MojAndroid

Je ťažké predstaviť si, že môj prvý Android smartfón bol HTC Wildfire s 384 MB RAM a jednojadrovým 528 MHz procesorom. Keď som si ho kúpil ako stredoškolák, všetci mi ho závideli. Mal fotoaparát s 5 MPix rozlíšením, na tú dobu pomerne veľký 3,2″ displej a podporoval pamäťové karty. A stačil mi na všetko. Mohol som si na ňom robiť poznámky, ukladať si veci do kalendára, hrať sa hry či prehliadať internet. Hoci mi v pohodlnom používaní bránilo najmä slabé rozlíšenie 240 x 320 pixelov, nikdy som nenatrafil na niečo, kvôli čomu by som si povedal, že potrebujem nový mobil. Dnes však používam zariadenie, ktoré sa špecifikáciami dá porovnať s mojim notebookom. 3 GB RAM a 4-jadrový procesor sú zárukou rýchlej odozvy zariadenia na akýkoľvek môj podnet, no aj tak si každý rok či dva poviem, že už potrebujem nový mobil. Prečo je to ale tak?

HTC Wildfire - Android telefón - 02

Optimalizácia aplikácií vs. vylepšenie špecifikácií

Hoci sa doba zmenila, môžem povedať, že používateľský zážitok zostal (takmer) rovnaký. Myslite si o tom čo chcete, ale kebyže chytím do ruky tohtoročný mobil, v ktorom je nainštalovaných 200 aplikácií a môj starý HTC Wildfire, v rýchlosti by starý smartfón až tak nezaostával. Jeho výhodou bola optimalizácia softvéru. Vtedy ešte v obchode Play neboli milióny aplikácií a na trhu sa nepredávalo niekoľko tisícov modelov Androidov. Vývojári tak mohli lepšie optimalizovať svoje aplikácie, a to sa prejavilo na ich celkovej rýchlosti. Dnes však optimalizácia aplikácií nepripadá do úvahy.

Problémom je fragmentácia zariadení. Každý výrobca má vo svojom portfóliu aspoň desať (niektorí aj sto) modelov, pričom každý z nich patrí do inej cenovej kategórie, a tak logicky ponúka aj iné špecifikácie a súčiastky. Viete si predstaviť, že ste programátorom a máte svoju aplikáciu optimalizovať pre 1000 rôznych zariadení? Ja nie. Tento problém si uvedomuje aj Google a vydáva rôzne príručky a návody na to, ako vytvoriť univerzálnu a dobre pracujúcu aplikáciu. Nikdy však nikoho nedonúti, aby to naozaj aj robil. A ďalšou prekážkou sú aj samotní výrobcovia.

Tí totižto modelové portfólio zásadne obmieňajú aspoň raz za rok. Ľudia chcú jednoducho vyššie čísla a čím väčšie sú, tým lepšie. Vety typu “moje zariadenie má v benchmarku o 3000 bodov viac ako tvoje” dnes nájdete takmer v každej internetovej diskusii, a pritom sa nikto nezamyslí nad tým, či taký výkon niekedy bude vôbec potrebovať. Prečo sa ľudia naháňajú za špecifikáciami? Prečo si každý rok kúpia nový mobil, aj keď im stále funguje starý? Doba je jednoducho taká. Poznáte pojem “kazítko”? V mobiloch ide zvyčajne o jednu z dôležitých súčiastok, ktorej trvanlivosť je nastavená presne na dva roky. Potom buď zariadenie necháte opraviť, alebo si poviete, že si radšej doplatíte 100 eur a kúpite si nové. Je to logické, každý si radšej kúpi niečo nové, keď to je tak lacné. A samozrejme lepšie.

