MojAndroid

Spolu s rastúcou popularitou mobilných telefónov rastie záujem aj o príslušenstvo pre našich inteligentných pomocníkov. Príslušenstvom si chceme naše zariadenie ochrániť, prípadne skrášliť, no v mnohých prípadoch vďaka nemu získame aj extra funkcionalitu. To platí aj o držiakoch na telefóny do auta, na ktoré šoféri často nedajú dopustiť. Nám do redakcie na test dorazil unikátny držiak s označením C2. Ten je natoľko automatický, že sa sám otvorí a následne automaticky uchopí váš telefón na tom správnom mieste.

Konštrukcia: Nevyčnieva z radu

Pri prvom pohľade na držiak sme nemali takmer žiadne indície, ktoré by ukazovali jeho skutočný potenciál. Klasická čierna plastová konštrukcia, vyčnievajúce krídla po bokoch a zo zadu otočný kĺb so zobáčikom pre uchytenie v mriežke vetrania vo vašom aute.

Keď sa ale na držiak C2 pozrieme bližšie, zbadáme niekoľko zaujímavých prvkov. Samozrejme sem patrí nenápadný pliešok vpredu v dolnej časti, ktorý na pohľad ukrýva dvojicu kamier. V skutočnosti ide o infračervený port, ktorý zabezpečuje tu najlepšiu funkciu tohto držiaka.

Naľavo pod krídlom potom nájdeme jednoduché kovové dotykové tlačidlo, ktorým držiak uvoľníte, keď z neho chcete vybrať telefón. Celkom v dolnej stene potom okrem microUSB vstupu nájdeme ešte indikačnú LED diódu, ktorá naznačuje či je zariadenie pripojené do zásuvky.

Inak je držiak naozaj veľmi nenápadný a pokiaľ ho skutočne nezačnete používať, jeho najväčšie výhody vám navždy zostanú tajomstvom. Ani balenie zariadenia nie je nejako extravagantné – v čiernej škatuli nájdete iba samotný držiak, microUSB kábel a potrebnú dokumentáciu. Čo-to o schopnostiach držiaku hovorí iba slovenskou distribúciou priložená nálepka s textom “VAROVANIE: Nepokúšajte sa držiak vlastnoručne otvoriť, pokiaľ je vypojený z napájania.”

Funkcionalita: Skutočne inteligentný

Tento nápis nemusí hneď dávať zmysel, no po chvíľke používania ho pochopíte. Držiak C2 bez napájania je totiž úplne nefunkčný. Hrubou silou ho možno otvoríte, no tým ho môžete maximálne poškodiť. Nereaguje ani dotykové tlačidlo, nie je tu žiadna mechanická poistka ani nič podobné.

Držiak je totiž automatický. Využíva spomínaný IR senzor, ktorý rozpozná, keď sa s k nemu priblížite s telefónom. Zadná strana mobilu je ideálna odrazová plocha pre infračervený signál a držiak registruje tento úkon dokonalo. Automaticky sa v jednom plynulom a rýchlom pohybe otvorí na maximum. Vy iba doň vložíte telefón a krídla držiaka sa pritiahnu presne podľa potreby.

Držiak je pritom dostatočne veľký. My sme doň bez problémov vložili Samsung Galaxy Note 9 v ochrannom silikónovom puzdre a ešte nám po každej strane zostávala rezerva niekoľko milimetrov. Uchopenie telefónu je pritom dostatočne pevné a telefón nám ani raz nevypadol, a to ani na skutočne rozbitých poľných cestách.

Ak chcete telefón z držiaka vybrať, stačí sa dotknúť tlačidla na ľavej dolnej strane. Z pohľadu šoféra ide o ideálne umiestnenie a ovládanie držiaka je tak skutočne automatické a pohodlné. Na držiak sa v podstate nemusíte ani celkom pozerať – stačí sa priblížiť s telefónom a trafiť sa medzi dve krídla. Najmä s menšími telefónmi to nebude žiaden problém – vôbec totiž nie je potrebné telefón umiestniť do stredu držiaku, krídla si ho umiestnia samé.

