MojAndroid

Otázky bezpečnosti sú spojené dnes už s každou aplikáciou. Napriek tomu, že je to často prvoradá téma, neustále sa nachádzajú prípady, kedy až zásah vládnej moci ukončí problém, ktorý ohrozuje užívateľov. Teraz zasahuje USA proti TikTok.

TikTik ako bezpečnostná hrozba

Americké kroky sú pri mnohých čínskych aktivitách už vopred známe a odhadované ako radikálny zásah. Aj keď po čase napätie ochladne a verejne publikovaných dôkazov sa veľa nenájde (prípad Huawei), málokomu (okrem zasiahnutých spoločností) to prekáža. Teraz sa americká pozornosť obracia na stále viac populárny TikTok, ktorý je určený a využívaný prevažne mladou generáciou. Americká armáda si našla celkom originálny spôsob, ako lákať nových adeptov do svojich služieb. Áno, práve cez videá a krátke príbehy na TikTok ich oslovovala. Ako úspešne sa to dialo, už armáda nepublikuje, keďže má od teraz na takéto aktivity zákaz. Dokonca ten platí pre celú americkú armádu a tak na žiadnom ich telefóne nemôže byť softvér nainštalovaný. To sa však netýka súkromných telefónov vojakov, kde reštrikcia neplatí.

Náš tip
TikTok: Chyba v aplikácii umožňovala útočníkom získať kontrolu nad účtom používateľa

Americké obavy nad bezpečnosťou a zásahom zo strany Číny sú už dlhodobé. Obtiažne sa však vyhodnocuje, ako reálne skutočne sú. Predsa len, prístup k rôznym analýzam rizík majú iba niektorí jedinci. Americkí senátori však išli až tak ďaleko, že napísali výzvu pre spravodajskú službu, aby preskúmala používaný čínsky softvérový obsah, pretože podľa ich informácií, je každá spoločnosť, ktorá je napojená na Čínu, ako svoju domovskú krajinu, tamojšou vládou nútená vykonávať zadanú špionážnu aktivitu. To je celkom zásadná predstava, ak si uvedomíme, aký rozsah softvéru sa vyvíja a pochádza z Číny.

TikTok je populárny v USA tak, ako sa jeho rast odohráva aj v iných krajinách. Celkovo 110 miliónov stiahnutí práve na ich tamojšom trhu znamená, že ak by každý obyvateľ USA mal mobilný telefón, TikTok by používala tretina z nich.

Šikana v on-line priestore TikTok

Oveľa väčší problém, aspoň pokiaľ ide o náš región predstavuje však šikana, ktorá sa cez TikTok praktizuje. O tom, čo všetko sa objavuje v prostredí tejto siete celkom presne a názorne píše český denník e-bezpeci.cz vo svojej analýze. Niektorí užívatelia, ktorí TikTok poňali ako svoje „pole pôsobnosti“ a vyvíjajú aktivitu, ktorá je hodnotená ako zakázaná, sa neboja odhaliť ani svoju identitu. A to najmä z dôvodu, že považujú svoje konanie za zábavu a nie reálny svet.

12.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+