MojAndroid

Priznajme si to, Veľká Noc sa nespája len s cirkevnými slávnosťami, ale aj s tradičnou oblievačkou, ktorú už stáročia praktikujú takmer všetci Slováci. Popri oblievaní sa však častokrát ujde dávka vody aj nášmu smartfónu. Pokiaľ je vodeodolný, nič sa nedeje. Problém však nastáva v situácii, keď nie je náš smartfón vodeodolný. Ako vtedy pokračovať?

Náš tip
Ako stráviť Veľkú noc s Androidom

Batériu von!

Prvým naozaj základným pravidlom je vybrať zo smartfónu batériu. Pokiaľ máte zariadenie, ktoré nemá vyberateľnú batériu (odoberateľný zadný kryt), urýchlene ho aspoň vypnite. Až po tom, ako bude zariadenie vypnuté, prejdite na ďalšie kroky.

A čo ďalej?

Zabudnite na ryžu a mýty o tom, ako vám cez noc vďaka nej opravia Číňania smartfón. Čo najrýchlejšie utrite zo zariadenia zbytkovú vodu na povrchu, najlepšie hygienickou vreckovkou alebo utierkou. Pokiaľ má vaše zariadenie rozoberateľné časti, rozoberte ich a uložte do nejakej plastovej nádoby. S takto “zachráneným” zariadením by ste mali čo najskôr ísť do servisu a nechať si ho odborne rozobrať a ošetriť proti korózii. Šanca na záchranu je vďaka vysokej odbornosti servisných stredísk naozaj vysoká.

Motorola Moto X ifixit

Pokiaľ sa nechcete spoliehať na servis, umiestnite nádobu s rozobratým zariadením na teplé, dobre odvetrávané miesto (najlepšie na teplý radiátor, nie však na taký, ktorý hreje naplno!). Po 6-7 hodinách skúste zariadenie opticky prezrieť, a pokiaľ na ňom nevidíte stopy vody, môžete ho vyskúšať poskladať a zapnúť. Ideálne však je, pokiaľ zariadenie na teplom mieste necháte vyschnúť po dobu 10-12 hodín, kedy by mala byť väčšina vlhkosti preč.

Šikovná pomoc

Namiesto ryže vložte do nádoby s rozobratým zariadením radšej vrecúška so silica gélom, ktorý dostanete pri kúpe topánok alebo oblečenia v balení. Tie totižto slúžia na pohlcovanie vody a celý proces schnutia môžu urýchliť. Aj napriek úspešnému vysušeniu zariadenia a jeho spustení vám ale odporúčame návštevu servisného strediska, ktoré zariadenie rozoberie a prečistí. Predídete tým neskoršej korózii a nefunkčnosti niektorých častí alebo celého smartfónu.

Máte aj vy tip na to, čo robiť s utopeným smartfónom? Napíšte nám ho do komentárov pod tento článok!

Pridať komentár

Email je už registrovaný na stránke. Použite prosím Prihlasovací formulár alebo vložte iný.

Zadali ste nesprávne používateľské meno alebo heslo

Sorry that something went wrong, repeat again!

13komentárov

od najnovších
od najlepších od najnovších od najstarších
1

keď sa utopí, treba mu dať ako prvé dýchanie z úst do mikrofónu :D

2

ryza funguje, je susena, preto taha vlhkost. logicky teda funguje uplne rovnako, dokonca lepsie ako nejaky storocny sacok s gelom od topanok po babke. Ruku na srdce, kto z vas ma doma nasyslene sacky zo silica gelom? nikto. a ryzu?

3
Pavol Lemur Matúš

Vypnut a hodit do ryze. Nie je to ziadna legenda, funguje. Vyskusane nie raz.

4

Mal som mobil v bazéne, vo vani, na daždi, pod tečúcou vodou a nikdy sa mi nevytopil...

5

Od z2 sa nestazujem

6

Najlepší trik je stále IP68 :D (A3 2017)

7

na to sa tiez neda celkom spolahnut, pri reklamaci sa radi vyhovaraju na rozne typy vody, slana, kalna, nechlorovana a neviem aka :D

8

Tak po slanej vode ti ostava v zariadeni sol, pri nejakej malinovke zase rôzny sajrajt tak isto kalna voda a podobne, preto je telefón odolny len voči čistej vode..

9

tak je mi to jasne ale kedy sa v realnom zivote stane ze das vodu do cistej destilovanej vody? cele tieto certifikaty su len na oko realne sa na to clovek nemoze spolahnut kedze ani len dazd nieje cista voda

10

Tak tak, už veľa krát nám takto zákazníkovi vrátili zariadenie s "výhovorkou" na rôzne typy vody alebo že neveria v akej hĺbke to bolo ponorené atď..

Preto som na Samsung zanevrel

11

Takže vodotesný je len dovtedy kým nespadne do vody :D bravo samsung

12

to sa netyka len samsungu alebo uplne vsetkych vyrobcov, specialne si spominam na xperie kde robili problemi, bol o tom aj clanok davnejsie

13

Čo viem, tak momentálne to robí len Samsung. Ostatní výrobcovia si len overia, či to nebola slaná voda... :)

Najčítanejšie za týždeň

Potrebujete poradiť ? Vyskúšajte Android Fórum

eAutoPortal.sk Prečítajte si novinky zo sveta elektromobilov.

Používateľské recenzie
Fotománia

+