MojAndroid
 • USA hovoria, že nielenže by mali naďalej brániť spoločnosti Huawei pri budovaní sietí 5G, dokonca všetky zariadenia čínskej spoločnosti by mali byť odstránené aj zo sietí 4G a 3G.

Staršie siete, v ktorých sú využívané aj zariadenia od Huaweiu, sú údajne pre USA rovnako riskantné, ako 5G siete od Huawei. Komisár Geoffrey Starks hovorí, že USA musia zabezpečiť, aby neexistovali žiadne bezpečnostné riziká ani v súčasných sieťach. Dôležité je určiť, aký veľký problém by to bol. Je potrebné zistiť, ktoré konkrétne siete používajú softvér alebo zariadenie od Huawei, ktoré by malo byť zakázané.

Až po dôkladnom prešetrení by teda nadišiel ďalší krok, ktorým je kompletné odstránenie všetkých zariadení, ktoré sú považované za nebezpečné. Starks hovorí, že najlepším spôsobom, ako to dosiahnuť, je doslova ich “vytrhnutie a nahradenie”. Predpokladané náklady, ktoré by boli s týmito úkonmi spojené, by sa kľudne mohli vyšplhať niekam medzi 700 miliónov až 1 miliardu dolárov.

Aké je vlastne riziko?

Americká vláda sa obáva, že Huawei by mohol byť čínskymi zákonmi nútený špehovať a zhromažďovať informácie v mene vlády. Práve toto viedlo k podozreniam, že produkty od Huawei majú nejaké zadné dvierka, ktoré by mohli odosielať používateľské dáta priamo do Pekingu. Toto bol tiež hlavný dôvod, prečo vypukla kauza Huawei a USA, ktorá stále pretrváva. Všetko podstatné sa o nej dočítate tu.

Štyria hlavní poskytovatelia sietí v USA síce technológie od Huawei nepoužívajú, no Starks má jasno aj v tomto. Hovorí, že ak má USA čo i len jedného poskytovateľa s bezpečnostným problémom, problém majú všetci.

Ak chcú USA v tomto uspieť, nebude to jednoduché. Huawei je totiž najväčším dodávateľom sieťových komponentov na svete. Viaceré krajiny vedú o tomto zákaze diskusiu, ale väčšina z nich sa stále nevyjadrila. USA nasleduje zatiaľ Japonsko, Nový Zéland a Austrália.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • kri

  1 mld. USD su obycajne smeti v tomto biznise. Vsak len EU dava vyssie pokuty a firmy to platia lavou zadnou.

 • Mr. Clones

  Jasne, take CISCO zariadenia nemaju backdoory pre USA vladu :-D

 • iChuj

  citujem:”všetky zariadenia čínskej spoločnosti by mali byť odstránené aj zo sietí 4G a 3G”.
  A možno budem znieť ako radikál, ale podľa mňa by mali byť zo všetkých máp odstránené USA. Netuším kde potomkovia vyvrheľov z Európy a masových vrahov pôvodného amerického obyvateľstva berú také ego, že očakávajú že celý svet bude tancovať ako nejaký retardi budú pískať. Polovica z nich patrí na uzavreté psychiatrické oddelenie a polovica pred súd za porušovanie ľudských práv.

+