Je to začarovaný kruh

Dnešný mobilný trh funguje ako jeden veľký začarovaný kruh. Vývojár vydá aplikáciu, ktorá je optimalizovaná pre 10% zariadení, vôbec sa nezaoberá hlbšou optimalizáciou, aby aplikácia bežala aj na starších mobiloch a v prípade nejakého problému jednoducho vydá opravnú aktualizáciu, ktorá danú chybu opraví. Keď sa na trhu objavia nové mobily z najvyššej triedy, aplikáciu prispôsobí tak, aby na nich bežala rýchlo a opäť sa nezaujíma o staršie modely. Však kto chce, aby mu aplikácia fungovala lepšie, môže si kúpiť nový mobil. Samozrejme, nájdu sa aj takí vývojári, ktorí sa starajú o celú škálu zariadení a aplikáciu pravidelne opravujú v aktualizáciách. Čo by sa však stalo, keby všetci vývojári na svete prestali optimalizovať aplikácie pre najvyššie modely výrobcov a zamerali sa na staršie zariadenia? Prestali by sa predávať nové mobily, prípadne by sa aspoň predĺžila životnosť tých starších? Potreboval by človek nový mobil, keby mu na starom išlo všetko tak, ako na trojnásobne drahšom smartfóne?

HTC One M9-recenzia-5

Celý cyklus kúpy, používania a predaja zariadení by sa spomalil. Každý by mohol svoj smartfón používať dlhšie, aj niekoľko rokov a jediné, čo by v ňom musel po tých rokoch vymeniť, by bola zrejme baterka. Áno, batérie v dnešných mobiloch sú témou samou o sebe. Len si však predstavte, čo by sa stalo, keby boli všetky aplikácie z obchodu Play optimalizované aj pre zariadenia s 512 MB RAM a jednojadrovým procesorom. Nebola by to paráda?

Príde na psa mráz

Väčšina z vás vie, čo je Mooreov zákon. Ten hovorí o vývoji technológie v akýchsi ročných, či dvojročných cykloch, kedy sa výkon počítačov (a mobilov) zdvojnásobuje. Kde sú však hranice tohto vývoja? Samsung oznámil, že budúci rok začne vyrábať procesory vyrobené 10 nanometrovým procesom. Viete si predstaviť, aké malé sú jednotlivé funkčné bloky tohto procesora? Dokedy sa budú technológie zmenšovať? Jedného dňa bude musieť na rad prísť optimalizácia, a to nielen softvérová, ale aj hardvérová. Nik nebude používať 32-jadrové procesory, ku ktorým vám bude treba samostatnú autobatériu do batohu, no každý si radšej kúpi dobre optimalizovaný 4-jadrový procesor, ktorý bude pripravený na akúkoľvek aplikáciu či hru.

Náš tip
Samsung pokorí pri výrobe čipov hranicu 10 nm už budúci rok

Optimalizácia softvéru bude v budúcnosti veľmi dôležitou, a to nielen z hľadiska výkonu, ale aj spotreby energie. Všetci výrobcovia sa snažia o to, aby sa všetky súčiastky zmenšovali a pritom boli výkonnejšie, no neustále nemajú vyriešený problém s vysokou spotrebou energie. Čo si myslíte? Nepomohla by k lepšej výdrži viac optimalizácia samotných aplikácií, ako neustále vylepšovaný hardvér? Čo keby aplikácie využívali namiesto 4 jadier procesora iba dve, prípadne by namiesto 350 MB RAM potrebovali pre chod iba 150 MB operačnej pamäte? Rovnica by bola jednoduchá – dvakrát menej výkonu, dvakrát viac batérie. A to nehovoríme o tom, že optimalizácia softvéru je oveľa jednoduchšia a menej finančne náročnejšia ako vývoj nových procesorov, RAM a grafických jednotiek.

Čo dodať na záver? Verím, že sa tento dobre zabehnutý kruh, ktorý nefunguje správne, postupom času aspoň spomalí a všetci si uvedomia, čo je pre ďalší vývoj technológií dôležité. Viem, že vývojári nemôžu optimalizovať svoje tituly pre tisíce modelov smartfónov a viem, že výrobcovia zo dňa na deň nezačnú namiesto stoviek modelov predávať len pár zariadení. Možno sa toho dňa raz dočkáme a uvedomíme si, že sme sa naháňali roky tým “menej správnym” smerom. Už som to spomínal viackrát a poviem to opäť – najväčšou výhodou a zároveň slabinou Androidu je jeho otvorenosť. V tomto si môže Google brať príklad z konkurenčnej spoločnosti Apple. Tá vydá nový model raz za rok, no aplikácie spustíte aj na 4 či 5 ročných smartfónoch. Možno sa toho dočkáme raz aj my…

7.6.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Pštrikiater®

  Velmi dobry clanok.

