MojAndroid

Každý z nás už počas štúdií rozmýšľal, kde by chcel raz vo svojom živote robiť. Tí ambícioznejší rozmýšľali nad zahraničnými spoločnosťami a pokiaľ vaše ambície dosahujú najvyššiu métu, chceli by ste robiť v Googli. Práve spoločnosť Google je totižto už dlhé obdobie jedným z najobľúbenejších zamestnávateľov na svete, nielen kvôli kvalite práce, ale aj kvôli tomu, ako sa stará o svojich zamestnancov. Tí získavajú luxus najvyššej kvality nielen počas pracovnej doby, ale aj počas oddychu. Výhody, ktoré spoločnosť Google zamestnancom ponúka, sa dajú vymenovať len veľmi ťažko, preto ich radšej názorne ukážeme na videu, ktoré sme umiestnili nižšie.

Aby ste získali prácu v spoločnosti Google, nestačí vám vysokoškolský titul ani niekoľkoročné skúsenosti u iného zamestnávateľa. Každý jeden z pracovníkov musí prejsť zložitým pohovorom, na ktorom mu kladú rôzne otázky. O aké otázky ide, závisí od pozície, o ktorú sa človek uchádza a my sme sa rozhodli, že vám 15 takýchto otázok aj so správnymi odpoveďami predstavíme. Keby ste sa náhodou chceli zaujímať o miesto v tejto prestížnej firme.

Pozícia: Produktový manažér

Otázka: Koľko golfových loptičiek sa zmestí do jedného školského autobusu?

Táto otázka je skúškou toho, či sa dokáže uchádzač pomocou krokov prepracovať k finálnej odpovedi a riešeniu problému.

Odpoveď: Jednou zo správnych odpovedí je dedukcia – školský autobus má vnútorné rozmery 3 x 3 x 8 metrov, čo je objem približne 72 metrov kubických. Z toho 1/4 objemu tvoria sedačky, poličky na batohy a kufre, takže je v ňom približne 54 metrov kubických miesta pre loptičky. Ak budeme vychádzať z predpokladu, že jedna golfová loptička má objem približne 40 centimetrov kubických (4/3*3,14*2,13^3), tak sa do takéhoto školského autobusu zmestí zhruba 1 300 000 loptičiek. Všetko však závisí od veľkosti autobusu a od jeho výbavy.

Otázka: Koľko by vás stálo umytie všetkých okien v Seattli?

Tu si zamestnávateľ chce skôr overiť vašu logiku a praktickosť.

Odpoveď: Môže znieť napríklad – 10 dolárov za jedno umyté okno, prípadne – Zrejme veľmi veľa času, vody a síl.

Otázka: V krajine chcú rodiny iba chlapcov. Ak sa im narodí dievča, chcú opäť dieťa, až kým to nebude chlapec. Ak sa im však narodí chlapec, nechcú už žiadne iné dieťa. Aký je pomer dievčat a chlapcov v krajine?

Hoci táto otázka vyvoláva diskusiu, existuje na ňu teoretická odpoveď.

Odpoveď: Predstavme si 100 rodín s 50% podielom dievčat a chlapcov medzi potomkami. 50 rodín sa teda aj naďalej usiluje o chlapca, no keďže štatistika nepustí, polovica z nich bude mať opäť dievča. 75% rodín bude mať teda už vysnívaných chlapcov a ďalších 25% sa bude snažiť o ďalšie dieťa. V 25 rodinách sa narodí opäť polovica chlapcov a polovica dievčat, takže 12,5% už bude mať chlapca, no 12,5% sa bude pokúšať opäť o ďalšie dieťa. Takto sa pomer detí na chlapcov a dievčatá bude neustále deliť.

Otázka: Koľko ladičov pián je na celom svete?

Ide o veľmi známu otázku, ktorá je vo svete známa aj aj Fermiho problém. Odpoveď je deduktívna a logická.

Odpoveď: Ak by sa piáno muselo ladiť raz týždenne a trvá to 1 hodinu a ladič pián pracuje 40 hodín týždenne, tak dokáže naladiť 40 pián za týždeň. Odpoveďou by teda mohlo byť jeden ladič na každých 40 pián.

 —

Otázka: Vedeli by ste navrhnúť evakuačný plán obyvateľstva pre San Francisco?

Táto otázka má preveriť vašu logiku a predvídavosť.

Odpoveď: O akú katastrofu by išlo?

Otázka: Koľkokrát za deň sa prekryje hodinová a minútová ručička na analógových hodinách?

Pri tejto otázke nejde o nič iné, len predstavivosť.

Odpoveď: 22 krát – 00:00, 01:05, 02:11, 03:16, 04:22, 05:27, 06:33, 07:38, 08:44, 09:49, 10:55, 12:00, 13:05, 14:11, 15:16, 16:22, 17:27, 18:33, 19:38, 20:44, 21:49 a 22:55.

Otázka: Máte osem lôpt rovnakej veľkosti. Sedem z nich má rovnakú hmotnosť a jedna z nich je trochu ťažšia. Ako zistíte, ktorá z nich má inú hmotnosť, ak máte rovnoramenné váhy a iba dva pokusy na váženie?

