Portál 9to5mac zverejnil zaujímavé informácie o aplikáciách, ktoré slúžia na komunikáciu. Teraz môžeme nahliadnuť do toho, aké informácie zbiera od používateľa konkrétna aplikácia. Údaje sú od Applu a platia pre iPhony, no v prípade smartfónov s Androidom by to malo byť veľmi podobné. Četovacie aplikácie dokážu zbierať naozaj veľké množstvo údajov.
Web 9to5mac sa pozrel na 4 najpopulárnejšie aplikácie – Signal, iMessage, WhatsApp a Facebook Messenger.
Signal
Signal nezbiera žiadne dáta. Jediná informácia, ku ktorej má aplikácia prístup, je telefónne číslo. Avšak toto číslo neprepája s identitou používateľa.
iMessage
Vlastný četovací nástroj od Applu nás Androiďákov síce veľmi nezaujíma, ale aspoň máme lepší prehľad. Zbiera tieto údaje:
- e-mailové adresy
- telefónne číslo
- históriu vyhľadávania
- identifikačné číslo zariadenia
- identifikačné číslo zariadenia
- user ID (identifikátor používateľa)
- reklamné dáta
- história nákupov
- približná poloha (nie na základe GPS, nie je úplne presná)
- telefónne číslo
- e-mailová adresa
- kontakty
- interakcia produktu
- údaje o zlyhaní
- údaje o výkone
- ostatné diagnostické informácie
- informácie o platbe
- zákaznícka podpora
- iný používateľský obsah
Facebook Messenger
Aplikácie musia jasne ukázať, aké údaje používajú akým spôsobom. Niektoré údaje sa zobrazujú vo viacerých kategóriách. Vo vyššie uvedených aplikáciách s tým problém nebol, avšak v prípade Messengera to už také jednoduché nie je. Tu je zoznam extrémne dlhý a preto ho nebudeme vypisovať celý. Avšak prikladáme screenshot, ktorý obsahuje všetky dôležité informácie.
To, že o nás veľké technologické spoločnosti vedia naozaj veľa, nie je žiadnou novinkou. Bežne dostupné četovacie aplikácie sú síce zdarma, no nie tak úplne. Výmenou za to, že za ne netreba platiť, sú naše používateľské údaje, ktoré môžu byť neskôr použité na rôzne účely, napríklad na lepšie zacielenie reklamy a podobne. A práve takto vývojári týchto aplikácií zarábajú. Väčšina používateľov si zoznam údajov, ktoré konkrétna aplikácia zbiera, ani neprečíta. A potom sa pri zverejnení týchto údajov čuduje.
Z WhatsApp čoskoro spravia to isté čo z Facebook Messengeru.
Nejaké informácie o Viber by neboli? Lebo som dnes zrušil WhatsApp (kvôli avizovanej zmene pravidiel od 8.2.2020) a chcel by som skúsiť Viber (ale podľa článku nevylučujem ani Signal).
Sam spoluzakladatel WhatsApp doporucuje Signal, a tusim ich aj podporil peknou hrbkou dolarov. Ono aj Viber sice ma e2e-sifrovanie, ale len na vyziadanie. Signal to ma standartne. Navyse otvoreny kod je tiez argument…
Bodaj by ich neodporúčal, keď ich podporil dolármi :D
Práveže end to end šifrovanie je predvolene zapnuté aj vo Viber pokiaľ viem.
*2021 samozrejme
Treba si overiť fakty: https://support.signal.org/hc/en-us/articles/360007062172-Signal-Permissions-OS-Notification-Settings