MojAndroid

Skladacie smartfóny zaznamenali minulý rok na trhu rast predajov a tento trend by mal pokračovať aj tento rok. Tvrdí to spoločnosť Trendforce, ktorej analýza na rok 2023 odhaduje viac ako 18 miliónov dodaných skladacích zariadení. Informáciu zverejnil portál GSMArena.

Trh skladacích zariadení narastie o 44 %

Minulý rok bolo na trh dodaných 12,8 milióna skladacích smartfónov. V tomto roku by ich počet mal podľa analýzy presiahnuť 18,5 milióna kusov. To znamená medziročný nárast o 44 %. V skutočnosti je analýza primárne zameraná na trh s pántami. V súčasnosti existujú dva typy pántov skladacích zariadení – v tvare slzy a v tvare U.

Prvý obsahuje mnoho zložitých častí a stojí viac ako ten druhý. Analýza predpovedá, že keď miera penetrácie skladacích modelov stúpa, tak výrobcovia budú hľadať nákladovo efektívnejšie komponenty. Celkový trh s pántami by mal dosiahnuť 500 miliónov dolárov, čo znamená  medziročný nárast o 14,6 %. Kľúčovými hráčmi sú KH Vatech a S-connect, ktoré dodávajú pánty v tvare U juhokórejskej spoločnosti Samsung.

Používateľom jeho skladacích smartfónov však vadí záhyb v strede skladacieho panelu. Samsung o tomto probléme vie, ale aj tak bude naďalej používať jednoosový pánt v tvare písmena U, ktorý má na displeji miernu drážku. Hlavným dôvodom je jeho nižšia cena, vďaka ktorej môže udržať cenu minuloročných skladacích zariadení.

Samsung by mal v roku 2023 opäť predať väčšinu skladacích zariadení

Samsung dosiahol v roku 2022 až 82% podiel na predaji všetkých skladacích smartfónov. Ďalší výrobcovia ako Xiaomi, Oppo a vivo totiž predávajú svoje zariadenia iba v Číne a v obmedzenom množstve. Samsung si tiež na tomto trhu vybudoval meno a jeho modely Galaxy Z Fold4 a Galaxy Z Flip4 boli minulý rok najpredávanejšími skladacími zariadeniami.

Samsung Galaxy Z Flip4
Samsung Galaxy Z Flip4 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Značky, ktoré využívajú zložitejší pánt v tvare slzy, spolupracujú s výrobcami ako Amphenol a Asia Vital Components. Výrobca CSOT dokonca nedávno predstavil riešenie, ktoré integruje OLED displej do požadovaných pántov, čím vznikne jednodielny komponent. To by malo zjednodušiť výrobu a zvýšiť životnosť týchto dielov.

Náš tip
Lenovo ThinkPhone: Poznáme európsku cenu výborne vybaveného smartfónu

 

.

 

 

17.1.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+