Tu ale šikovné funkcie držiaku C2 nekončia. Všimli ste si nenápadný okrúhly výčnelok v strede držiaku? Hoci pôsobí iba ako jemný dizajnový prvok, v skutočnosti ide o bezdrôtovú nabíjaciu podložku. Presne tak, držiak C2 zvládne aj bezdrôtové nabíjanie s podporou technológie Qi. Vďaka tomu nepotrebujete k držiaku viesť dva káble, stačí jeden, ktorým je poháňaný motorček vo vnútri a zároveň takto môžete aj nabíjať váš telefón. Teda v prípade, že ten podporuje bezdrôtové nabíjanie.

Pochváliť musíme aj možnosti uchopenia držiaku v aute. Vzadu sa nachádza otočný kĺb, ktorý dovoľuje napríklad meniť orientáciu telefónu počas jazdy. Šikovná poistná skrutka zasa zaistí, že sa telefón z danej pozície nepohne. Podobná poistka je aj pri zobáku, ktorý sa umiestňuje na mriežku vetrania. Zobáčik je ale dosť široký a nemusí pasovať do každého auta, no my sme ho skúšali hneď na niekoľkých vozidlách a problém sme nemali.

Stačí povoliť poistku, zasunúť držiak na požadovanú časť mriežky a dotiahnuť poistku, ktorá potom udrží síce nie veľmi ťažký, no pomerne vyčnievajúci držiak na svojom mieste. Spolu s telefónom ide o pomerne veľkú hmotnosť, s čím môžete mať niekedy problém. Nám sa napríklad v jednom aute stalo, že takáto konštrukcia donútila mriežku otočiť sa na maximum vo vertikálnom smere smerom dole. Telefón potom nebol v optimálnom uhle, no to zasa vyriešil otočný kĺb na držiaku. Akurát mriežka už nebola tak funkčná ako bez držiaka.

Inteligentný držiak do auta C2: Šikovný pomocník

Držiak C2 nás skutočne zaujal. Potešilo nás, že aj v tomto, pomerne nezáživnom segmente príslušenstva, je možné nájsť takúto skutočne atraktívnu a najmä praktickú inováciu. Iste, na trhu je veľa držiakov, ktoré sú veľmi jednoducho ovládateľné. C2 toho však ponúka skutočne viac. Nielenže je umiestnenie telefónu pohodlnejšie, počas jazdy je to aj oveľa bezpečnejšie ako pri klasických držiakoch. Nič nemôžeme vytknúť ani konštrukcii zariadenia, ktorá je najmä účelná, ale veľmi spoľahlivá.

Trošku sme si však na používanie držiaku museli zvykať. Napríklad aj na to, že keď v držiaku nie je telefón, akýkoľvek pohyb blízko k IR portu znamená, že sa držiak otvorí. Ďalším menším nedostatkom je, že po priložení telefónu sa držiak otvorí iba na okamih a ak doň nestihnete telefón vložiť, znovu sa zavrie. Na toto sme si chvíľu zvykali, no po pár dňoch používania sme s tým problém už nemali. Posledným negatívom je dosť vysoká cena. Je zrejmé, že za takýto špeciálny produkt si bude výrobca pýtať vyššiu cenu. Tá sa už aj pri bežných držiakoch do auta pohybuje v desiatkach EUR, pričom držiak C2 vás vyjde na 49,99 EUR. To už stojí za zváženie, no vzhľadom na naozaj zaujímavé funkcie a spoľahlivosť zariadenia nie je táto cenovka vôbec prestrelená. Ak k praktickému motorizovanému otváraniu držiaka pripočítame ešte aj cenu bezdrôtového napájania, určite sa nájdu používatelia, ktorí si túto cenu bez problémov opodstatnia. V takom prípade nájdu držiak C2 v e-shope mp3.sk.

Plusy

+ Praktické a pohodlné ovládanie

+ Šikovné nastavenia umiestnenia

+ Iba jeden kábel pre dve funkcie (automatický držiak + bezdrôtové nabíjanie)

Mínusy

– Učiaca krivka pri používaní zariadenia

– Krátke časové okno, počas ktorého je potrebné vložiť telefón na svoje miesto po otvorení držiaka

– Pre niekoho vysoká cena

Za zapožičanie produktu ďakujeme e-shopu mp3.sk.

17.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+