MojAndroid

Populárny komunikačný nástroj Viber sa vlani dostal aj na počítače a odpútal sa od mobilných zariadení. Stále ostáva populárny aj v podobe mobilnej aplikácie, no užívatelia môžu službu využívať už aj z pohodlia počítača. Samozrejme, takáto aplikácia musí vyhovovať bezpečnostným štandardom pokročilým antivírovým softvérom, akým je aj NOD32 od spoločnosti ESET. Práve tento antivírus totiž začal označovať Viber za softvér s potenciálnym nebezpečenstvom.

Varovné hlásenie sa objavilo vždy, keď si užívateľ chcel nainštalovať softvér. Viber to však nemohol tolerovať, a tak predstavitelia spoločnosti zvolili zaujímavú metódu a na sociálnej sieti Twitter zverejnili posmešnú správu. Tá obsahovala výzvu pre užívateľov, podľa ktorej mali pomalý a zabugovaný antivírus odinštalovať. V správe tiež použili veľmi posmešný hashtag #EsetSucks, ktorý prekrýval vyskakovacie okno softvéru označujúce Viber za potenciálnu hrozbu.

viber-eset-1

Spoločnosť ESET sa ale nenechala vyviesť z rovnováhy. NOD32 je predsa len jeden z najobľúbenejších antivírov a bolo zrejmé, že takéto hlásenie sa neobjavovalo náhodne. ESET navyše odpovedal veľmi štýlovo a spoločnosť prostredníctvom svojho účtu na Twitteri zverejnila vlastný obrázok. Ten zachytáva inštalačný zdrojový kód aplikácie, ktorý odhaľuje, že Viber využíva sťahovanie údajov na pozadí bez vedomia užívateľov a skryté odosielanie štatistík. Samozrejme, spoločnosť nezabudla pridať vlastný hashtag #esetDOESNTsuck.

eset-viber-cover

Viber takúto odpoveď určite nečakal a v konečnom dôsledku si možno narobil viac škody, ako úžitku. Celá táto situácia je veľmi zaujímavá, bez ohľadu na to, ktorá strana má pravdu. Informácie o tomto incidente priniesol portál Neowin, ktorý bol neskôr kontaktovaný spoločnosťou Viber. Zástupcovia spoločnosti si pritom stoja za svojim prvotným prehlásením, pretože ESET upozorňuje aj na to, že Viber má vlastný toolbar, čo nie je pravda. Zástupcovia sa však nevyjadrili k otázke odosielania štatistík či sťahovania údajov bez vedomia užívateľov.

Zdroj: Neowin

18.12.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+