MojAndroid

Po plnom prepuknutí smartfónového ošiaľu a následnom upokojení situácie začali mnohí užívatelia a fanúšikovia premýšľať nad tým, ako by bolo možné spojiť to najlepšie zo súčasných smartfónov s tými, ktoré sme používali na začiatku tohto tisícročia. Smartfóny BlackBerry boli dlho považované za to najužitočnejšie, čo bolo na trhu možné kúpiť. Veľkú zásluhu na tom mala najmä ikonická hardvérová klávesnica, na ktorú do dnešného dňa nedajú mnohí užívatelia dopustiť. Trvalo to ale poriadne dlho, no dnes už vieme, že sen mnohých z nás sa stáva realitou – BlackBerry predstavilo smartfón BlackBerry Priv, ktorý príde s hardvérovou klávesnicou, no vo vnútri nájdeme obľúbený systém Android.

Náš tip
BlackBerry Priv: Priaznivci hardvérovej klávesnice si budú musieť priplatiť

BlackBerry_Priv

Čo to ale znamená pre samotnú spoločnosť a fanúšikov klasických zariadení BlackBerry? Na túto otázku možno veľa ľudí odpoveď nehľadá – problémy spoločnosti BlackBerry sú všeobecne známe a novinka s Androidom je skôr lákadlom pre užívateľov Androidu, ako pre zarytých fanúšikov hardvéru a softvéru od BlackBerry. CEO John Chen ale všetkých upokojuje – napriek enormnej snahe priniesť toto zariadenie medzi zákazníkov spoločnosť nezabudne na svoj vlastný softvér a už v budúcom roku chystá pre svoje tradičné zariadenia rozsiahlu aktualizáciu. BlackBerry Priv by tak podľa jeho vlastných slov nemalo znamenať zanechanie doterajšieho dedičstva BlackBerry, ale prepojenie dlho budovanej platformy s najrozšírenejším mobilným operačným systémom, ktorého výhody spočívajú najmä v množstve aplikácií a prispôsobiteľnosti.

BlackBerry Priv tak má byť skĺbením bezpečnosti, súkromia a produktivity. Aby mohla spoločnosť excelovať vo všetkých troch oblastiach, musela skĺbiť svoje vlastné produkty a nápady s tým, čo v sebe skrýva Android. Výsledkom je novinka Priv, ktorá je určte jedným z najočakávanejších zariadení posledných rokov. Otázkou ale zostáva, čo sa stane s vlastným systémom BlackBerry. Napriek upokojujúcim tvrdeniam Johna Chena sa nezdá pravdepodobné, aby BlackBerry investovalo množstvo prostriedkov do zdokonaľovania Android telefónu a zároveň prinášalo rovnakú úroveň podpory pre svoj vlastný OS. Platí to najmä preto, že Priv jednoducho nie je iba ďalším zariadením od BlackBerry. Je to novinka, revolúcia a obrovská zmena, ktorá sa dotkne tak zákazníkov, ako aj samotnej spoločnosti.

Náš tip
BlackBerry Priv ponúkne “edge” funkcie známe zo Samsung smartfónov

BlackBerry_Priv3

BlackBerry Priv by sa tak dalo označiť za schizofrenické zariadenie – na jednej strane ide o známy hardvér od tradičného výrobcu, ktorý má obrovské existenčné problémy a novinka je možno poslednou šancou na úspech. Na druhej strane máme obľúbený softvér, ktorému sa spoločnosť dlho vyhýbala no nakoniec si uvedomila, že použitie Androidu sa nedá dlhšie odkladať. Profitovať z toho budú ale samotní zákazníci, ktorí konečne budú mať k dispozícii zariadenie, po ktorom tak dlho túžili.

BlackBerry-Priv---leaked-hands-on-photos-plus-official-images (5)

Napriek ubezpečeniam Johna Chena sa však objavuje ďalšia otázka – čo sa stane so spoločnosťou, ak Priv skutočne uspeje a prinesie dlho očakávané zlepšenie finančnej situácie? Ak by šlo o naozaj obľúbené zariadenie, nebude mať problém predbehnúť všetky aktuálne predávané modely spoločnosti v priebehu niekoľkých mesiacov. Čo ale potom firma spraví? Nie je logické, aby naďalej investovala do svojho vlastného OS, ktorý tvorí minimálny zlomok predaných smartfónov vo svete. Ak bude smartfón Priv skutočne úspešný, bude iba otázkou času, kým sa užívatelia začnú dožadovať nástupcu, čo bude spoločnosť BlackBerry znovu stáť množstvo prostriedkov. Budú aj vtedy platiť Chenove upokojujúce slová, alebo sa vlastný BlackBerry OS stratí tak, ako sa zo smartfónov Nokia stratil systém Symbian?

Bez ohľadu na odpovede na tieto otázky, BlackBerry čakajú veľké zmeny. Ak neuspeje ani s novým smartfónom Priv, zrejme to bude znamenať definitívny koniec tradície týchto smartfónov. V prípade úspechu to bude možno znamenať koniec klasických smartfónov BlackBerry s ich vlastným systémom. Bude zaujímavé sledovať, ako príjmu zákazníci toto nové zariadenie a ako obstojí v reálnom teste s konkurenciou. Hardvérová klávesnica je síce super, no prežili sme bez nej posledných niekoľko rokov. Samozrejme, Priv má toho v rukáve ešte o čosi viac a hoci ide o extrémne špecifické zariadenie, potenciálni zákazníci budú stále zvažovať svoje možnosti v porovnaní so smartfónmi iných výrobcov. Odpovede ponúkne iba budúcnosť, a tak sme zvedaví, ako sa to celé vyvinie.

Zdroj: Android Authority

1.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+