MojAndroid

So zdokonaľovaním zabezpečenia smartfónov sa zdokonaľujú aj spôsoby toho, ako to obísť. Prvý senzor odtlačkov prstov bol oklamaný do pár hodín, podobne aj “revolučné” odomykanie tvárou. Čo tak ale mať odtlačok prsta, ktorým odomknete každý smartfón? Vývojári z michiganskej a newyorskej univerzity sa pokúsili vytrénovať počítač tak, aby bol schopný generovať vzory univerzálnych odtlačkov.

“Master key” vo svete odtlačkov

Dosť často sa v dnešnej dobe používajú vo veľkých budovách, napríklad školách takzvaný “master key” (vo voľnom preklade niečo ako “generál kľúč”). Ten funguje tak, že dokáže odomknúť všetky zámky na danom úseku. A čo keby sme si vedeli odomknúť jedným odtlačkom všetky smartfóny?

Takýto nápad tu určite je už istý čas, no teraz sa po prvýkrát spojil s umelou inteligenciou. Vývojári dvoch amerických univerzít dali počítaču 6 000 vzorových odtlačkov prstov a podľa nich mal potom vygenerovať univerzálne odtlačky.

Univerzálny odtlačok prsta by mohol byť kľúčom ku miliónom zariadení
Univerzálny odtlačok prsta by mohol byť kľúčom ku miliónom zariadení

Úspešnosť je otázna

Keď bol algoritmus umelej inteligencie hotový, pracovníci sa pustili do testovania. Začali na nízkej úrovni zabezpečenia, kedy dosiahli úspešnosť 76 percent. Tá sa však dnes už nepoužíva a bežné smartfóny sú na strednej úrovni. Tam “Master Fingerprint” uspel v 22 percentách pokusov. Pri najvyššom zabezpečení bol už ale úspešní len v 1,2 percentách pokusov.

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Nemeckí hackeri tvrdia, že dokážu zrekonštruovať odtlačok prstu pomocou fotografií
Náš tip
MasterCard vytvoril platobné karty so snímačom odtlačkov prstov
15.12.2018
Zdroj: Motherboard

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+