MojAndroid

Spoločnosť Samsung je vo svete známa svojim širokým záberom, čo sa elektroniky týka. Okrem výroby chladničiek, televízorov, herných konzol a mobilných zariadení si vyrába aj vlastné procesory známe pod označením Exynos. Tie patria dlhodobo k tomu najlepšiemu, čo môžete vo svojom zariadení mať, čo dokazuje aj fakt, že z továrne Samsungu vychádzajú procesory aj pre konkurenčné iPhony. Najnovšie sa Samsung nechal počuť, že v budúcom roku dosiahne pri výrobe mobilných čipov 10 nm hranicu. O tom niektorí výrobcovia mobilných procesorov ešte len snívajú.

samsung_10nm_finfet_first_wafer

O novej výrobnej technológii informoval Samsung na konferencii 2015 International Solid-State Circuits Conference (ISSCC) v americkom meste San Francisco, kde publiku ukázal aj 300 mm wafer (akúsi “tenká vrstva na hromadnú výrobu procesorov”) vyrobený 10 nm technológiou. Tá umožní pri mobilných čipoch zvýšiť výkon, znížiť výrobné náklady a priniesť lepšiu energetickú efektivitu. Rovnako sa výroba procesorov posunula v čase, keď Samsung predstavil procesor Exynos 7420, ktorý je vyrobený 14 nm procesom. Ten momentálne poháňa Samsung Galaxy S6 a S6 Edge a odborníci ho korunujú na najlepší mobilný procesor súčastnosti. Obe technológie (10 aj 14 nm proces) sú založené na Samsung technológii FinFET.

Náš tip
Samsung predstavil 8-jadrový Exynos 7 Octa vyrobený 14 nm procesom

Samsung tvrdí, že 10 nm technológiu začne používať koncom budúceho roka, čo indikuje, že Apple by procesory vyrobené touto technológiou mohol začať ponúkať už v roku 2017. Technológiu FinFET začal testovať aj veľký konkurent Samsungu – spoločnosť TSMC a odborníci očakávajú, že z tejto fabriky začnú vychádzať 10 nm procesory rovnako v budúcom roku. Konkurencia v tomto segmente je tvrdá, a tak sme zvedaví, ako to nakoniec dopadne.

Zdroj: KitGuru

26.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+