MojAndroid

Priznajme si to, Veľká Noc sa nespája len s cirkevnými slávnosťami, ale aj s tradičnou oblievačkou, ktorú už stáročia praktikujú takmer všetci Slováci. Popri oblievaní sa však častokrát ujde dávka vody aj nášmu smartfónu. Pokiaľ je vodeodolný, nič sa nedeje. Problém však nastáva v situácii, keď nie je náš smartfón vodeodolný. Ako vtedy pokračovať?

Náš tip
Ako stráviť Veľkú noc s Androidom

Batériu von!

Prvým naozaj základným pravidlom je vybrať zo smartfónu batériu. Pokiaľ máte zariadenie, ktoré nemá vyberateľnú batériu (odoberateľný zadný kryt), urýchlene ho aspoň vypnite. Až po tom, ako bude zariadenie vypnuté, prejdite na ďalšie kroky.

A čo ďalej?

Zabudnite na ryžu a mýty o tom, ako vám cez noc vďaka nej opravia Číňania smartfón. Čo najrýchlejšie utrite zo zariadenia zbytkovú vodu na povrchu, najlepšie hygienickou vreckovkou alebo utierkou. Pokiaľ má vaše zariadenie rozoberateľné časti, rozoberte ich a uložte do nejakej plastovej nádoby. S takto “zachráneným” zariadením by ste mali čo najskôr ísť do servisu a nechať si ho odborne rozobrať a ošetriť proti korózii. Šanca na záchranu je vďaka vysokej odbornosti servisných stredísk naozaj vysoká.

Motorola Moto X ifixit

Pokiaľ sa nechcete spoliehať na servis, umiestnite nádobu s rozobratým zariadením na teplé, dobre odvetrávané miesto (najlepšie na teplý radiátor, nie však na taký, ktorý hreje naplno!). Po 6-7 hodinách skúste zariadenie opticky prezrieť, a pokiaľ na ňom nevidíte stopy vody, môžete ho vyskúšať poskladať a zapnúť. Ideálne však je, pokiaľ zariadenie na teplom mieste necháte vyschnúť po dobu 10-12 hodín, kedy by mala byť väčšina vlhkosti preč.

Šikovná pomoc

Namiesto ryže vložte do nádoby s rozobratým zariadením radšej vrecúška so silica gélom, ktorý dostanete pri kúpe topánok alebo oblečenia v balení. Tie totižto slúžia na pohlcovanie vody a celý proces schnutia môžu urýchliť. Aj napriek úspešnému vysušeniu zariadenia a jeho spustení vám ale odporúčame návštevu servisného strediska, ktoré zariadenie rozoberie a prečistí. Predídete tým neskoršej korózii a nefunkčnosti niektorých častí alebo celého smartfónu.

Máte aj vy tip na to, čo robiť s utopeným smartfónom? Napíšte nám ho do komentárov pod tento článok!

14.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+