Tu chce zamestnávateľ rovnako zistiť rozvinutie vašej predstavivosti a vašich logických pochodov.

Odpoveď:  Zoberiete si 6 lôpt a položíte 3 na každú stranu váh. Ak tá, ktorá je ťažšia nie je medzi vybranými, váhy sa nepohnú a viete, že ďalším meraním jednoducho zistíte zo zvyšných 2, ktorá je ťažšia. Ak ťažšia bola medzi šiestimi, viete vybrať trojicu, v ktorej sa nachádzala. Z týchto 3 vyberiete 2 a dáte ich na váhy. Ak je ťažšia na váhach, vidíte to na prvý pohľad, ak nie, je jasné, že najťažšia je tretia z nich.

Otázka: Dokážete vysvetliť databázu tromi vetami 8-ročnému synovcovi?

Skúšajú vaše IT zručnosti a schopnosť podať ich nezainteresovanému človeku.

Odpoveď: Databáza je zložitý stroj, ktorý si za nás pamätá množstvo informácií o veľa veciach. Používame ich na to, aby sme si nemuseli tak veľa vecí pamätať. Je to ako denník, do ktorého si zapisuješ všetky tvoje zážitky, aby si o nich mohol raz porozprávať svojim kamarátom.

Pozícia: Inžinier v manažmente

Otázka: Ste kapitánom pirátskej lode a vaša posádka hlasuje o to, ako bude rozdelená korisť. Ak menej ako polovica pirátov nebude s rozdelením s vami súhlasiť, tak vás zabijú. Ako by ste rozdelili korisť tak, aby ste dostali svoj podiel a zároveň sa zachránili?

Overenie vynaliezavosti.

Odpoveď: Rozdelím korisť len medzi 51% pirátov na lodi a mňa.

Pozícia: Softvérový inžinier

Otázka: Chcete si overiť, či má Bob vaše správne telefónne číslo, ale nesmiete sa ho na to spýtať priamo. Máte mu poslať odkaz po Eve, ktorá však z odkazu nesmie zistiť vaše číslo, aby to nemohla zneužiť. Aký odkaz napíšete na lístok, aby Bob dokázal dešifrovať, čo od neho chcete a Eva na to nepríde?

Toto je otázka na overenie logického myslenia.

Odpoveď: Na lístok napíšem: “Bob, zavolaj mi.”.

Otázka: Prečo je poklop na kanáli okrúhly?

Vyžaduje sa jasná a priama odpoveď.

Odpoveď: Aby sa neprepadol cez otvor do kanalizácie.

Ďalšie zaujímavé otázky:

Otázka: Čo vyzerá, ako polovica jablka?

Odpoveď: Druhá polovica jablka.

Otázka: Muž tlačil svoje auto bez benzínu do hotela, kde chcel prenocovať a pritom prišiel o svoj majetok. Čo sa stalo?

Odpoveď: S autom nabúral do hotelovej steny.

Otázka: Scvrknete sa na veľkosť mince, pričom sa vaša hmotnosť zníži úmerne s výškou, takže vaša hustota ostane nezmenená. Potom vás hodia do prázdnej nádoby od mixéra, v ktorej sa za 60 sekúnd roztočia čepele, ktoré vás rozsekajú. Čo budete robiť?

Odpoveď: Budem sa snažiť rozbiť elektrický motor mixéra alebo zaseknúť čepele.

Otázka: Dokážeš vysvetliť čo znamená “dead beef” (slov. mŕtvé hovädzie mäso)?

Zlá odpoveď: Hovädzie mäso je vždy mŕtve, živý je len hovädzí dobytok.

Správna odpoveď: DEADBEEF, tiež známe ako “0xDEADBEEF (” mŕtve mäso “) je hexadecimálna hodnota používaná v systémoch IBM RS/6000, na 32-bitových procesoroch PowerPC a Commodore Amiga ako magická hodnota na ladenie (debugging). V zariadeniach spoločnosti Sun Microsystems Solaris to znamená uvoľnené pamäte jadra. Na počítačoch OpenVMS bežiacich na procesoroch Alpha môže zas DEAD_BEEF znamenať stlačenie kombinácie klávesov CTRL-T.

Google zmeni vysledky vyhladavania EU

Lewin Lin zverejnil 140 otázok, ktoré dostali jeho zákazníci na pohovoroch v spoločnosti Google. Nájdete ich na tomto odkaze v anglickom jazyku.

Ako ste na tom s prácou a pracovnými pohovormi vy? Stretli ste sa na niektorom z pohovorov s otázkou, ktorá vás zaskočila alebo si ňou chcel váš zamestnávateľ preveriť vaše pracovné schopnosti? Ak áno, napíšte nám do komentárov, o akú otázku išlo a ako ste na ňu odpovedali.

Zdroj: BusinessInsider, HN

21.4.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

23 odpovedí na “Téma týždňa: 15 otázok a odpovedí, s ktorými sa môžete stretnúť pri pohovore do Googlu”

Pridaj komentár

+