v aplikácií Orange Go a nainštalujete ho aj na počítači.

Náš tip
Prehľad hudobných internetových služieb dostupných na Slovensku

S_tabletom_v_cloude_-_YouTube

Hudba Play – Obsahuje databázu s viac než 20 miliónmi skladieb, vrátane mnohých slovenských interpretov. K dispozícii je verzia zadarmo, ktorá ponúka možnosť uložiť až 20 000 vlastných skladieb do cloudu. Používateľ si v rámci služby Štandard môže zakúpiť skladby, ktoré sa mu páčia a počúvať ich priamo na Google Play, prípadne si ich aj stiahnuť na offline použitie. Sú totiž bez ochrany voči kopírovaniu. Druhý variant, Naplno, obsahuje všetko zo štandardnej verzie a navyše možnosť počúvať milióny skladieb z databázy, rádio s neobmedzeným preskakovaním a zoznamy skladieb od hudobných nadšencov.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Spotify – Spotify je, podobne ako Hudba Google Play, dostupná v dvoch verziách, ktoré sa však v detailoch od predchádzajúcej hudobnej služby líšia. Veľkou prednosťou Spotify je možnosť počúvať hudbu cez internetový prehliadač v počítači bez obmedzení a to aj vo free verzii, ktorá je však doplnená o reklamy. Svoje skladby si pri predplatnom môžete ukladať aj offline, či už na počítači, smartfóne alebo tablete. Opäť sú podporované všetky populárne operačné systémy, takže hudbu zo Spotify si vypočujete skutočne všade.

Orange Hudba (MusicJet) – Hudobná služba MusicJet, alebo tiež Orange Hudba je dostupná len v Česku a Slovensku a obsahuje menšiu databázu skladieb –  1,5 milióna. Za službou stojí operátor Orange, nie je však obmedzená len na jeho zákazníkov (v bezplatnej verzii). Lite verzia je zadarmo, ale určená len pre počítače, je časovo obmedzená a s reklamou. Premium je platená, určená výhradne zákazníkom Orange a FunFón a jej cena závisí od druhu využívaných služieb u operátora.

Verzia: 3.0.29
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 3.0.29
Aktuálna cena: Zdarma

Fotografie a videá

Spomienky zachytené na fotografiách a videách je dobre mať vždy zálohované. Prenosné DVD a Bluray sa môžu časom poškodiť a to isté platí aj o klasických diskoch. Je preto vo vašom najlepšom záujme spraviť zálohu nielen na pevné úložiská, ale aj do cloudu, kde bude o ne viac než dobre postarané. Navyše, fotografie a videá uložené priamo v cloude sú dostupné vždy a všade naprieč všetkými vašimi zariadeniami, na tablete nevynímajúc. Odpadá tak problém s ich kopírovaním.

S_tabletom_v_cloude_-_YouTube3

Cloud nemusíte využiť len na zálohu existujúcich záberov, ale aj tých, ktoré v danom momente vytvoríte. Aplikácie a služby ako Google+ alebo Dropbox totižto podporujú automatickú zálohu, vďaka ktorej sa vaše vzácne spomienky už nikdy nestratia. Navyše, Google+ je výbornou ukážkou toho, ako zálohu a zdieľanie fotografií povýšiť na úplne novú úroveň. Okrem automatických úprav fotografií, totiž dokáže robiť aj tzv. autogeniálne videá a príbehy, ktoré sa budú skvele vynímať aj na veľkom displeji tabletov.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Verzia: 88.2.2
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 88.2.2
Aktuálna cena: Zdarma

Záloha tabletu do cloudu

Tablet je možné pomocou cloudu aj zálohovať. Môžete uložiť nielen svoje nastavenia, ale aj aplikácie, či kontá. Google v rámci Androidu ponúka vlastné riešenie, ktoré ale nie je až tak komplexné ako by sme očakávali. Pomocou vášho Google účtu dokáže obnoviť nainštalované aplikácie, no nie ich nastavenia. Taktiež záloha prípadných SMS správ (na tabletoch s podporou mobilných sietí), nie je Androidom zabezpečovaná. Tu prichádzajú na rad aplikácie podobné G Cloudu, ktorý dokáže pomocou niekoľkých kliknutí zálohovať do cloudu všetky dôležité nastavenia, aplikácie, ale aj fotografie. To všetko do zabezpečeného online úložiska, ktoré je pomocou aplikácie z tabletu prístupné odkiaľkoľvek.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

12.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+