 • Adam Beňko

  Po prečítaní slova “kazítko” klesla úroveň článku na nulu. Sorry ale veriť v takéto hlúposti…..

  • To nie je môj výmysel, je to realita. Napríklad vo Francúzsku je proti tomu zákon, výrobcovia nemôžu do zariadení umiestňovať súčiastky s časovo obmedzenou živostnosťou.

   • ty si dilino

    “výrobcovia nemôžu do zariadení umiestňovať súčiastky s časovo obmedzenou živostnosťou”
    Vazne? Takze vsetky vyrobky predavane vo francuzku su “nesmrtelne”???
    Je to samozrejme trosku inak. Vo francuzku existuje zakon ktory zakazuje “planovane starnutie” vyrobkov, cim sa ruzumie “zamerne obmedzenie dlhodobeho pouzivania vyrobku za ucelom ekonomickeho zisku”. Co je samozrejme vacsinou tazko dokazatelne.

    • Adam Beňko

     Tiez som neveril ze vo Francuzsku su ludia vo vlade , ktori nieco podobne odsuhlasili.

   • Michal

    Realita je bohužiaľ akurát to, že pri telefónoch je to nedokázateľné v 99,9%prípadoch, pretože odíde procesor alebo IC, ktorý riadi alebo sám nabíja batériu a to sa nedá dokázať. Niekto nabíja telefón 3/4 dňa v aute a potom ho za 3 hodiny vybije, lebo ho potrebuje. Takže tento človek ten telefón zaťažuje x-krát viac ako napr. ja, kedy nabíjam raz za 3 dni bežného používania a nikdy som na ňom napr. nehral hru, takže ho využívam iba na “office” účely.
    Myšlienka je to pekná, s tou životnosťou, lenže nereálna. O tom sa môžeme baviť napr. pri LCD monitore alebo televízoroch, ktoré odídu na hranici záruky, pretože keď ich človek opravuje, tak v nich býva veľmi identická chyba, ktorá je spôsobená práve poddimenzovaním osadených súčiastok konkrétneho typu. Ale aj tak je obtiažne dokázať, že ten televízor mal človek na chalupe a v súčte je na ňom polovica odpozeraných hodín, ako keby bol v domácnosti. Zákon je zbytočnosť, výrobcovia veľmi dobre vedia, ako zariadenie nadimenzovať….a my technici máme aspoň robotu ;)

   • Ja som sa s kazidlami v telefónoch ešte nestretol. Mal som 5 mobilov a ani jeden sa mi nepokazil. Len jeden som musel reklamovať, a to hneď po kúpe. Bol problém s displejom.
    OT: je treba rozlišovať, batéria ako zdroj energie a baterka ako zdroj svetla. Kazítko je tiež nezmysel, predtým kurvítko.

    • koso

     zober si take sony zadne kryty lepia po stranach uzkym pruzkom lepidla ktore sa teplom roztopi a straca svoje “lepiace vlastnosti” a tak pocas casteho tazkeho zatazenia dochadza k odlepeniu zadneho krytu po stranach a nasledne aj strate vodotesnosti potom staci trocha vody a telefon je KO v servise reklamaciu neuznaju kedze na dvierkach budes mat pozitvny testik na pritomnost vody a zhodnotia to ako nespravne uzatvorene kryty mozes tomu hovorit ako chces vyrobna chyba alebo kazitko na xda tusim maju o tom vlakno popisane a presne ktore modely su takto postihnute :D

   • Adam Beňko

    Nemas žiadnu sancu taku vec dokazat. Sorry ale aby inžinieri dokazali odhadnut spolahlivost vyrobku na 2 roky…. Akoze je rozdiel pouzit pri chladnicke , co ja viem , lacnejsie tesnenie alebo horsi material ale v mobiloch…..
    Pri tak obrovskej konkurencii a realne ani nemožne vyrobiť taku suciastku. Neverim , ze sa vobec nad tym pozastavujete ako nad serioznou debatou. Jedine , kde mozte najst to vase kazitko je software. Ale tak to je uz nieco ine. Tam samozrejme ale moze pomoct root.

