MojAndroid

Najnovšie štatistiky hovoria o tom, že mobilné zariadenia na Zemi rastú nenávratným tempom. Nesvedčí o tom len fakt, že sa denne aktivuje viac ako 1,3 milióna nových Android zariadení, ale aj najnovšie výskumy spoločnosti Strategy Analytics. Tá po podrobnom výskume po celom svete hlása, že každý siedmy človek na Zemi vlastní smartfón, bez ohľadu na operačný systém a ďalšie parametre.

História mobilov

Stubblefield a prvý bezdrôtový telefón

V roku 1908 bol vydaný americký patent (č.887357) na prvý bezdrôtový telefón pre Nathana B. Stubblefielda z Kentucky. Išlo o farmára a pestovateľa vodných melónov, ktorý bral elektroniku ako svoje hobby. Hoci bol jeho bezdrôtový telefón v rozpore so 4 patentami z minulosti, medzi ktoré patrili napríklad patenty velikánov ako Alexander Graham Bell či Ch. S. Tainter, je Stubblefield považovaný za prvého človeka, ktorý pomocou rádiových vĺn dokázal preniesť reálny zvuk ľudského hlasu. Jeho bezdrôtový telefón pracoval na báze audio-frekvenčnej indukcie a neskôr dokonca na prenos hlasu využil aj elektromagnetické pole Zeme a jeho vodivosť. Pre históriu tento človek znamenal mnoho a aj napriek tomu je pre väčšinu ľudstva neznámym farmárom s, na vtedajšiu dobu, nevšedným hobby.

Nathan Stubblefield (22. november 1860 – 28. marca 1928)

Okrem bezdrôtového telefónu vlastnil N. Stubblefield aj patenty na elektrickú batériu a prvý indukčný bezdrôtový telefón pre auto, loď alebo vlak. Takisto participoval pri prvom bezdrôtovom rádiovom spojení z plávajúcej lode. Konkrétne išlo o parník Bartholdi. 

Mobily ako ich poznáme dnes

Patent na prvý bezdrôtový telefón, ako ho poznáme dnes, bol vydaný 10. júna 1969 (č. 3449750) pre Georgea Sweigerta z Ohia. V roku 1945 predstavil mobilný telefón nultej generácie (0G). Základňová stanica pokrývala rozsiahlu oblasť a každý telefón využíval počas hovoru jeden kanál. Sweigert pôsobil v 2. svetovej vojne ako rádio-operátor a po skončení vojny sa počas voľného času venoval výrobe rôznych antén, experimentom s frekvenciami a podobne, až kým nevynašiel spôsob, ako všetko optimalizovať a vložiť do malého, prenosného zariadenia. Všetko robil kvôli tomu, že počas vojny utrpel vážne zranenie chrbta a týmto spôsobom chcel pomôcť ľuďom, ktorý boli rovnako ranení, hendikepovaní alebo jednoducho príliš starí na to, aby niekam chodili.

“Telefón vo vrecku na košeli, aby som mohol zavolať komukoľvek na svete, kedykoľvek budem chcieť.”

George H. Sweigert (1920–1999)

Okrem iného je George Sweigert aj držiteľom najvyššieho rádio-amatérskeho ocenenia od rádio-amatérskej komisie Federal Communications Commission.

Prvý analógový mobilný telefón

Prvé komerčné celomestské mobilné siete sa vytvárali v Japonsku v roku 1979. Plne automatické mobilné siete boli prvýkrát zavedené v prvej polovici roku 1980 (Siete prvej generácie, označované ako 1G). Prvý medzinárodný hovor umožnil systém Nordic Mobile Telephone (NMT). V roku 1981 bol prevádzkovaný v Dánsku, Fínsku, Nórsku a Švédsku. Švédsky elektroinžinier Osten Mäkitalo začal pracovať na tejto vízii už v roku 1966 a je považovaný za vynálezcu NMT systému. Prvé NMT zariadenia boli založené na princípe zariadenia Ericsson AXE.

Osten Mäkitalo (27. augusta 1938 – 16. jún 2011)

Na poctu tohto významného vedca sa každé dva roky udeľuje štipendium v jeho mene vedcom z oblasti telekomunikácií.

2G sieť

Až 12 rokov po prvých mestských mobilných sieťach v Japonsku na svet prišla sieť druhej generácie (2G). Prvýkrát ju v roku 1991 použila firma Radiolinja vo Fínsku, kde bol zadefinovaný aj štandard GSM, ktorý otvoril konkurenčný trh medzi telekomunikačnými firmami. Radiolinja bola hneď po spustení siete napadnutá firmou Telecom Finland, ktorá pôsobila už aj v NMT sieti 1. generácie.

Zaujímavé dátumy:

  • Prvá dátová služba sa objavila na mobilných telefónoch pomocou SMS textových správ vo Fínsku v roku 1993.
  • Prvé skúšobné platby pomocou mobilného telefónu za Coca Colu z automatu boli vo Fínsku v roku 1998.
  • Prvé komerčné mobilné platby za parkovanie boli vyskúšané vo Švédsku, ale prvá komerčne spustená bola v Nórsku v roku 1999.
  • Prvý komerčný platobný systém, rovnaký ako v banke, sa začal využívať na Filipínach v roku 1999. Mobilní operátori boli Globe a Smart.
  • Prvý mobilný telefón s vyzváňacím tónom sa začal predávať v roku 1998 vo Fínsku.
  • Prvé internetové služby na mobilných telefónoch boli zavedené v Japonsku v roku 1999.

Širokopásmová mobilná komunikácia (3G)

S érou menších mobilov prišla na svet aj sieť tretej generácie. Jej prvé spustenie bolo v roku 2001 v Japonsku, ktoré ešte dodnes patrí medzi elektronických gigantov. Sieť tretej generácie priniesla okrem vyššieho výkonu aj možnosť bezdrôtového prenosu videa z mobilu na mobil a skvalitnili sa služby ako napríklad  mobilný internet.

Vysoko-rýchlostná sieť (4G)

Najmladšou sieťou v mobilných technológiách je sieť štvrtej generácie. Jej používanie je už bežnou vecou v U.S.A, u nás túto službu ponúka len spoločnosť O2, aj to len pre počítače a zariadenia, do ktorých môžete pripojiť špeciálny USB modem. Táto sieť sa vyznačuje veľmi rýchlym internetom, pomocou ktorého dokážete sledovať v mobile alebo tablete televíziu v HD rozlíšení, prípadne pozerať 3D film. Prvé použitie 4G siete bolo v roku 2009 v Škandinávii, označené je dodnes ako LTE (Long Term Evolution). Popri ňom sa však používa aj technológia Mobile WiMAX, ktorá bola použitá prvýkrát  v Južnej Kórei už v roku 2006.

Záver

Rovnako ako všetko v technickom svete, aj telekomunikácie a mobilné zariadenia sa vyvíjajú a rastú nenávratným tempom. Za posledných 20 rokov sme sa ako ľudstvo prepracovali od prvej textovej správy zaslanej z mobilného telefónu až po sieť 4. generácie, ktorá takto dokáže v reálnom čase prenášať rádovo desiatky megabajtov dát. Za tých istých 20 rokov na svete narástol počet mobilov z niekoľkých tisícok na nespočítateľné množstvo, rádovo v miliardách. Dnes už mobil, prípadne smartfón, využíva naozaj skoro každý a v prepočte každý siedmy človek na tejto planéte aspoň jedno takéto zariadenie vlastní. Ako je to s vami? Koľko ich máte vy?

Koľko mobilných telefónov, prípadne smartfónov, vlastníte a používate?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

21.10.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+