MojAndroid

Batérie sú ešte stále najväčšou slabinou moderných smartfónov a notebookov. Ich výdrž sa počíta na hodiny, nie dni, a to nehovoríme o ich životnosti. Bežný akumulátor musíte kvôli strate kapacity vymeniť už po 3 až 4 rokoch. Tomu však môže byť koniec. Vďaka náhode. 

Vedci z kalifornskej univerzity vyvinuli nový typ batérie založený na drôtikoch nano rozmerov, ktoré nahrádzajú konvenčné metódy výroby akumulátorov. Úplnou náhodou potom zistili, že batériu je možné nabíjať takmer do nekonečna s tým, že nestráca vôbec svoju kapacitu. Doteraz otestovali živostnosť batérie na 200 000 nabitiach a zistili, že sa neporušili nanovlákna, ani batéria neprišla o svoju kapacitu.

Takto vyzerá nanovlákno v porovnaní s ľudským vlasom.
Takto vyzerá nanovlákno v porovnaní s ľudským vlasom.

V minulosti sa vedci pokúšali uložiť energiu rôznymi spôsobmi, pričom sa snažili využiť aj nanovlákna. Tie sú však veľmi tenké, niekoľkotísickrát tenšie ako ľudský vlas, a tak bol problém s ich konzistenciou a fyzickým poškodením. Kalifornskí vedci však na nanovlákna naniesli zlatú vrstvu v dioxide mangánu a zaliali ich do PMMA gélu, ktorý má podobné vlastnosti ako plexisklo. To umožnilo nanovlákna udržať v stabilnej konzistencii.

Náš tip
Smartfóny možno nikdy neponúknu niekoľkodňovú výdrž batérie

Vedci tvrdia, že kombinácia PMMA gélu a nanovlákien dodá batérii dlhú živostnosť, pričom tieto batérie nie sú až tak náročné na výrobu. Rozhodne bude proces výroby zložitejší, no podľa nás stojí za to, aby sme mohli v našich mobilných zariadeniach používať akumulátory, ktoré namiesto 4 vydržia 40 rokov. Otázkou však je, či ich výrobu schvália samotní výrobcovia smartfónov, ktorí tým môžu prísť o časť svojho zárobku, ktorý získavajú za predaj náhradných dielov (batérií).

Zdroj: IFLS, UCI

28.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+