  • kiripolcek

   Ono to nie je také ľahké dokázať, že sa to tam nachádza, možno to tam je a možno to je náhoda, ale ako pred chvíľou spomenul, vo Francúzsku je na to zákon a hrozí trest 2 roky väzenia a pokuta vo výške 300 000 eur. Ale ako je spomenuté, je ťažké takúto súčiastku dokázať. Takisto aj SMER uvažoval o uvalení trest za tie k**vítka :)

  • Erik Gál

   Bohužial hlúposti to nie sú. Rozprával som sa s jedným produktovým manažérom nemenovanej veľkej firmy a hovoril mi že keď chodí do číny na jednania o nových produktoch tak sa ho tamojší inžinieri pýtali ako majú upraviť životnosť zariadenia. Jednalo sa o práčky a chladničky. Nemám dôvod veriť že to tak nie je aj v iných odvetviach.

 • Papo

  Nemám čo dodať. Presne to opisuje môj problém z jeden a pól ročným htc desire 500

 • kri

  Ja mam pocit, ze to Apple ide smerom ku Googleu a nie naopak. A uz je len otazkou mozno par rokov, ked Apple definitivne opusti strategiu, ktora mu doteraz fungovala. Vsetci mozeme pisat modrym perom, ale nie dlho.

  Smrtou Jobsa sa to este zrychlilo. On bol zo starej skoly, kde boli parametre hardwareu dane, pokrok pomalsi ako dnes a ak chcel vyvojar dosiahnut to, aby jeho aplikacia, ci program na nom fungoval, tak musel kod vyladit. Ak to neurobil, tak skodil len sam sebe a hlavne nezarobil.

  • skoda9635

   hardvérom už tak idú…najprv sa smiali so samsungu že 5.0″ telefón či 5,5″ note je veľká lopata a teraz oni vydajú Iphone 6 Plus

  • mysho

   Ak nebudeme brat do uvahy hry, tak nemusel :) Naopak pri hrach to plati dodnes a plati to na vsetkych platformach…

 • developer

  Zaujimava uvaha z pohladu uzivatela. Zial z pohladu developera musim konstatovat ze vacsina nazorov je uplne mimo misu. Ak by som mal vymenovat veci v ktorych sa myslis, tak ani neviem kde zacat, proste vsetko zle. A tym “kazitkom” si to uz len zaklincoval…
  Sorry za kritiku. Keby to bol blog nejakeho amatera nepoviem ani slovo. Ale tu by som cakal fakt vyssiu uroven. Son, I Am Disappoint :-/

  • Ja sa vývoju aplikácií nevenujem, a tak som sa na to pozrel presne tak, ako si ty napísal – z pohľadu používateľa. Veľmi ma ale zaujíma, ako sa na to pozerá developer :)

   • Ondrej. Podla mna sa u teba skor prejavila nejaka nostalgia za svojim starym telefonom. Lebo ja som mal tiez tu moznost prist do kontaktu s HTC Wildfire. A jedno si pametam velmi dobre. Ten telefon bol neskutocne spomaleny, sekal, lagoval. Nestihal vobec nic. Skor mam pocit, ze to bolo uz dost davno a uz si si zvykol na dnesne rychle smartfony a cele sa ti to nejak domiesalo :D. Lebo naozaj ten telefon bol ako slimak prilepeny k betonu chemoprenom.

  • vyvojar

   disappointed* Nemali by nahodou vyvojari vediet po anglicky?

