MojAndroid

Oživenie nudnej miestnosti nemusí byť finančne ani časovo náročné. Na trhu sú už nejaký ten čas dostupné všestranné LED pásiky, s ktorými môžete v interiéri vašej domácnosti spraviť veľké aj menšie zmeny. Či už ide o pridanie osvetlenia do tmavého rohu obývačky, dotvorenie pracovného stola farebným osvetlením alebo o snahu vytvoriť lacný televízor s ambientným podsvietením, na pomoc prichádza pásik VOCOlinc LS3.

VOCOlinc LS3 krabica
Krabica | Zdroj: Zdenka Smalecová

Ponúka prepracovanú aplikáciu, ktorá je plná zaujímavých možností a nastavení, podporu hlasových asistentov a je možné ho spárovať s aplikáciami Google Home a Apple HomeKit. Oproti konkurentom disponuje aj niekoľkými zaujímavosťami, napríklad synchronizáciou s hudbou alebo možnosťou rozdeliť pásik na viac častí a prispôsobiť farbu každej z nich zvlášť.

So svetelným tokom 100 lumenov na meter model LS3 síce nepatrí k najjasnejším LED pásikom na trhu, no na ambientné osvetlenie viac než postačí. Päťmetrová verzia VOCOlinc LS3 vás v oficiálnom e-shope bude stáť 51,99 €.

VOCOlinc LS3: Špecifikácie

Dĺžka 5 metrov
Svetelný tok 100 lm/m
Farebná škála 16 miliónov teplých a studených farieb
Životnosť 4 500 hodín
Pripojenie 2,4 GHz Wi-Fi
Aplikácia áno
Ovládanie hlasom Google Assitant, Siri, Alexa
Cena 51,99 €

Balenie a inštalácia

VOCOlinc LS3 balenie
Balenie | Zdroj: Zdenka Smalecová

Súčasťou balenia je okrem pásiku aj vypínač s adaptérom, návod so všetkými potrebnými informáciami k inštalácii a nálepky, pomocou ktorých je pásik možné dodatočne prichytiť v prípade, že obojstranná páska stačiť nebude. Rovnako nájdete aj nálepku, ktorou je možné prilepiť vypínač.

VOCOlinc LS3 zblízka
VOCOlinc LS3 zblízka | Zdroj: Zdenka Smalecová

Samotný proces inštalácie je pomerne jednoduchý. V prvom rade je nutné určiť si, aký dlhý pásik potrebujete. V redakcii sme otestovali päťmetrovú verziu modelu LS3, k dispozícii je však aj desaťmetrová verzia. Ak vám ani jedna z dĺžok nevyhovuje, pásik je možné rozstrihnúť na miestach, ktoré sú označené ikonkou nožníc, pričom každá sekcia má 10 cm.

Ďalej prichádza časť lepenia. VOCOlinc LS3 je po celej dĺžke pokrytý obojstrannou páskou, čiže tento proces nie je zložitý. V závislosti od umiestnenia však môžete naraziť na miesta, kde sa pásik bude prichytávať ťažšie, napríklad v rohoch. V tom prípade je možné využiť vyššie spomenuté nálepky z balenia.

VOCOlinc LS3
VOCOlinc LS3 | Zdroj: Zdenka Smalecová

Nakoniec už ostáva len pridanie zariadenia do aplikácie VOCOlinc. Pred párovaním sa uistite, že na smartfóne máte zapnuté Wi-Fi, Bluetooth a lokalizačné služby. Pásik musí byť v párovacom móde, ktorý zapnete jednoducho stlačením fyzického vypínača. Aplikácia by pásik mala nájsť sama, no pre prípad že nenájde, môžete ho vyhľadať aj manuálne v zozname produktov. Následne si od vás vyžiada heslo do siete Wi-Fi, do ktorej bude zariadenie pripojené. Nakoniec len stačí pásiku vybrať meno a určiť, v ktorej domácnosti a izbe sa nachádza.

Aplikácia VOCOlinc

Na domovskej obrazovke aplikácie vás privíta vypínač, pomocou ktorého môžete VOCOlinc LS3 rýchlo zapnúť alebo vypnúť. Po rozkliknutí na vás bude čakať šesť záložiek s množstvom nastavení.

