MojAndroid

Ďalší príklad toho, že nesprávne používanie sociálnych sietí môže byť pre deti nebezpečné. Portál Theverge informoval o tom, že nebezpečná výzva, ktorá sa šírila na TikToku, má pravdepodobne na svedomí až 7 detských životov.

Rodičia zúria

Rodičia sa hnevajú na algoritmus sociálnej siete, ktorý ich deťom odporúča nebezpečné výzvy. Sociálna sieť už čelí viacerým žalobám. Po tom, čo ich deťom TikTok ukázal nebezpečné videá ľudí, ktorí skúšali nebezpečné kúsky, sa tieto kúsky snažili napodobniť aj deti. V niektorých prípadoch to dopadlo katastrofálne.

tiktok titulka
TikTok | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Najnovšia žaloba tvrdí, že až 7 detí malo zomrieť kvôli výzve, ktorá používateľov nabádala na to, aby sa pridusili opaskami, kabelkami alebo čímkoľvek podobným. Všetky deti, ktorým sa táto výzva stala osudnou, mali údajne menej ako 15 rokov.

Žaloby sú už na stole

Žalobu podali rodičia osemročného Lalani Waltona a 9-ročného Arriani Arroyo. Okrem týchto dvoch sa v žalobe spomína ďalších 5 detí, ktoré mali umrieť po pokuse o zdolanie výzvy. Ich vek bol v rozmedzí od 10 do 14 rokov.

Matka 10-ročného dieťaťa z Pensylvánie sociálnu sieť žaluje tiež, uvádza Washingtonpost. Výzva s názvom Blackout Challenge sa mu totiž stala osudným.

TikTok sa bráni

Sociálna sieť vo vyjadrení uvádza, že deti mali túto výzvu z iných platforiem a že na TikToku sa nikdy v minulosti nestala virálnou. V každom prípade, ak si do vyhľadávania zadáte slovné spojenie “Blackout Challenge,” aplikácia vás upozorní na to, že táto výzva je nebezpečná.

tiktok nebezpecna vyzva
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Po rozkliknutí si môžete prečítať niekoľko výborných tipov, ako zaobchádzať s obsahom, ktorý môže byť nebezpečný. Nechýba ani varovanie pred tým, aby ste nebezpečné kúsky neskúšali.

“O tejto znepokojujúcej výzve sa ľudia dozvedeli z iných zdrojov ako TikTok, na našej platforme nikdy nebola trendom. Naďalej dbáme na náš záväzok týkajúci sa bezpečnosti používateľov a nebezpečný obsah okamžite odstraňujeme. Rodine za tragickú stratu vyjadrujeme hlbokú sústrasť.”

Mahsau Cullinane, hovorkyňa TikToku

Náš tip
TikTok potvrdil, že zamestnanci v Číne majú prístup k osobným údajom používateľov
8.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+