MojAndroid

Hoci sa to nemusí zdať skutočné, výstavu v Berlíne máme už za sebou. Niekoľko dní zhonu a predstavovania noviniek vystrieda teraz pokojnejšie obdobie uvádzania produktov na trh a následné nakupovanie spojené s prípravami na Vianoce. Hoci výstava v Berlíne trvá iba niekoľko dní, výrobcovia sa pripravili dôkladne a aj za taký krátky čas priniesli množstvo zaujímavých zariadení.

Keďže spoločnosť Samsung predstavila svoje nové tabletofóny už pred niekoľkými týždňami, výstava IFA sa prvýkrát od predstavenia originálneho smartfónu Samsung Galaxy Note musela zaobísť bez predstavenia smartfónu z dielne Samsungu. Kórejská spoločnosť tak venovala viac pozornosti iným odvetviam priemyslu. Počas svojej prvej tlačovej konferencie nám priniesla zariadenia do domácnosti, ako napríklad SleepSense. Aj vďaka tomu načrtla svoju predstavu o tom, akým smerom sa budú technológie v budúcnosti uberať a hlavnou témou bol práve Internet vecí. Niekoľkokrát bolo zdôraznené, že sa máme pripraviť na množstvo nových prepojených zariadení, ktoré sa postupne stanú súčasťou našich domovov.

Sleep Sense

Ďalšie veľké predstavenie si Samsung naplánoval na večernú hodinu mimo výstaviska IFA. Tu boli predstavené dlho očakávané hodinky Samsung Gear S2. Tie zaujmú hneď niekoľkými vlastnosťami – tentokrát ponúkajú tradičnejší okrúhly dizajn, ktorý lepšie symbolizuje klasické náramkové hodinky. Okrem toho si nové hodinky získavajú slová chvály aj vďaka svojmu otočnému ciferníku, ktorý slúži ako ovládací prvok a vďaka ktorému budete pri práci so systémom schopní vidieť oveľa väčšie množstvo zobrazovaného obsahu. Samozrejme, zabudnúť nesmieme ani na prepracovaný systém, ktorý je užívateľsky veľmi prívetivý a ponúka tiež množstvo šikovných funkcií.

Samsung Gear S2

Na vlastnej koži sme si mohli vyskúšať aj všetky zariadenia predstavené v poslednej dobe. Okrem smartfónu Galaxy S6 edge+ sme prvýkrát vyskúšali aj klasický model Note 5, ako aj nové tablety z radu Galaxy Tab S2. Všetko to boli prémiové produkty s luxusnou konštrukciou a vysokým výkonom. Predpokladáme, že vo svete pôjde o veľmi obľúbené zariadenia, ktoré patria medzi absolútnu špičku vo svojej kategórii.

Galaxy Tab S2

Note 5

Samozrejme, svoju chvíľku slávy mali počas výstavy v Berlíne aj ďalší výrobcovia. Jedno z najobjemnejších predstavení mala na svedomí spoločnosť Lenovo. Tá predstavila celý rad smartfónov, tabletov, počítačov a notebookov. Okrem obrovských smartfónov Phab a Phab Plus sme uvideli aj menšie modely, ako napríklad model Vibe S1, ktorý ponúka 8 MP selfie fotoaparát spolu s 2 MP kamerou, ktorá zasa slúži na zbieranie údajov a meranie hĺbky poľa. S podobnou technológiou sme sa už stretli a aj v tomto prípade bude hlavnou výhodou fotoaparátu možnosť rozostrieť pozadie. Podľa našich prvých testov fungovala táto novinka prekvapujúco dobre a je možné, že vďaka jednoduchosti ovládania ju budú využívať aj bežní užívatelia.

Lenovo_Vibe_S1_IFA-6

Model Vibe P1 zasa zaujme obrovskou batériou s kapacitou až 5000 mAh, zatiaľ čo lacnejší model Vibe P1m ponúkne tiež úctyhodnú kapacitu 4000 mAH. Okrem toho sme sa dočkali aj predstavenia nových tabletov Yoga Tab 3 a Yoga Tab 3 Pro, ktorý znovu ponúka projektor a umožňuje tak ešte vylepšiť prácu s multimédiami.