VOCOlinc LS3 aplikácia
Aplikácia VOCOlinc | Zdroj: Zdenka Smalecová

Karta Overview vám dovolí prispôsobiť jas a farbu zariadenia. K dispozícii je niekoľko predstavených farieb a prechodov, ktoré je možné prispôsobiť prostredníctvom farebného kolesa. V prípade farebných prechodov aplikácia neponúka len možnosť zvoliť jednotlivé farby, ale špecialita tohto modelu je aj funkcia na upravenie farieb jednotlivých častí zariadenia. Na to slúži krivka, ktorá sa zobrazí hneď nad výberom prechodov. Pásik je rozdelený na desať častí, pričom každá z nich dokáže svietiť akoukoľvek vami zvolenou farbou.

V tejto sekcii taktiež môžete nastaviť časovač, s ktorým jednoducho nastavíte, o koľko minút sa má pásik zapnúť alebo vypnúť.

Ďalej na vás v aplikácii čakajú efekty a farebné módy. Záložka s efektami ponúka spolu päť režimov (Flow, Blink, Breathe, Flicker, Candle), ktoré prispôsobia zobrazenie svetla. Teda napríklad v režime Candle bude pásik preblikovať podobne ako skutočná sviečka namiesto toho, aby svietil nepretržite. Farebné módy (Rainbow, Meteor, Christmas, Pastels, Random, Music) sú zas prednastavené kombinácie farieb a efektov.

Posledný z režimov, Music, však nemá rytmus a farbu svetla predurčenú, ale namiesto toho ich prispôsobuje práve prehrávanej hudbe. K dispozícii je niekoľko nastavení, pomocou ktorých je možné doladiť citlivosť, jas, farby, reakciu na hlasitosť a efekty preblikávania. Tie sa zídu hlavne v prípade, že nemáte poriadny zvukový systém. Pri plochom zvuku z reproduktoru smartfónu alebo televízora mal pásik problém zareagovať najmä pri nižšej hlasitosti. Zvýšenie citlivosti a zmena efektu však tento problém odstránili.

Ak pásik plánujete využívať aj ako náhradu alebo doplnok ku klasickému, bielemu osvetleniu, môže sa vám hodiť v poradí štvrtá karta Daylight. V nej môžete zapnúť automatické prispôsobovanie teploty farby a jasu počas dňa. Taktiež si môžete konkrétne hodnoty pre rôzne časti dňa nastaviť sami.

S automatizáciou pomôže aj sekcia Schedule, kde si nastavíte pravidelné zapínanie alebo vypínanie zariadenia. Je možné určiť, kedy sa má spúšťať, či sa má harmonogram opakovať v určité dni a potom farbu, efekt a jas pásiku. Na záver v aplikácii nájdete nastavenia modelu VOCOlinc LS3, kde môžete zmeniť jeho názov či umiestnenie v domácnosti. Tu sa zobrazia aj informácie o aktuálnom signáli a sériovom čísle či verzii firmvéru modelu.

VOCOlinc
VOCOlinc
Developer: vocozee.com
Price: Free
 • VOCOlinc Screenshot
 • VOCOlinc Screenshot
 • VOCOlinc Screenshot
 • VOCOlinc Screenshot
 • VOCOlinc Screenshot

VOCOlinc LS3 a integrácia s Apple HomeKit a Google Home

VOCOlinc LS3 dokážete spravovať aj prostredníctvom aplikácií Google Home a Apple HomeKit, čím sa vám odomkne aj možnosť ovládať ho pomocou hlasových asistentov. V oboch prípadoch je však funkcionalita veľmi obmedzená v porovnaní s oficiálnou aplikáciou výrobcu. Jediné čo vás v týchto správcoch smart domácnosti čaká je možnosť pásik vypnúť a zapnúť, zmeniť jeho jas a farbu. Žiadne farebné prechody, rôzne efekty a režimy či špeciálne časovače.

Používanie je však bezproblémové a rovnako aj proces prvotného pripojenia. Na začiatku je potrebné pásik spojiť s vašim VOCOlinc účtom (bez toho to nepôjde) a následne už len pridať zariadenie. Apple HomeKit si ho nájde sám, v aplikácii Google Home sa však budete musieť najprv prihlásiť do VOCOlinc účtu.

Plusy

 • Jednoduchá inštalácia
 • Pekné a žiarivé farby
 • Synchronizácia farieb a efektov s hudbou
 • Prepracovaná aplikácia z množstvom efektov a režimov
 • Možnosť v aplikácii rozdeliť pásik na viacero častí a pre každú zvoliť inú farbu
 • Podpora hlasových asistentov a aplikácií Google Home, Apple HomeKit

Mínusy

 • Kábel adaptéru a vypínača je dosť krátky
 • Slabší svetelný tok

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+