MojAndroid

Oficiálna tlačová správa spoločnosti Saab o systéme IQon, o ktorom sme vás informovali pred mesiacom popredstavení športového konceptu Phoenix na ženevskom autosalóne.


Otvorená inovácia v oblasti Car Infotainment

  • Prelomová automobilová komunikačná platforma využívajúca operačný systém AndroidTM
  • Umožňuje pružnú aktualizáciu a personalizáciu v priebehu životného cyklu automobilu
  • Založená na priekopníckom princípe „otvorenej inovácie“ so službami poskytovanými tretími stranami a vývojármi aplikácií
  • V prevádzke je už testovacia flotila vozidiel s beta verziou systému IQon

Trollhättan, Švédsko: Spoločnosť Saab Automobile mení svet automobilových komunikačných a ovládacích systémov zapojením externých partnerov do „otvorenej inovácie“ v rámci vývoja nového zábavného a ovládacieho konceptu IQon, ktorý využíva operačný systém Google Android.

Saab IQon prináša celkom novú užívateľskú skúsenosť s ovládaním jednotlivých funkcií automobilu. Kombinuje to najlepšie zo sveta mobilných telefónov so skúsenosťami a inovatívnym duchom spoločnosti Saab v oblasti automobilového priemyslu. Vytvára zábavné a ovládacie rozhranie pre novú generáciu modelov Saab.

Užívatelia budú mať možnosť sťahovať širokú škálu aplikácií, využívať on-line služieb a multimediálnych funkcií, ktoré budú k dispozícii prostredníctvom obchodu Saab IQon Store. Saab poskytne developerom tretích strán programovacie aplikačné rozhranie (API), ktoré im sprístupní 500 rôznych signálov a informácií z radu senzorov umiestnených vo vozidle. Mimo iného sa jedná napríklad o aktuálnu rýchlosť, polohu vozidla, smer pohybu, zaťaženie vodiča, hodnotu pozdĺžneho zrýchlenia, uhol natočenia volantu, otáčky motora a točivý moment, vnútornú a vonkajšiu teplotu, atmosférický tlak a hoci aj pozíciu slnka.

“Saab IQon nekladie žiadne medze inovačnému potenciálu,“ prehlásil Johan Formgren, riaditeľ divízie aftersales automobilky Saab a vedúci projektu IQon. “Vyzveme globálnu komunitu developerov využívajúcich platformu Android, aby predviedli svoju predstavivosť a vynaliezavosť.“

Kolegiálna vývojová stratégia spoločnosti Saab, tzv. otvorená inovácia, je vôbec prvá svojho druhu v automobilovom priemysle a je zároveň omnoho rýchlejšou, efektívnejšou a pružnejšou alternatívou konvenčného továrenského vývoja systémov pre ovládanie funkcií vozidla a zábavných prvkov.

“Dnešní zákazníci chcú mať v aute rovnaké možnosti byť pripojení na internet, ako majú pri bežných činnostiach,“ dodáva Formgren. ”IQon im poskytne vhodnú a bezproblémovú konektivitu, na ktorú sú zvyknutí u chytrých mobilných telefónov, ktorú navyše skombinuje s novými programami a službami zameranými na vozidlo a jeho užívateľa.“

IQon ponúkne integrovanú počítačovú platformu zabudovanú vo vozidle prepojenú s modemom, ktorý zaistí automatické pripojenie na internet v okamžiku aktivácie spínacej skrinky. Bezproblémové využitie a ovládanie všetkých služieb vrátane audio a video streamingu, on-line navigácie a ukladanie hudby na pevný disk zaistí dotyková obrazovka s uhlopriečkou 8 palcov.

Otvorená inovácia spoločnosti Saab ponúka globálnej komunite developerov prístup k úplnému spektru informácií využívaných v automobiloch – zábavným funkciám, telematickým a monitorovacím systémom a diagnostickým funkciám. Týmto spôsobom sa zákazníkom otvoria nové možnosti v oblasti personalizácie funkcií a služieb dostupných v automobile. Celý systém navyše umožní vývoj aplikácií špecifických pre jednotlivé krajiny.

“Naša stratégia otvorenej inovácie s využitím operačného systému Android zaistí maximálnu aktuálnosť ponuky ovládacích a zábavných systémov,“ pokračuje v popise výhod nového systému Formgren. “IQon umožní neustály vývoj ovládacích prvkov a jednotlivých aplikácií v priebehu celého životného cyklu konkrétneho modelu. To je v porovnaní so súčasnými systémami, ktoré sa vyvíjajú dlho pred tým, než je automobil uvedený na trh a potom zostávajú bez zmien dlhé roky, skutočné novum.“

V záujme zaistenia maximálnej bezpečnosti pri prevádzke a kvalitatívnych štandardov budú všetky programy od jednotlivých developerov a dodávateľov aplikácií vyhodnotené a schválené spoločnosťou Saab ešte pred tým, než budú ponúknuté zákazníkom prostredníctvom internetového obchodu Saab IQon Store.

IQon bude zároveň fungovať ako platforma pre diaľkovú komunikáciu medzi vozidlom a predajcami značky Saab. Vďaka systému bude možné nahrať telemetrické dáta z vozidla, previesť diagnostiku, naplánovať servisný zásah alebo dokonca nainštalovať nové aplikácie alebo funkcie.

Nový IQon systém je vôbec po prvýkrát prezentovaný v koncepte Saab PhoeniX na tohoročnom  autosalóne v Ženeve. Beta verzia IQon systému už prechádza testovacou prevádzkou vo flotile služobných a testovacích áut spoločnosti Saab.

Zdroj: Saab.sk

3.4.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+