Yoga Tab 3 Pro

Jedným z najočakávanejších zariadení z Berlína sú aj hodinky Motorola Moto 360. Tie sme tento rok našli už v stánku spoločnosti Lenovo, kde boli jednou z hlavných atrakcií. Hodinky ponúkajú oproti pôvodnému modelu lepší výkon a výdrž batérie a prichádzajú tiež v niekoľkých verziách s rozdielnou veľkosťou a typom remienka, vďaka čomu si každý nájde presne taký model, ktorý vystihuje jeho štýl. Okrem kožených remienkov nás zaujali aj kovové, ktoré z hodiniek robia skutočný dizajnový skvost a po tom, ako sme si ich dali na ruku, sme mali skutočne pocit, že nosíme luxusné hodinky.

Motorola_Moto_360_IFA-5

Veľa pozornosti sa venovalo aj spoločnosti Sony. Tá si na výstavu v Berlíne priniesla celý rad noviniek. Predstavila dlho očakávanú vlajkovú loď Sony Xperia Z5. Tá ponúka oproti predchodcom niekoľko vylepšení vrátane čítačky odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená netradične na tlačidle napájania na boku zariadenia. Dočkali sme sa tiež zmenšenej verzie Xperia Z5 Compact, ktorá nadväzuje na predchodcov Z3 Compact a Z1 Compact. Tie doteraz patria medzi najobľúbenejšie zariadenia s menšou uhlopriečkou displeja a to isté sa očakáva aj od nového modelu.

IFA_SONY_Xperia_Z5-12

Naplnili sa aj tie najbláznivejšie predpoklady a Sony predstavilo špeciálny model Xperia Z5 Premium. Ten ponúka 5,5-palcový displej s ohromným 4K rozlíšením a hustotou 808 ppi. Spoločnosť tak znovu vsádza na osvedčený dizajn a kvality, ktoré sú pre smartfóny tejto značky už typické. Okrem toho sme si mohli vyskúšať aj nové príslušenstvo v podobe krytov a slúchadiel k novým smartfónom. V stánku spoločnosti Sony bol každý pult zameraný na iný zážitok, ktorý nové Xperie ponúkajú, a tak sme mali možnosť vyskúšať si skutočne každú novinku, ktorú smartfóny prinášajú.

Veľké množstvo noviniek si pripravila aj spoločnosť Acer. Tá znovu priniesla rad dostupných zariadení z modelového radu Liquid. Napriek cenovej dostupnosti tu ale nájdeme aj výkonné smartfóny, spomedzi ktorých najviac zaujme model Z630S. Ten ponúka 5,5-palcový HD displej, 8-jadrový procesor a 3 GB RAM. Zaujme tiež batéria s kapacitou 4000 mAh, ktorú si môžete sami aj vymeniť, čo dnes už vôbec nie je bežná záležitosť.

Acer Z530

Veľmi atraktívna bola aj hráčska časť stánku spoločnosti Acer. Tu sa nachádzali nové počítače a notebooky od spoločnosti určené práve pre hráčov. Okrem skvelého výkonu zaujali aj agresívnym dizajnom často s veľmi pekným podsvietením. Našli sa tu ale aj zariadenia s Androidom. Hráčsky tablet Acer Predator 8 je nie len výkonný, ale ponúka aj veľmi zaujímavý dizajn s až štyrmi reproduktormi umiestnenými vpredu na rohoch zariadenia. Čo ale na fotografiách neuvidíte je skvelý vibračný systém, ktorý oveľa viac pripomína vibrovanie ovládačov od herných konzol, ako vibrovanie klasického telefónu či tabletu. Okrem toho bol predstavený aj herný smartfón Acer Predator 6, ktorý ponúkne rovnaký atraktívny dizajn a vysoký výkon vďaka 10-jadrovému procesoru a až 4 GB RAM.

Acer Predator 8

Zaujímavé predstavenie má za sebou aj spoločnosť Huawei. Tá priniesla nový smartfón Huawei Mate S. Ten je vlajkovou loďou v pravom zmysle slova a ponúka tiež niekoľko špeciálnych funkcií navyše. Najviac zaujme displejom, ktorý dokáže rozoznať tlak, akým naň tlačíte. Ide tak o prvý smartfón s touto technológiou a hoci má zatiaľ obmedzené využitie, v budúcnosti pôjde možno o úplný štandard. Špeciálnu funkciu sme aj sami vyskúšali a fungovala skutočne veľmi dobre. Aplikácia imitujúca kuchynskú váhu síce pozná iba rozpätie 100 – 400 gramov, no v niektorých prípadoch sa vám môže hodiť a Huawei má aspoň veľký priestor na zlepšenie aj v tomto smere. Vylepšený bol aj skener odtlačkov prstov, ktorý je oproti predchodcovi až 2-krát rýchlejší. Naživo sme si tiež mohli pozrieť hodinky Huawei Watch, ktoré tiež ponúkajú veľmi atraktívny dizajn a konkurujú tým najlepším inteligentným hodinkám na trhu.

