MojAndroid

Elon Musk v rozhovore s novinármi objasnil niekoľko noviniek týkajúcich sa elektromobilov Tesla. Okrem iného odhalil aj to, že všetky odteraz vyrobené Tesla automobily budú disponovať hardvérom, ktorý bude pripravený na plne autonómneho autopilota. Táto funkcia ale zatiaľ dostupná nebude a jej softvérový základ bude musieť byť ešte niekoľko mesiacov zdokonaľovaný.

Tesla Model S aktualizacia

Nové Tesly budú mať odteraz 8 kamier, ktoré sa postarajú o 360° videnie auta do vzdialenosti až 250 metrov. Chýbať nebude ani 12 ultrazvukových senzorov, ktoré dokážu detegovať tvrdé aj mäkšie predmety na ceste. Vpredu sa bude ešte nachádzať aj radar, ktorý pomôže v náročných podmienkach, ako napríklad v daždi, hmle či v prachu. Informácie zo všetkých týchto nových senzorov budú spracovávané novým počítačom v aute, ktorý je až 40-krát výkonnejší ako ten súčasný.

Nový hardvér ale znamená, že nové Tesly nebudú mať aktivované niektoré funkcie, ktoré sú pre súčasných majiteľov samozrejmosťou. Platí to o funkciách ako núdzové brzdenie, varovanie pred kolíziou, udržiavanie v jazdnom pruhu či aktívnu kontrolu jazdy. Spoločnosť tvrdí, že tieto funkcie budú aktivované až potom, ako budú masívne otestované.

Elon Musk dodal, že kľúčové budú v budúcnosti najmä softvérové aktualizácie. Tie umožnia využívať všetok nový hardvér naplno. Aby toho nebolo málo, nové funkcie budú aj naďalej prinášať vyššiu úroveň komfortu aj pre súčasných majiteľov automobilov Tesla. Okrem iných perličiek Musk obvinil novinárov z toho, že ak neuvádzajú nehody spojené s autopilotom na pravú mieru, zabíjajú tým ľudí. Musk tvrdí, že Autopilot je bezpečnejší ako klasický šofér a odrádzanie ľudí od kúpy auta s touto funkciou tak zvyšuje riziko nehody. Následne dodal, že do konca roku 2017 chce demonštrovať úplne autonómnu jazdu z Los Angeles do New Yorku. Zdá sa teda, že niekedy v tej dobe by sme sa mali dočkať ďalšieho vylepšenia autopilota, ktorý by nám znovu priblížil vysnívané plne autonómne auto.

Zdroj: Tesla, The Verge

MojAndroid.sk spustil nový portál o elektromobiloch a hybridoch – www.eAutoPortal.sk
20.10.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+