 • sakonn

  nie je to len o developeroch lebo skúšal som parametrovo výkonejší samsung oproti xperii na cyanogene ale xperia išla oveľa plinulejšie.

  • st

   xperie hlavne z rady Z sú podľa mňa najlepšie optimalizované a majú najdlhšiu podporu zo strany výrobcu, keď ešte aj dvojročný model dostáva najnovšie aktualizácie.

   • sakonn

    Pred tým ako som si kúpil android bral som samsung ako vzor ako má vyzerať android asi kvôli tomu že v rodine boli obľúbene. Pre mňa bol samsung drahý tak som si nakoniec kúpil OPO a som maximálne spokojný aj čo sa týka optimalizácie aj na lollipope.

  • Bolg

   Belco,vyskusaj Xiaomi Mi4 alebo Mi Note PRO.Cisty android tam nenajdes najdes tam ale asi najlepsiu MIUI nadstavbu a root od vyroby bez porusenia zaruky.Fakt sa to oplati vyskusat mozno troska odvazne tvrdenie ale zda sa mi ze to ide lepsie ako Nexusy s cistym androidom,moj skromny nazor :)

   • Rastislav Salamon

    u tych je problem zase zly preklad, kopu veci je tam po anlicky alebo dokonca po cinsky, nech si ho nechaju

    • Bolg

     Ziaden zly preklad v telefone nemam.Vsetko je do bodky prelozene spravne.Boli tu dve cinske appky ktore som hned odinstaloval ked som telefon kupil :) zly preklad bol mozno niekedy ked vysiel Mi2s teraz natom maka komunita MIUI cz&sk a hociktory iny android sa moze strcit do,,,,

  • Adam Beňko

   A co si skusal , nejaky low -end ktory kupis teraz v bazare za 50 eur ?

 • Belco

  Clanok, trochu mimo. Osobne si myslim, ze ovela vacsi problem ako optimaliziacia aplikacii, je samotny OS. Pokial sa bavime o cistom Androide, tak na 99,9% bezi bez problemov. Najvacsim problemom su upravy cisteho andoridu samotnymi vyrobcami telefonov. Mnoho krat spomaluju a zrpiznia cely telefon aplikacie od vyrobcu. Podla mna by mal mat uzivatel vzdy na vyber ci chce cisty andorid, alebo kopu zbytocnych aplikacii, ktoru nevyuzije. Taktiez nezaujem zo strany vyrobcov optimalizovat firmware na svojich zariadeniach. Oko taku podporu podporuju len pre svoje vlajkove lode. Ostatok je odpisany na moralne zastaranie, aby si zakaznik zas kupil novsi model. Mnoho krat komunita dokaze z telefonu vyzmykat omnoho viac ako je ochotny vyrobca.

  U mna bude top vyrobcom telefonov, ten, kto da moznost vyberu ci chcem cisty OS alebo upraveny shit. Taktize ocakavam, ze po ukonceni podpory vyrobca uvolni ovladace (firmware) pre dalsie upravy pre komunitu, umozni odomknout bootloader a pristup k root pravam. Zatial sa nenasiel nikto odvazny. Takto si to preedstavujem ja.

  • fas

   Máš pravdu ale s tým vyjadrením o 99% by som bol opatrnejší mal som nexus a nieje to až taká sláva, ako si všetci myslia, že čistý android bude pracovať ako iOS. Jasné povieš si že chcem zasa iba vyvolávať konflikty, ale pozri sa čo robí apple pri vývoji iOS 9? Prečisťuje kódy a opravuje chyby 9-ka príde s minimom aktualizácii zato s maximom optimalizácii. Takisto by to mali spraviť aj v google a potom by aj nexus bol hodnotný mobil ako iphone. Ale zasa také firmy ako samsung a sony… no tie to znova len svojimi nadstavbami doje**** serú.

   • Mato Kormuth

    Odkiaľ máš tie informácie o tom, ako Apple prečisťuje kód iOS-u?