Huawei Mate S_Front_web

Zaujímavé novinky si do Berlína priniesla aj spoločnosť Alcatel. Pri vchode do stánku výrobcu nás zaujal obrovský tablet OneTouch Xess so 17,3-palcovým displejom. Tablet je určený do kuchyne, resp. domácnosti a tu si svoje využitie určite nájde. Medzi ďalšie predstavené novinky patrili aj hodinky GO Watch a smartfón GO Play. Ide o úplne nový rad zariadení, ktorý je určený pre aktívnych ľudí. Hodinky a smartfón sú odolné voči vode, prachu a nárazom a sú tak ideálne pre každého, kto chce žiť naplno a nechce pritom myslieť na to, že sa môže niečo stať jeho smartfónu.

Alcatel-OneTouch-Xess (2)

Výrobca ale nezabudol ani na tradičné zariadenia. Predstavil zariadenia OneTouch Pop Up a Pop Star, ktoré sú určené najmä pre mladšiu generáciu. Okrem veľmi solídnych špecifikácií totiž ponúkajú celý rad vymeniteľných krytov rôznych farieb a materiálov, vďaka čomu si môžete svoj smartfón prispôsobiť skutočne do detailov. Stánok spoločnosti Alcatel tak doslova hral farbami. Vystavené kryty bolo možné vyskúšať si a na vlastnej koži sme tak mohli pocítiť skutočný pocit dreva či jeansového materiálu, z ktorého boli niektoré kryty vyrobené.

Okrem smartfónov a tabletov bola ale výstava IFA plná ďalšieho zaujímavého príslušenstva. Novinky si sem priniesla aj spoločnosť Creative. V stánku výrobcu sa najhlasnejšie ozýval reproduktor Creative Sound Blaster Roar 2, ktorý je vylepšenou verziou úspešného modelu. Teraz ponúka lepší zvuk a aj atraktívnejší dizajn. Okrem toho boli predstavené slúchadlá z radu Sound BlasterX, ktoré potešia najmä herných nadšencov. Tým prinášajú skutočne kvalitný zvuk bez ohľadu na to, aké hry preferujú. Pre každodenné používanie sú zasa určené bezdrôtové slúchadlá Outlier s menšími rozmermi no stále vysokou kvalitou zvuku. Ak patríte medzi herných nadšencov, no zároveň by ste chceli dostupnejšie slúchadlá, poteší vás model SB Blaze, ktorý je nástupcom enormne populárnych slúchadiel Fatl1ty.

Header-ZenWatch2

Samozrejme, výstava IFA bola plná ďalších technologických produktov. Intel tu predstavil svoj najmodernejší procesor Skylake, no zahanbiť sa nenechali ani iné spoločnosti. Na obrovskom priestranstve výstaviska v Berlíne bola ukázaná biela aj čierna technika od výmyslu sveta. Niektoré spoločnosti využili príležitosť a svoje zariadenia síce do Berlína priniesli, no nie priamo na výstavisko IFA. To sa týka napríklad spoločnosti ASUS, ktorá priniesla nové hodinky ZenWatch 2, ktoré zaujmú najmä skvelou cenou.

Aj taká bola IFA v Berlíne – obrovská, divoká a preplnená tých najmodernejších technologických produktov. Ktorý z nich vás oslovil najviac? Ide o nejaký tablet či telefón, alebo vás viacej zaujali niektoré novinky týkajúce sa Internetu vecí? Hlasujte v našej ankete a podeľte sa o svoje dojmy v diskusii pod článkom.

Za pozvanie na výstavu IFA v Berlíne ďakujeme spoločnostiam Lenovo, Orange a Samsung.

Ktoré novinky z výstavy IFA vás zaujali najviac?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

6.9.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+