MojAndroid

Technológia LTE sa postupne dostáva aj na Slovensko. Minulý rok ako prvé spustilo testovaciu prevádzku O2, ktoré však pokrylo signálom len malé územie, v obciach Bernolákovo, Ivanka pri Dunaji a Zálesie. Tento rok sa však pohli ľady a komerčnú prevádzku do praxe uviedol mobilný operátor Telekom. Sieťou štvrtej generácie ku dňu 6.decembru 2013 pokryl celkovo sedem miest: Trnavu, Sereď, Sládkovičovo, Nitru, Banskú Bystricu, Žilinu a Prešov. Ďalšie mestá budú už čoskoro nasledovať, pričom 20% obyvateľstva chce Telekom pokryť ešte do konca februára.

Náš tip
Test LTE: vyskúšali sme najrýchlejší mobilný internet od O2

LTE

LTE sieť Telekomu pracuje vo frekvenčnom pásme 1800 MHz a momentálne je pre zákazníkov s mobilným internetom k dispozícii zadarmo. Od 15. 2. 2014 však bude bezplatné využívanie zákazníkovi deaktivované a od 16. 2. 2014 ho Telekom spoplatní.

Ako si však LTE sieť tohto mobilného operátora počína v praxi? Odpoveď na túto otázku sme sa rozhodli zistiť v Žiline, kde sme rýchly mobilný internet vyskúšali na vlastnej koži. Už v úvode môžem povedať,  že prenosové rýchlosti sú rýchlejšie ako u 3G (čo sme samozrejme očakávali) a čo je dôležitejšie, aj celková odozva siete a jej stabilita sa zlepšila. Na pripojenie sme použili USB modem Huawei E3276, ktorý je predávaný priamo Telekomom.

Maximálka do 50 Mbps, odozvy sa výrazne skrátili

Telekom pri uvedení LTE do prevádzky sľuboval prenosové rýchlosti na úrovni 73 Mb/s pre sťahovanie a 23 Mb/s pre odosielanie. My sme sa v Žiline k týmto hodnotám síce nepriblížili (aspoň čo sa sťahovania týka), nami namerané hodnoty sú ale aj tak stále viac než dobré a porovnateľné s LTE operátora O2. V praxi to znamená, že rýchlosť sa počas dňa bude pohybovať niekde v rozmedzí od 20 do 40 Mbps pri sťahovaní alebo od 10 do 21 Mbps pri odosielaní dát.

Meranie sme v Žiline realizovali na rôznych miestach, pri veľkom Tescu, pri Metre a v Budatíne. Úroveň signálu bola aj v okrajových častiach mesta dostatočná a dosahovali sme tu rovnaké prenosové rýchlosti ako v blízkosti väčších sídlisk. Nie všade však bola rovnaká. Zatiaľ čo pri Tescu sme pri výbornom signáli namerali rýchlosť na úrovni 20 Mbps, inde to bolo už 30 až 40 Mbps. Krátkodobo rýchlosť sťahovania niekedy vyskočila až na 50 Mbps.

Lokalita (sila signálu - čím vyššie číslo, tým slabší signál)Priemerná prenosová rýchlosť (Download/Upload)Odozva siete
Veľké Tesco (-51 dBm)21 Mbps / 20 Mbps48 ms
Metro (-61 dBm)39,5 Mbps / 20,2 Mbps45 ms
Budatín (-81 dBm)27 Mbps / 12,7 Mbps47 ms
Budatín (-91 dBm)25 Mbps / 3,8 Mbps46 ms

Celkovo je práca s LTE internetom veľmi pohodlná. Ani pri zaťažení nedochádza k výraznému spomaľovaniu načítavania stránok alebo iného multimediálneho obsahu.

Výrazným krokom vpred je oproti 3G sieťam operátorov vylepšená odozva siete. Pri jej teste sme pingovali server spoločnosti Google. Zatiaľ čo pri LTE sa odozva v priemere pohybovala na úrovni 73 ms vo všetkých lokalitách, pri 3G sa táto hodnota vyšplhala niekoľkonásobne vyššie. V niektorých prípadoch pingy úplne vypadávali a v priemere dosahovali odozvu od 170 do 600 ms. Taktiež rýchlosti downloadu a uploadu silne záviseli od miesta kde sme ich merali. V priemere sa však rýchlosti v 3G sieti pohybovali pod 10 Mbps pre download a 4 Mbps pri uploade.

Aké je reálne využitie?

Rýchlejšie a stabilnejšie LTE pripojenie je vhodné najmä pri real-time službách, ako napríklad pri prenose hlasu, kde je dôležitá odozva siete. Samozrejme, ocení ho každý, kto chce rýchlejšie načítavať webové stránky alebo prenášať dáta. Keďže je však väčšina súčasných dátových paušálov výrazne dátovo obmedzená, plný potenciál LTE ostáva zatiaľ nevyužitý.  “Neobmedzený” internet s dátovým limitom do 3000 mB by ste v tejto sieti mohli preniesť v rádovo minútách, čo je pre väčšinu používateľov neakceptovateľné. Pokiaľ sa tak neobjavia dátové paušály s vyššími dátovými limitmi, tak hromadný prechod k LTE neočakávame. Je to však prvý krok k tomu, aby mobilný internet mohol v budúcnosti konkurovať aj iným formám pripojenia, možno raz aj množstvom prenesených dát.

Budeme radi, ak nám o vašich vlastných skúsenostiach s 4G internetom od Telekomu napíšete v komentároch pod článkom. Dosiahli ste vyššie rýchlosti alebo ste sa pohybovali v rovnakých hodnotách ako my?

Náš tip
Telekom spúšťa prvú komerčnú 4G/LTE sieť na Slovensku!
9.12.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+