MojAndroid

Odkedy sa minulý rok objavil na scéne ChatGPT, veľké technologické firmy sa predbiehajú v tom, ktorá príde s lepšou službou. Moderné riešenia založené na umelej inteligencii však spotrebúvajú oveľa viac energie ako bežné aplikácie. Prechod na ne je preto oveľa energeticky náročnejší. Nová štúdia varuje, že priemysel umelej inteligencie by mohol do roku 2027 spotrebovať nezanedbateľné množstvo energie. Správu prináša BBC.

Štúdia tiež uviedla, že vplyv AI na životné prostredie by mohol byť menší, než sa predpokladalo, ak by sa jej súčasný rast spomalil. Mnohí experti vrátane autora správy tvrdia, že takýto výskum je špekulatívny, keďže technologické firmy zverejňujú dostatok údajov na presnú predpoveď.

Potreba výkonnejšieho hardvéru

Štúdia Alexa De Vriesa, je založená na niektorých parametroch, ktoré zostali nezmenené – ako je rýchlosť rastu AI, dostupnosť čipov AI a fungujúce servery. De Vries usúdil, že spoločnosť Nvidia dodá približne 95 % všetkých súprav na spracovanie AI, ktoré sektor vyžaduje. Pri pohľade na množstvo týchto počítačov, ktoré sa očakávajú do roku 2027, sa mu podarilo odhadnúť rozsah spotreby energie AI na 85 – 134 terrawatthodín (TWh) elektriny každý rok.

Systémy AI, ktoré poháňajú populárne chatboty, ako napríklad ChatGPT od OpenAI a Bard od Googlu, vyžadujú na fungovanie sklady plné špecializovaných počítačov – nazývaných dátové centrá. To znamená, že zariadenie je energeticky náročnejšie a rovnako ako tradičná súprava musí byť udržiavané v chlade pomocou systémov vyžadujúcich vodu.

AI WormGPT
AI nástroje sa stavajú zbraňou v rukách kyberzločincov | Zdroj: bleepingcomputer.com

Výskum však nezahŕňal energiu potrebnú na chladenie. Mnohé z veľkých technologických firiem nekvantifikujú túto konkrétnu spotrebu energie alebo vody. De Vries patrí medzi tých, ktorí žiadajú, aby bol sektor v tejto oblasti transparentnejší. Niet pochýb o tom, že dopyt po počítačoch, ktoré poháňajú AI, rastie ako huby po daždi. S ním aj množstvo energie potrebnej na udržanie týchto serverov v chlade.

Štandardný stojan plný normálnej súpravy má výkon približne 4 kilowatty (kW), čo je ekvivalent rodinného domu. Zatiaľ čo stojan na súpravu AI by mal približne 20-násobok, teda približne 80 kW výkonu. V rámci jedného dátového centra ich môžete mať stovky, ak nie tisíce…

Danny Quinn, šéf škótskej firmy DataVita

Dodal, že chladnejšie a vlhkejšie podnebie v Škótsku poskytuje prirodzenú výhodu v tom, že pomáha dátovým centrám udržiavať zariadenia v chlade, no stále ide o obrovskú výzvu. Vo svojej najnovšej správe o udržateľnosti spoločnosť Microsoft, ktorá výrazne investuje do vývoja AI, odhalila, že jej spotreba vody medzi rokmi 2021 a 2022 vyskočila o 34 % na 6,4 milióna metrov kubických, čo je približne veľkosť 2 500 olympijských bazénov.

datacentrum
Datacentrum DataVita v Škótsku | Zdroj: BBC

Existujú však aj nádeje, že AI by mohla pomôcť vyriešiť niektoré environmentálne výzvy, ktorým planéta čelí. Spoločnosti Google a American Airlines nedávno zistili, že piloti by mohli znížiť množstvo kondenzačných stôp (výparov) vytvorených lietadlami na polovicu pomocou experimentálneho nástroja AI na výber nadmorskej výšky. Je známe, že kondenzačné pruhy prispievajú ku globálnemu otepľovaniu.

Náš tip
Samsung predstavil nový rad robotických vysávačov s podporou AI

10.1.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+