MojAndroid

Zdá sa vám nadpis článku nelogický? Veď Google vyrába vlastné smartfóny už niekoľko rokov, však? Nie tak celkom. Hoci Nexus telefóny (a tablety) vznikajú pod záštitou internetového giganta, stále ide o zariadenia iných spoločností. V roku 2015, keď sa smartfóny líšia v absolútnych detailoch, je však potrebné, aby smartfóny neboli iba zmesou dobrých špecifikácií, ale aby mali svoju vlastnú identitu, cielili na čo najväčšiu skupinu užívateľov a v neposlednom rade, aby softvér nevyzeral ako nedokonalý doplnok k hardvéru. Áno, je na čase, aby Google začal vyrábať svoje vlastné smartfóny.

Nemyslíme pritom na Nexus zariadenia. Fakt, že Google tento rok predstavil po prvýkrát dva telefóny naraz, podčiarkuje zmenu v myslení spoločnosti. Na druhej strane skutočnosť, že oba telefóny sú vyrobené dvomi rozdielnymi spoločnosťami, zvýrazňuje pointu tohto článku – je na čase, aby Google nebol iba dozorcom pri výrobe zariadenia, ale aby si ho od základov navrhol a postavil. V súčasnosti prebieha príprava Nexus zariadení asi tak, že Google dodá výrobcovi softvér a zoznam požiadaviek na najnovší Nexus smartfón a prípadne neskôr ešte prebiehajú konzultácie nad konečným výrobkom. Zvyšok je už na výrobcovi. Nexus zariadenia tak až doteraz plnili úlohu promočných zariadení pre najnovšie funkcie systému Android. To sa ale tento rok zmenilo.

Nexus-6P-3

Hoci sa to môže zdať ako banalita, môže za to najmä kvalitný fotoaparát. Google od začiatku tvrdil, že Nexus zariadenia sú určené pre vývojárov. Načo by im bol kvalitný fotoaparát, však? Tohto motta sa spoločnosť držala až do minulého roku. Nexus 6 síce nemal najhorší fotoaparát na trhu, no za konkurenciou vo svojej cenovej kategórii zaostával. To sa však skončilo príchodom nových modelov Nexus 6P a Nexus 5X. Tie vo fotografických testoch porážajú aj oveľa drahšiu konkurenciu a jednoznačné dávajú najavo, že sú určené pre širokú verejnosť. Nejde už totiž iba o kúsok hardvéru so stále aktuálnym systémom Android, ale o výborné zariadenia v každom smere. Jediná limitácia, ktorú vidíme, je rukopis konkrétnych výrobcov. Netvrdíme, že je to zlé, veď LG aj Huawei majú bohaté skúsenosti s výrobou prémiových zariadení, no stráca sa tu identita Google.

Nexus_5X_recenzia-7

Práve tú by mala spoločnosť viac zvýrazniť. Každú chvíľu vám prinášame informácie o tom, že Android dominuje trhu so smartfónmi a pred konkurenciou má obrovský náskok. Skutočnosť je ale taká, že okrem spoločnosti Samsung majú ostatní výrobcovia Android zariadení minimálny trhový podiel a väčšina užívateľov ani nevie, že na ich zariadení funguje systém od Google. Pomáhajú tomu aj nadstavby výrobcov a aj rastúci trh v ázijských krajinách, kde sa síce predávajú telefóny s Androidom, no bez akýchkoľvek služieb Google. Výsledkom je potom jednoducho zariadenie so známym operačným systémom, no bez priameho spojenia s materskou spoločnosťou.

To ale neznamená, že ľudia Google nepoznajú alebo nevyužívajú ich služby. Miliardy užívateľov po celom svete využíva Google každý deň a ide o jednu z najznámejších značiek vôbec. Práve preto si myslíme, že príprava vlastného telefónu by mala u ľudí obrovský úspech. Nesmie to ale byť Nexus, pretože ten bol vždy spájaní s počítačovými “geekmi” a vývojármi, ktorí si toto zariadenie kupovali pre lepšie možnosti pri vývoji aplikácií. Nie, musí ísť o nový telefón, ideálne so značkou Google na začiatku názvu. A Google si ho musí vyrobiť sám.

Recenzia_Chromecast

Samozrejme, ani tie najväčšie spoločnosti si väčšinou nevyrábajú celé zariadenie od základov. Displeje, procesory či fotoaparáty sú často produkované niekde inde a výrobca si sám pripraví možno tak základnú dosku a konštrukciu telefónu. Presne to by mal spraviť aj Google. S výrobou hardvéru už má skúsenosti – Chromecast, Chromebook Pixel či ďalšie zariadenia, ktoré vznikli priamo v dielňach Google sú dôkazom toho, že spoločnosť má skúsenosti a prostriedky na to, aby začala vyrábať aj vlastné smartfóny. Okrem súčasných Nexusov však takéto ciele spoločnosti naznačujú aj ďalšie skutočnosti. Ide o posledné informácie, ktoré hovoria o tom, že Google plánuje navrhovať vlastné čipy pre Android zariadenia, či dokonca informácie o príprave vlastného Android smartfónu. Nesmieme totiž zabúdať na to, že dve najväčšie konkurenčné platformy iOS a Windows Phone, majú v rukáve výhodu prípravy vlastného hardvéru spolu s vlastným softvérom. V ich podaní nie je softvér iba doplnkom výkonného hardvéru, ale je to naopak – telefón je účelovo vytvorené zariadenie, ktorého podstatou je prezentácia softvérových funkcií.

To zatiaľ Google nedokáže. Nie, kým nebude vyrábať vlastné smartfóny. Štandardizácia v technologickom svete je čoraz dôležitejšia a je iba otázkou času, kým si to uvedomia všetci užívatelia. Práve roztrieštenosť systému Android je zodpovedná za to, že skener odtlačkov prstov sa v systéme Android stal štandardom až dva roky po tom, ako to bolo v prípade iPhonov. Apple teraz predstavil displej citlivý na tlak – v súčasnosti možno iba malé vylepšenie, no v budúcnosti prvok s množstvom potenciálu. A problém? Kým sa na tlak citlivé displeje stanú štandardom v systéme Android, na iOS už budú túto funkciu podporovať tisíce aplikácií. Aby v týchto ohľadoch Google nezaostával, musí niečo spraviť a tým niečím by mal byť vlastný Android telefón. Nemáme žiadne pochybnosti o tom, že pôjde o skvelé zariadenie. Dúfame však, že sa Google poponáhľa a ukáže celému svetu, že nejde iba o softvérovú spoločnosť. Drobnosti, ako napríklad Force Touch displeje, sa možno zdajú nedôležité, no v dnešnom svete sú takéto drobnosti jedinými nástrojmi odlíšenia zariadenia od konkurencie a presvedčenie užívateľov, že práve TOTO zariadenie ponúka niečo navyše.

Zdroj: The Verge

22.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+