MojAndroid

Dávno sú preč časy kupovania drahých hudobných nosičov alebo digitálnej hudby. Väčšine dnešných zákazníkov stačí mesačne predplatné jednej z populárnych hudobných streamovacích služieb.

Vďaka tomu majú cez mobilné zariadenie online prístup k neobmedzenej knižnici hudobných titulov. Stúpajúci trend služieb typu Spotify potvrdzuje aj najnovšia štatistika analytickej spoločnosti CounterPoint Research za rok 2019.

Counterpoint research hudobné služby

Počet predplatiteľov narástol skoro o tretinu

Podľa nej sa v roku 2019 zvýšil počet predplatiteľov streamovacích hudobných služieb medziročne o 32 %. Celkovo si tak predplatné zaplatilo 358 miliónov zákazníkov.

Tento nárast podporil exkluzívny obsah ako sú rôzne podcasty a rôzne zľavy predplatného mesačného na viacerých trhoch. Príkladom u nás je operátor Telekom, ktorý ponúka k paušálom službu Deezer za polovičnú cenu 2,99 eur mesačne.

V tomto roku predpovedá analytická spoločnosť nárast predplatiteľov až o 25 % na celkový počet 450 miliónov používateľov.

Spotify je jednoznačným lídrom trhu

Jedničkou na trhu hudobných streamovacích služieb je švédska platforma Spotify. Patrí jej 31% všetkých príjmov a až 35% predplatiteľov. Je to výsledok širokej ponuky hudby, kvalitnej mobilnej aplikácie a dostupnosti na veľkom množstve operačných systémoch a trhoch.

Konkurenčnej službe Apple Music patrí druhé miesto s podielom 19% predplatiteľov, no 24% podielom na príjmoch. Oproti roku 2018 si navyše v počte zákazníkov polepšila o 36%.

Služba Amazon Music, ktorá patrí najväčšiemu americkému internetovému obchodu, má na trhu 15% podiel. Čínskym službám QQ Music, Kugou Music, Kuwo Music a WeSing, ktoré sú združené pod platformou Tencent Music, patrí 11% podiel.

Jednotlivým trhom vládnu rozdielne služby

Spoločnosť Google môže tešiť 5. miesto služby Youtube Music. Tá je pomerne mladá a Google ňou chce nahradiť neúspešnú službu Hudba Google Play (Google Play Music).

Zvyšným službám patrí v globálnom merítku 14% podiel. V lokálnom merítku je ale lídrom v každej krajine niekto iný. Gaana je najpoužívanejšou službou na indickom trhu, v Rusku je to Yandex Music, v Číne Tencent Music a Anghami v arabskom svete.

Náš tip
Orange: Najpredávanejšie Android smartfóny za marec 2020

 

 

9.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+