MojAndroid

Ako informuje portál phoneArena, smartfóny iPhone od spoločnosti Apple sa umiestnili na vrchu rebríčka najpredávanejších prémiových telefónov na každom hodnotenom území. Štatistiky uvedené na stránke Counterpoint Research ukazujú, že predaj zariadení v roku 2021 dosiahol rekordy.

Podľa nových štatistík vedie Apple kategóriu prémiových smartfónov

Už v predošlých uvedených štatistikách Counterpoint Research uviedol, že Apple ovládol predaj smartfónov v Spojených Štátoch. 7 z 10 najpredávanejších telefónov tak predstavovali iPhony. Spoločnosť informovala o nových štatistikách, ktoré opäť potvrdzujú dominantné postavenie značky Apple medzi ostatnými prémiovými smartfónmi.

Čo ale firmy považujú za prémiový smartfón? Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Do tejto kategórie smartfónov patria všetky zariadenia, ktorých cena je vyššia ako 400 €. Trh s takýmto typom zariadení vzrástol v roku 2021 oproti roku 2020 o 24 %. V tomto istom čase pocítil rast aj trh s “obyčajnými” telefónmi, a to o 7 %.

štatistiky rastu
štatistiky rastu | Zdroj: Counterpoint Research

Ako sa zmenili štatistiky v posledných rokoch?

Riaditeľ stránky Counterpoint Research, Tarun Pathak, považuje za dôvod rastu tohto trhu v roku 2021 viaceré faktory. Hlavné dôvody predstavujú dopyt po výmene, stratégie OEM a tiež aj dynamika dodávateľského reťazca.

Toto však nepredstavuje jediný dôvod rastu. Pathak tiež pripomenul aj dopyt po 5G pripojení, ktorý s tým môže súvisieť. Huawei zanechal na prémiovom trhu veľkú medzeru, ktorú ale Apple zaplňuje obzvlášť v Číne a západnej Európe. Taktiež ani ostatné spoločnosti neváhajú a zapĺňajú miesto, ktoré im Huawei poskytol. Podľa štatistík to boli hlavne Oppo, Vivo a Xiaomi.

Apple nezverejňuje svoje informácie o predaji, a preto sú nižšie uvedené štatistiky z vlastných zdrojov portálu Counterpoint. Podľa týchto informácií, v roku 2021 dosiahol Apple na prémiovom trhu podiel vo výške 60 %, a to po prvýkrát od roku 2017. K tejto štatistike mohlo prispieť aj oneskorené vydanie iPhonu 12. Jeho veľká časť predaja sa uskutočnila práve v roku 2021, čo mohlo tento rast podporiť.

štatistiky prémiového trhu
štatistiky prémiového trhu | Zdroj: Counterpoint Research

Na základe štatistík má Apple najlepšiu pozíciu na nahradenie prémiových smartfónov značky Huawei. Podariť by sa im to mohlo už v blízkej budúcnosti. Celkovo spoločnosť očakáva väčší rast, a tiež aj celkové zlepšenie prémiového trhu v najbližších rokoch. Samsung sa umiestnil na druhej najlepšej pozícii v tomto rebríčku skoro vo všetkých regiónoch.

Analytik Varun Mishra poznamenal, že aj budúce uvedenie skladacích telefónov na trh by mohlo zlepšiť rast prémiového segmentu. To by sa mohlo podariť, ak by boli smartfóny dostupné v nižšej cene. Samsungu sa to už podľa neho podarilo zrealizovať. Na druhej strane, od Apple sa očakáva vydanie skladacích zariadení v roku 2024, avšak táto informácia je zatiaľ nepotvrdená.

Rástli predaje Samsungu, Oppo aj Vivo

Štatistiky uvádzajú, že predaj zariadení Samsung na prémiovom trhu vzrástol o 6 % od roku 2020. Napriek tomu však tento technologický gigant, ktorý sídli v Južnej Kórei, stratil určitú časť svojho podielu na trhu.

Galaxy S21 zaznamenal väčší úspech v predaji v porovnaní so svojim predchodcom Galaxy S20. Práve jeho predaj bol ovplyvnený pandémiou. Skladacie zariadenia, Galaxy Z Fold a Flip si tiež neviedli zle. Najlepšie štatistiky pochádzajú z Južnej Kórei, Spojených Štátov a Západnej Európy.

Samsung Galaxy S21 FE
Samsung Galaxy S21 FE | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Predaj zariadení značiek Oppo a Vivo sa v roku 2021 na prémiovom trhu zdvojnásobil. Tieto dve spoločnosti vzrástli o neuveriteľných 116 % a 103 %. Oppo taktiež stabilne rastie aj na európskom trhu, a takto sa snaží vyplniť medzeru, ktorú po sebe Huawei zanechal.

Spoločnosti Xiaomi sa taktiež podarilo dostať sa do rebríčka najlepších piatich spoločností prémiového trhu. Tento úspech zaznamenali takmer vo všetkých skúmaných oblastiach. K tomu prispela hlavne ich séria Mi 11.

Náš tip
Pozor na túto aplikáciu! Ukradne vaše prihlasovacie údaje do Facebooku

24.3.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+