   • Peter

    Sony? Sony má jedno z najjednoduchších prostredí blízke čistému Androidu,

   • kiripolcek

    Ja som s nadstavbou od Sony spokojný, nie je výrazne prehnaná a podľa mňa nič nedoje****srali

   • rasto

    Cisty Android je fajn, ale ked som mal original Google Play verziu na M7, tak bola pomalsia a menej plynula ako HTCckova nadstavba Sense 6. Ale to neznamena, ze nefungovala dobre. Len tam bolo obcas trhanie a sekanie pri animaciach

    Apple sa vydal spravnym smerom a Google sa tiez uz roky snazi viac a viac optimalizovat svoj system. Dokaz toho je napriklad aj ART alebo snaha o plynulost systemu aj na najslabsich mobiloch pre rozvojove trhy. A Android M sa zameriava na RAMku a bateriu.

   • MS9

    Sony maju jeden z najvyladenejsich softwerov vôbec…zato Samsung je na druhom konci spolu s HTC

    • Rastislav Salamon

     HTC mozem potvrdit, mal som 2 a obe obcas mrzli a lagovali. Teraz mam uz druhy Samsung a nikdy som s nimi nemal ziaden problem, ani raz ani 1 nezamrzol a ani nelaguje

    • Rastislav Salamon

     Sony ma zase problem s kvalitou HW, su to najcastejsie reklamovane telefony

 • asdasd

  že kazitko lol

 • rasto

  “kebyže chytím do ruky tohtoročný mobil, v ktorom je nainštalovaných 200 aplikácií a môj starý HTC Wildfire, v rýchlosti by starý smartfón až tak nezaostával”

  toto je tak odveci, az to boli. Skus spustit aplikaciu na Wildfire a na svojom sucasnom mobile a porovnaj rychlost. Alebo spusti fotak. Alebo si vyskusaj multitasking. Po pripade spusti browser a zascrolluj si trochu…

  “aplikácie optimalizované aj pre zariadenia s 512 MB RAM a jednojadrovým procesorom. Nebola by to paráda?”

  Vies si vobec predstavit o co pomalsie by boli aplikacie? Spustis facebook a nacita sa ti 5 postov a ak chces dalsie, musis pockat. Ked sa vratis k predoslym, znova sa musia nacitat. Toto nie je buducnost, ale krok spat. Ak mame k dispozicii kvalitny HW, preco nevyuzit jeho potencial?

  Nehovorim, ze vsetko co tu je napisane je blbost a urcite som aj ja zaoptimalizaciu. Ale toto co tu je napisane nema ziadne fakty na podlozenie tvrdeni. Aplikacie ktore vacsina ludi vyuziva maju na starosti desiatky vyvijarov, ktori sa snazia optimalizovat aplikaciu v ramci moznosti. Ale je ista hranica, dokedy sa este oplati nieco optimalizovat a kedy to uz za tu namahu nestoji. Navyse aplikaciam pribudaju funkcie a integracia s ostatnymi funkciami mobilu, cize je jasne, ze poziadavky aplikacii rastu.

  • Rastislav Salamon

   asi si nikdy nemal v ruke poriadny highendovy aktualny smartfon, mal by si si to skusit, ten crep htc wildire sa s nimi rychlostou reakci a spustanim aplikacii nemoze rovnat ani vo sne.

   • rasto

    presne to som napisal :)

 • MS9

  autor si neuvedomuje jednoduchu vec…spolocnosti vyrabajuce smartfony potrebuju aby si ludia kazde 2-3 roky kupili novy telefon…pretoze tie spolocnosti z toho ziju…a pre tieto firmy je ovela vyhodnejsie zainvestovat do drahsich vyrobnych technologii a predat nove smatrfony ako robit mensie investicie do optimalizacie produktov z ktorych uz nebudu mat ani cent…to je proste obchod a tak to funguje vo všetkom….a autor absolutne nema pravdu ze s pokrocilejnsim vyrobnym postupom neklesa spotreba baterie…napriklad rozdiel medzi 28nm a 20nm vyrobnym procesom znamenal o 40% zlepsenu vydrz pri rovnakom vykone…alebo o 40% vyssi vykon pri rovnakej spotrebe….proste tie procesory su uspornejsie v pomere vykon/watt

