MojAndroid

Medzinárodné platformy sa rozhodli konať po tom, čo Trumpovi priaznivci v stredu zaútočili na washingtonský Kapitol. Pre sociálnu sieť Twitter to bola posledná kvapka a v piatok natrvalo zrušila účet, ktorý Donald Trump tak rád využíval na komunikáciu so svetom.

„Po dôkladnej kontrole nedávnych tweetov z účtu @realDonaldTrump a súvislostí okolo nich sme účet natrvalo zrušili. Nechceme riskovať podnecovanie ďalšieho násilia,“ uviedol v piatok Twitter.

Trump dostal varovanie, no ignoroval ho

Zrušenie účtu prišlo po tom, čo Trump podnecoval dav, ktorý narušil zasadnutie o potvrdení víťaza prezidentských volieb. Twitter pôvodne zablokoval Trumpov účet na 12 hodín pre „opakované a závažné porušovanie politiky občianskej integrity“.

Donald Trump Twitter

Twitter vtedy uviedol, že Trumpov účet bude natrvalo zrušený, ak bude naďalej porušovať pravidlá platformy vrátane tých, ktoré sa týkajú občianskej integrity alebo násilných hrozieb. Twitter v piatkovom vyhlásení uviedol, že jeho dva nové tweety tieto pravidlá porušili, čo viedlo k sľúbenému zrušeniu účtu.

„Kvôli pretrvávajúcemu napätiu v USA je potrebné tieto dva tweety čítať v kontexte širších udalostí a brať do úvahy skutočnosť, že prezidentove výroky môžu podnecovať k násiliu,“ pokračuje Twitter vo svojom vyhlásení.

Portál The Verge položil sociálnej sieti otázku, či bude konať aj voči iným účtom, ktoré súvisia s Donaldom Trumpom a jeho stúpencami. Twitter však odmietol na túto otázku odpovedať. Zástupcovia platformy iba uviedli, že ak by sa Trump pokúsil obísť ich zákaz vytvorením nového účtu, natrvalo zrušia aj ten.

Discord koná aj napriek nedostatku dôkazov

Platforma pre skupinové četovanie Discord zas zrušila server s názvom „The Donald“, ktorý spájal stúpencov Donalda Trumpa a bol spojený so subredditmi r/The_Donald a r/TheDonald.win.

Rozhodnutie prišlo dva dni po útoku na washingtonský Kapitol. Avšak Discord tvrdí, že nemá priame dôkazy o tom, že server bol použitý na organizáciu nepokojov.

„Na platforme máme nulovú toleranciu voči nenávisti a násiliu akéhokoľvek druhu alebo voči použitiu Discordu na podporu alebo organizáciu násilného extrémizmu,” uviedol Discord vo vyhlásení, ktoré zdieľal s portálom The Verge. „Aj keď neexistujú dôkazy o tom, že server The Donald bol použitý na organizovanie útoku 6. januára, Discord sa dnes rozhodol celý server zrušiť kvôli jeho zjavnému spojeniu s online fórom, ktoré je používané na podnecovanie násilia a na šírenie dezinformácií týkajúcich sa prezidentských volieb v USA.“

Nie je to prvýkrát, čo Reddit zrušil subreddit Trumpových stúpencov

Ako posledná sa pripája sociálna sieť Reddit, ktorá zrušila subreddit s názvom r/donaldtrump. Ako dôvod uviedla to, že subreddit povzbudzoval a oslavoval násilie po stredajšom útoku. Podľa portálu The Verge boli administrátori subredditu viackrát upozornení na porušovanie pravidiel.

„Zásady spoločnosti Reddit platné pre všetkých používateľov zakazujú obsah, ktorý propaguje nenávisť alebo povzbudzuje, oslavuje, podnecuje alebo vyzýva na násilie voči skupinám ľudí alebo jednotlivcom. V súlade s tým sa proaktívne obraciame na administrátorov, aby sme im pripomenuli naše pravidlá a podľa potreby ponúkli podporu alebo zdroje,“ uviedol hovorca Redditu pre The Verge. „Podnikli sme kroky k zrušeniu komunity r/donaldtrump vzhľadom na opakované porušovanie týchto pravidiel.”

Podľa snímky z internetového archívu mal subreddit pred zrušením približne 52 000 členov. To bolo podstatne menej ako subreddit r/The_Donald, ktorý bol zrušený minulý rok kvôli všadeprítomnému porušovaniu pravidiel.

Náš tip
Četovacie aplikácie zbierajú množstvo údajov. Ktorá najviac a ktorá najmenej?
10.1.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+