Snímač odtlačkov prstov začína byť stále viac populárny pre technologické zabezpečenie dokumentov v našom smartfóne či notebooku. Teraz spoločnosť MasterCard plánuje zaviesť do svojich platobných kariet snímač odtlačkov prstov, vďaka ktorému budú môcť používatelia verifikovať platbu kvalitnejším spôsobom ako doteraz.
V strednej Európe sme zvyknutý na pohodlné používanie bezkontaktných platieb na platobnom termináli. Nie v každej krajine však majú používatelia tieto benefity. Preto sa spoločnosť MasterCard rozhodla priniesť kombináciu čipu a snímača odtlačkov prstov pre overenie platby. Nové karty sa aktuálne testujú v Južnej Amerike a spoločnosť ich chce priniesť do zvyšku sveta už do konca roka 2017. Akonáhle bude k technológia dostupná pre verejnosť a nové biometické karty budú v obehu, vaša banka vám pravdepodobne túto novú službu ponúkne.
Pre primárne nastavenie budete zrejme musieť navštíviť pobočku banky. Tam bude možné naskenovať až dva vaše odtlačky, ktoré sa následne uložia do novej platobnej karty v šifrovanej podobe. Oba otlačky musia byť vaše a platbu s vašou kartou nebude môcť verifikovať iná osoba. Po týchto nastaveniach bude karta aktivovaná na všetky súčasné terminály, ktoré využívajú súčasné čipové platobné karty po celom svete. Obchodníci teda môžu ostať pri svojich súčasných modeloch platobných terminálov.
Samotná karta nie je väčšia ani hrubšia od súčasných plastových kariet. Overenie platby však prebieha odtlačkom vášho prsta a teda nie je nutné potvrdzovať platbu PIN kódom alebo podpisom na papierový doklad pre obchodníka. Celá transakcia prebehne takisto rýchlejšie. Práve redaktor, ktorý testoval demo verziu nového spôsobu platby povedal, že hoci v danom momente bola jeho platba v demo prostredí zamietnutá, prekvapila ho rýchlosť oproti starému spôsobu platby.
Pri platbe terminál vyžiada vloženie karty a pracuje s bankovými informáciami ako vaša identita či výška transakcie. Následne požiada o priloženie odtlačku prsta, kde prebehne verifikácia vašej totožnosti. Senzor prečíta prst a odošle informácie na čip platobnej karty, ktorý určuje či ste jej vlastníkom. Ak sa údaje zhodujú, platba prebehne úspešne a ak nenastane zhoda, platba sa zamietne.
Ide o rozhodne jednoduchší spôsob platby ako používatelia využívali doteraz. V končinách strednej Európy sú však naďalej viac populárne služby bezkontaktných platieb. Bankové spoločnosti už aj na Slovensku prevádzkujú bezkontaktné platby mobilom prostredníctvom technológie NFC. Ide o mobilné aplikácie Mobile Pay či VÚB Wave 2 Pay. Neskôr v priebehu roka 2017 by malo byť tiež známe, či sa nová technológia MasterCard dostane aj na Slovensko.
Zdroj: engadget
krasa