MojAndroid

Časť ciest v štáte Missouri pokryjú do konca tohto roka solárne panely. Tie by sa mali stať súčasťou zatiaľ nie presne určeného úseku známej cesty s označením Route 66. Pokládka solárnych panelov bude financovaná z grantov Federal Highway Administration a US Department of Transportation, celkovej hodnoty viac ako 1,5 miliardy dolárov. Projekt tiež získal 2 milióny dolárov prostredníctvom davového financovania na portáli IndieGoGo.

Samotné panely sú prispôsobené cestnej premávke. Sú odolné a vyrobené z tvrdeného bezpečnostného skla, ktoré odolá aj tlaku veľkých nákladných automobilov. Navyše, okrem získavania energie zo slnka, prinášajú aj benefit v podobe LED osvetlenia, ktoré nahrádza bežné cestné značenie.  Okrem toho sú cestné solárne panely plne modulárne, čo znamená, že sa v prípade poruchy alebo poškodenia dajú ľahko a rýchlo vymeniť – žeby to znamenalo koniec rozbitým cestám? Okrem toho sú odolné voči poveternostným podmienkam a netvorí sa na nich ľad, takže ich použitie na cestách by zvýšilo aj bezpečnosť cestujúcich.

1466699122_solar-roadways-2
Modulárne solárne panely spoločnosti Solar Roadways

So slnečnými panelmi na cestách sa ale neexperimentuje iba v Misouri. Už pred dvoma rokmi otvorili v Holandsku prvú cyklotrasu, ktorej približne 70 metrov pokrývajú solárne panely. Tie dokážu vyprodukovať toľko energie, aby na rok zabezpečili dostatok energie pre dve domácnosti. V horizonte najbližších desiatich rokov je však možné, že sa podobných “solárnych” trás dočkáme na viacerých úsekoch ciest, parkoviskách, či iných miestach, kde by získavanie energie zo slnka dávalo skutočný zmysel.

Zdroj: thenextweb

 

28.6.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+