Mobilné zariadenia sú v súčasnosti neoddeliteľnými spoločníkmi pre miliardy ľudí po celom svete. Napriek tomu, že ich výpočtový výkon stále rastie, väčšina užívateľov využíva iba zlomok ich potenciálu. Nehovoriac o tom, že ak máme telefón v noci pripojený k nabíjačke, nepoužívame ho vôbec. Mnohé technologické spoločnosti si uvedomili tento nevyužitý výkon a priniesli niekoľko zaujímavých možností, ako využiť stále rastúce schopnosti našich smartfónov a tabletov. Tie je teraz možné poskytnúť vedeckým a výskumným centrám po celom svete, ktorým môžete pomôcť pri výskume liečby náročných ochorení či globálnych ekologických problémov.
DreamLab
Hoci väčšina aplikácií tohto druhu pochádza priamo z dielne výrobcov zariadení, niektoré aplikácie je možné nainštalovať na rôzne zariadenia bez ohľadu na výrobcu. Takým titulom je aj novinka DreamLab, ktorá ponúka príjemné prostredie a ako všetky aplikácie v tomto výbere, veľmi praktické využitie. Táto konkrétna aplikácia umožňuje vedcom v austrálskom Sydney rýchlejšie preskúmať dostupné dáta, ktoré môžu potenciálne viezť k rýchlejšiemu dosiahnutiu relevantných výsledkov. V aplikácii si môžete nastaviť, koľko dát chcete spotrebovať na odoslanie údajov do výpočtového centra a ako obyčajne, aj teraz funguje aplikácia pri nabíjaní a pripojení k internetu, kedy využíva plnú výpočtovú silu zariadenia.
https://youtu.be/Y7pU8XOqORs
BOINC
Jedným z najznámejších programov na podporu výskumu chorôb a globálnych ekologických problémov je BOINC. Ten funguje z veľkej časti na osobných počítačoch, no dnes je už dostupná aj mobilná aplikácia, ktorá vám umožní prispieť na výskum týchto závažných svetových problémov. Aplikácia vám dá na výber chorobu alebo problém, na výskume ktorého chcete spolupracovať. Aj tu si môžete nastaviť, koľko výpočtovej sily chcete výskumu obetovať a nemusíte sa obávať toho, že by aplikácia zbytočne vybíjala vašu batériu, keďže funguje iba pri pripojení telefónu k nabíjačke a k Wi-Fi sieti.
Folding@Home
Zatiaľ, čo predchádzajúce aplikácie fungujú na širokom spektre zariadení, niektoré tituly sú vyhradené pre smartfóny a tablety od konkrétnych výrobcov. Týka sa to aj aplikácie Folding@Home, ktorá zažila debut na konzole PlayStation 3 a až neskôr sa dostala aj na smartfóny a tablety z rodiny zariadení Xperia. Aj na týchto zariadeniach ale plní svoj účel – užívatelia môžu prispieť výpočtovým výkonom svojho zariadenia na prieskum chorôb, ako napríklad Alzheimerova choroba, rakovina či ebola. Znovu ide o dobre navrhnutú aplikáciu, ktorá naplní svoj účel iba v prípade, že je vaše zariadenie pripojené k elektrine a k Wi-Fi sieti.
https://youtu.be/Ayjw-NTMXdo
HTC Power To Give
Jedným z priekopníkov podobných aplikácií bola aj spoločnosť HTC. Ich titul Power To Give je aj predinštalovaný na mnohých zariadeniach spoločnosti a vytvára tak osvetu skutočne užitočnému účelu. Aj pomocou tejto aplikácie môžu majitelia zariadení HTC prispieť na výskum rakoviny, Alzheimerovej choroby či AIDS a znovu sa nemusia obávať toho, že by aplikácia spôsobila nadmerné vybíjanie batérie či spotrebu dát.
Samsung Power Sleep
Podobnú aplikáciu má vo svojom portfóliu aj spoločnosť Samsung. Zaujímave ale je, že aplikáciu je možné nainštalovať aj na ostatné zariadenia od iných výrobcov, takže využívať ju môžu skutočne všetci užívatelia systému Android. Aj tento titul pracuje na princípe využívania výpočtovej sily jednotlivých zariadení a zhromažďovania výsledkov v centrálnej databáze. Ani pri použití tejto aplikácie sa nemusíte báť negatívneho vplyvu na vaše zariadenie, keďže titul pracuje iba pri pripojení do elektriny, siete Wi-Fi a iba ak je vaše zariadenie nabité na 100 %.
Samozrejme, postupom času sa v obchode Play objavuje stále väčšie množstvo podobných aplikácií, ktoré plnia rovnako dôležitý účel. Dajte nám v diskusii pod článkom vedieť, či ich využívate aj vy a ktorá z nich je vaša najobľúbenejšia.