  • Rastislav Salamon

   presne tak napr. taky samsung galaxy alpha je prvy telefon vyrobeny 20nm vyrobnym procesom a aj pri papierovo slabej 1860mAh bateri ma skvelu vydrz (2-3dni aktivneho pouzivania) a spickovy vykon (51 000 bodov v antutu)

   • kri

    Tak potom nevies co to je aktivne pouzivat mobil. Henten co spominas dam ja aktivne dole za 3 hodiny. Vykonny je, to je fakt, ale na co ti je vykon ak ho mas k dispozicii na spominane 3 hodky?

    PS ty si si to musel pomylit so sony z3c :-)

 • qwerty

  clanok 0 bodov :/ …fakt si myslis ze stary jednojadrovy procesor ma mensiu spotrebu ako novy 4jadrak? to je zlate :)

 • dfx

  Nedockate :D

  • Aspon ma android viac smartfonov ako ten vas apple… tak sa nečuduj…

 • Mr. Clones

  Velmi sa mi paci myslienka, ze si ludia zacnu uvedomovat, ze vyssi vykon sa da dosiahnut aj inak ako HW, a to niekolkonasobne. Ale co sa tyka clanku? Uplne sklamanie. nepodlozene, neoverene a nepravdive fakty. Skoda no….nabuduce treba s clankom popracovat hoc aj mesiac a priniest nieco naozaj kvalitne, nie len blog.

 • xhost

  Nuže, tento článok – dobré sci-fi, vhodné na nejakú literárnu besiedku. Ale ako seriózny článok na technologickom webe? To hádam nemyslíte vážne.
  Ako už sa fakt nemusí nikto čudovať, prečo je úroveň tohto webu tak amatérska. To tam nemáte žiadneho editora, ktorý by si tento výplod pred publikáciou prečítal, treskol do klávesnice a spýtal sa autora, že WHAT THE FUCK? Tento fejtón je hodný absolventa stredného odborného učilištia so zameraním kuchár/čašník, ktorý sa rozhodol napísať na blog svoje dojmy z technológií. Ale nie preboha redaktora technologického webu!!!
  Článok obsahuje toľko nezmyslov, že iba poukázať na ne by trvalo pár dní. Nehovoriac o tom informovať autora o širších súvislostiach a dostať ho do obrazu.
  Týmto momentom ste sa pre mňa stali amatérskym webom číslo 1, prestávam vás sledovať, odporúčam ľudom spraviť to isté. Na zahraničných weboch si prečítam overené, zmysluplné a aktuálne info, dokonca zadarmo (na margo toho vášho zúfalého pokusu nechať si platiť za časopis s “prémiovým obsahom”)
  P.S.: Nezabudnite sa premenovať na http://www.mojHTCwildfire.sk a každý deň dajte článok ako je Wildfire nadčasový telefón, ktorého jedno jadro je výkonnejšie, úspornejšie, ekologickejšie a hodnotnejšie ako všetky novodobé telefóny dokopy ;)

  • Vôbec si nepochopil zmysel tohto článku, ktorý má poukazovať iba na to, že optimalizácia softvéru je niekedy dôležitejšia, ako vylepšenia hardvéru. Priznávam, vyjadrenie o HTC Wildfire je možno trochu pritiahnuté za vlasy, ale z vlastnej skúsenosti viem, že nie som s tvrdením o jeho rýchlosti ďaleko od reality. Tento článok stojí na všeobecných tvrdeniach a ani sa nesnaží ísť do hĺbky problému, ktorý by 99% čitatateľov nepochopilo.

 • Mm

  Naozaj amatérsky napísaný článok, ktorý obsahuje množstvo chýb. Som sklamaný a pán Ličko bude mať naozaj co robiť, aby v mojich očiach znovu získal serióznosť…

+